skingbranding-banner

AKTUÁLNĚ: Kormoráni zlikvidovali přes 5000 kaprů. Škoda na rybách je skoro 70 tisíc korun! Kdo to zaplatí?


Pořádně hořkou zkušenost s rybožravými ptáky mají za sebou rybáři z Kdyně. Ti vysadili do rybníku Praštilák 2 okolo 11 500 kaprů. Jenže při jarním výlovu rybáři vylovili jen něco málo přes 5 700 ryb. Polovinu obsádky zlikvidovali kormoráni. Škoda je obrovská. Rybáři ji vyčíslili na 68 520 korun. Otázkou je, kdo tohle řádění kormoránů zaplatí. Zapojí se snad ochranářské organizace, které kormorány chrání?

„Kormoráni spořádali přes 900 kilogramů ryb,“ řekl pro domažlické noviny kdyňský rybář Miroslav Šimáček. Do rybníku Praštilák 2 rybáři vysadili dvouleté kapry. Jenže ani odrostlejší ryby neměly proti kormoránům nejmenší šanci. A začal masakr. Škody se tak vyšplhaly skoro k 70 tisícům korun. Jak se s touto ztrátou rybáři z Kdyně vypořádají?

Předseda kdyňských rybářů Josef Praštil má jasno: „Ztrátu budeme muset doplnit tak, že nakoupíme chybějící dvouleté kapry od staňkovských rybářů.“ Takže rybáři nemají jinou možnost, než celou škodu po kormoránech zaplatit ze svého. Nikdo jim prostě nepomůže.

Situace okolo rybožravých predátorů je zoufalá. Například odstřel kormorána je zatížen složitou administrativou a nejrůznějšími pravidly. Rybáři z Kdyně tak museli přistoupit ke kurióznímu řešení. „Přes rybník jsme natáhli provazy, na které jsme nainstalovali plachty a třásně. Kormoráni nevěděli, co to je, a přestali útočit,“ prozradil předseda kdyňských rybářů.

Otázkou ovšem je, jak dlouho tato obrana rybářům vystačí. Je dobře známo, že kormoráni jsou vychytralí predátoři. Proto je jen otázkou času, než zjistí, jak se k rybám zase dostat…

Redakce InRybar.cz

Štítky:
Rubrika: Novinky

Nové články v rubrice

ČRS potvrzuje: Prodloužení denní doby lovu bude platit od dubna! Záleží ale na ministerstvu

admin | přečteno: 505x | 17.01.2018 | Žádné komentáře

Na webu Rady Českého rybářského svazu se objevila zpráva ze …

NOVÝ REVÍR: Nádherná voda! Středočeští rybáři budou od května chytat na novém revíru!

admin | přečteno: 391x | 17.01.2018 | Žádné komentáře

Středočeský územní svaz pod vedením Dušana Hýbnera již minulý rok …

AKTUÁLNĚ: Zavážení nástrah povoleno! Na svazových revírech můžou rybáři vyvážet!  

admin | přečteno: 9557x | 16.01.2018 | Žádné komentáře

Rybáři, kteří jezdí na svazové revíry Moravského rybářského svazu, mají …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *