skingbranding-banner

AKTUÁLNĚ: Do řek Moravy a Dyje poputují tisíce jeseterů!


Vytvořit generaci jeseterů, která bude schopna se sama rozmnožovat. To je cíl vodohospodářů z Povodí Moravy, kteří spolu s rakouskými kolegy vysazují jesetery do řek, ve kterých v minulosti hojně žili. Letošní vysazování jeseterů bude probíhat v Pohansku na Břeclavsku v místech okolo soutoku Dyje s Moravou. Vodohospodáři budou jesetery vysazovat v polovině června. Vodohospodáři z Moravy vysazují jesetery malé do řek Moravy a Dyje v rámci programu Life Sterlet. Právě tento projekt vzešel na Univerzitě přírodních zdrojů ve Vídni.

„Jeseter malý se nyní v řece Moravě a na dolním toku Dyje vyskytuje velmi vzácně. Rozhodli jsme se proto podpořit myšlenku jeho obnovy a ročně vysazovat 5 tisíc malých jedinců tak, aby vznikla dospělá populace schopná vlastní reprodukce,“ řekl pro Deník generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. Podle dostupných informací bude tento projekt, jež se snaží o navrácení jeseterů malých do Moravy a Dyje, stát Povodí v příštích pěti letech asi půl milionu korun.

ČTĚTE TAKÉ: Jeseteři se vrátí do našich revírů! Do Dyje a Moravy poputuje každý rok 5000 ryb

Letošní vysazování jeseterů malých proběhne v Pohansku na Břeclavsku. Jeseteři by měli být vysazeni v polovině června. „Tři tisíce plůdků jeseterů poputují do Dyje u dřevěného mostu v Pohansku 16. června. Vlastní vysazení ryb zajistí vedoucí projektu Life Sterlet Thomas Friedrich z Univerzity přírodních zdrojů ve Vídni. Ve stejný den vysadíme ještě dalších tisíc kusů ryb na levém břehu řeky Dyje v místě odstaveného ramene a stejný počet poputuje také do řeky Moravy nad Soutokem,“ popisuje mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Kromě rybářů tento projekt chválí i ekologové. „Jde o genetický prověřenou populaci původního druhu, který tady dřív žil. Člověk ale zastavěl rybám migrační trasy překážkami v podobě neprostupných jezů. Dnes se snažíme celou tuto síť obnovit. Jeseteři totiž mají v těchto řekách stále dobré podmínky k životu,“ sdělil Deníku Roman Zajíček z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Redakce InRybar.cz

Titulní foto: Povodí Moravy

Nové články v rubrice

Konec pytlačení: Na Lipně budou „úřadovat“ profi porybní! Rybáři totiž častěji porušují pravidla

admin | přečteno: 871x | 16.03.2018 | Žádné komentáře

Jihočeský územní svaz nedávno zveřejnil velmi zajímavá data o působení …

POSLEDNÍ MÍSTA! Na Labi se uskuteční nádherné kaprové závody! Přijedete?

admin | přečteno: 701x | 15.03.2018 | Žádné komentáře

Místní organizace Českého rybářského svazu Brandýs nad Labem – Stará …

Boj o Lipno: Rybáři jednají o úpravě zákazu bivakování s CHKO Šumava! Bude bivakování povoleno?

admin | přečteno: 903x | 14.03.2018 | 1 komentář

Současná pravidla, která platí na Lipně, nejsou pro bivakující rybáře …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *