skingbranding-banner

AKTUÁLNĚ: Do řek Moravy a Dyje poputují tisíce jeseterů!


jeseter_maly

Vytvořit generaci jeseterů, která bude schopna se sama rozmnožovat. To je cíl vodohospodářů z Povodí Moravy, kteří spolu s rakouskými kolegy vysazují jesetery do řek, ve kterých v minulosti hojně žili. Letošní vysazování jeseterů bude probíhat v Pohansku na Břeclavsku v místech okolo soutoku Dyje s Moravou. Vodohospodáři budou jesetery vysazovat v polovině června. Vodohospodáři z Moravy vysazují jesetery malé do řek Moravy a Dyje v rámci programu Life Sterlet. Právě tento projekt vzešel na Univerzitě přírodních zdrojů ve Vídni.

„Jeseter malý se nyní v řece Moravě a na dolním toku Dyje vyskytuje velmi vzácně. Rozhodli jsme se proto podpořit myšlenku jeho obnovy a ročně vysazovat 5 tisíc malých jedinců tak, aby vznikla dospělá populace schopná vlastní reprodukce,“ řekl pro Deník generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. Podle dostupných informací bude tento projekt, jež se snaží o navrácení jeseterů malých do Moravy a Dyje, stát Povodí v příštích pěti letech asi půl milionu korun.

ČTĚTE TAKÉ: Jeseteři se vrátí do našich revírů! Do Dyje a Moravy poputuje každý rok 5000 ryb

Letošní vysazování jeseterů malých proběhne v Pohansku na Břeclavsku. Jeseteři by měli být vysazeni v polovině června. „Tři tisíce plůdků jeseterů poputují do Dyje u dřevěného mostu v Pohansku 16. června. Vlastní vysazení ryb zajistí vedoucí projektu Life Sterlet Thomas Friedrich z Univerzity přírodních zdrojů ve Vídni. Ve stejný den vysadíme ještě dalších tisíc kusů ryb na levém břehu řeky Dyje v místě odstaveného ramene a stejný počet poputuje také do řeky Moravy nad Soutokem,“ popisuje mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Kromě rybářů tento projekt chválí i ekologové. „Jde o genetický prověřenou populaci původního druhu, který tady dřív žil. Člověk ale zastavěl rybám migrační trasy překážkami v podobě neprostupných jezů. Dnes se snažíme celou tuto síť obnovit. Jeseteři totiž mají v těchto řekách stále dobré podmínky k životu,“ sdělil Deníku Roman Zajíček z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Redakce InRybar.cz

Titulní foto: Povodí Moravy

Nové články v rubrice

sumec

VIDEO: Tohle jste ještě neviděli! Obrovští sumci připlavali na krmné místo! Co se stalo?

admin | přečteno: 76x | 23.08.2017 | Žádné komentáře

Když už si člověk pomyslí, že na rybářském internetu viděl …

kapr

Stairs2Hell: Karel Nikl navyšuje náskok! Zatím s přehledem vede!

admin | přečteno: 1380x | 22.08.2017 | Žádné komentáře

Tým okolo Karla Nikla začíná ve velkém stylu. Tenhle zkušený …

sumec

Chcete trofejního sumce na zeď? Není problém! Cena je 32 000 korun

admin | přečteno: 657x | 22.08.2017 | Žádné komentáře

Rybářský internet je plný inzerátů. Rybáři si mezi sebou velmi …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>