skingbranding-banner

AKTUÁLNĚ: Povodí Moravy vysadí do Dyje a Moravy 5000 jeseterů! Vysazování začne v květnu


Velice zajímavý projekt se už na jaře rozeběhne na Moravě. Vodohospodářský podnik Povodí Moravy totiž začne do řek Moravy a Dyje vysazovat jesetery malé. Vodohospodáři v letošním roce vysadí celkově 5000 jeseterů! Cílem tohoto odvážného projektu je navrátit populaci jeseterů malých do Dunaje a jeho přítoků…

„Jesetery budeme vypouštět postupně od května do listopadu, kdy ti listopadoví, nejstarší už budou mít monitorovací označení,“ řekl pro ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Povodí Moravy v letošním roce vypustí do řek Moravy a Dyje celkově 5000 jeseterů. Vodohospodáři budou ryby vysazovat na pěti různých místech. Do zmíněných řek se budou jeseteři ve stejném počtu vysazovat až do roku 2021.

Povodí Moravy začalo s vysazováním jeseterů už na podzim. Tehdy vodohospodáři vysadili prvních 200 jeseterů. „Těch ryb bylo zatím málo a pravděpodobnost, že by je někdo chytil a ozval se, byla mizivá,“ řekl Chmelař.

I když celý projekt vypadá velice slibně, jeho průběh může ohrozit hned několik faktorů. V návratu jeseterů do přítoků Dunaje mohou bránit například predátoři, třeba kormorání. „Kormoráni mohou představovat riziko. Ale počet vypouštěných jeseterů by měl být takový, že je všechny neodloví,“ slibuje si mluvčí Povodí Moravy.

Projekt, který se snaží o navrácení jeseterů do Dunaje a jeho přítoků, vymysleli rakouští odborníci. O projektu jsme psali blíže ZDE. A tento projekt velice chválí například ochránci přírody. „Jde o geneticky prověřenou populaci původního druhu, který tady dřív žil. Člověk ale zastavěl rybám migrační trasy překážkami v podobě neprostupných jezů. Dnes se snažíme celou tuto síť obnovit,“ řekl pro Deník Roman Zajíček z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Nové články v rubrice

VIDEO: Pytláci chtěli zmasakrovat trofejní kapry ze svazovky! Ulovili i kapra o váze přes 15 kilo!

admin | přečteno: 379x | 23.03.2018 | Žádné komentáře

Tento případ pytlačení se sice odehrál již v minulém roce, ovšem …

Rybáři pozor! Nová delší denní doba lovu zatím neplatí na revírech MRS! Čeká se na rozhodnutí vedení

admin | přečteno: 5805x | 22.03.2018 | Žádné komentáře

Rybáři na mimopstruhových svazových revírech budou moci od letošního chytat …

Rybáři přišli kvůli haváriím ve svazových revírech o ryby za 4 miliony korun! Kdo zaplatí škody?

admin | přečteno: 328x | 21.03.2018 | Žádné komentáře

S poměrně hodně zneklidňující zprávou přišel Český rybářský svaz na posledním …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *