skingbranding-banner

AKTUÁLNĚ: Povodí Moravy vysadí do Dyje a Moravy 5000 jeseterů! Vysazování začne v květnu


Velice zajímavý projekt se už na jaře rozeběhne na Moravě. Vodohospodářský podnik Povodí Moravy totiž začne do řek Moravy a Dyje vysazovat jesetery malé. Vodohospodáři v letošním roce vysadí celkově 5000 jeseterů! Cílem tohoto odvážného projektu je navrátit populaci jeseterů malých do Dunaje a jeho přítoků…

„Jesetery budeme vypouštět postupně od května do listopadu, kdy ti listopadoví, nejstarší už budou mít monitorovací označení,“ řekl pro ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Povodí Moravy v letošním roce vypustí do řek Moravy a Dyje celkově 5000 jeseterů. Vodohospodáři budou ryby vysazovat na pěti různých místech. Do zmíněných řek se budou jeseteři ve stejném počtu vysazovat až do roku 2021.

Povodí Moravy začalo s vysazováním jeseterů už na podzim. Tehdy vodohospodáři vysadili prvních 200 jeseterů. „Těch ryb bylo zatím málo a pravděpodobnost, že by je někdo chytil a ozval se, byla mizivá,“ řekl Chmelař.

I když celý projekt vypadá velice slibně, jeho průběh může ohrozit hned několik faktorů. V návratu jeseterů do přítoků Dunaje mohou bránit například predátoři, třeba kormorání. „Kormoráni mohou představovat riziko. Ale počet vypouštěných jeseterů by měl být takový, že je všechny neodloví,“ slibuje si mluvčí Povodí Moravy.

Projekt, který se snaží o navrácení jeseterů do Dunaje a jeho přítoků, vymysleli rakouští odborníci. O projektu jsme psali blíže ZDE. A tento projekt velice chválí například ochránci přírody. „Jde o geneticky prověřenou populaci původního druhu, který tady dřív žil. Člověk ale zastavěl rybám migrační trasy překážkami v podobě neprostupných jezů. Dnes se snažíme celou tuto síť obnovit,“ řekl pro Deník Roman Zajíček z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Nové články v rubrice

VIDEO: Sumec zaútočil na ruku muže! Provokatér si odnesl zranění!

admin | přečteno: 454x | 13.12.2017 | Žádné komentáře

Se sumci není radno si zahrávat. Tohle si uvědomil i …

Balík peněz! Rozpočet ČRS pro rok 2018 bude 123 milionů korun! Peněz ve svazové kase přibylo!

admin | přečteno: 288x | 13.12.2017 | 1 komentář

Rada Českého rybářského svazu schválila rozpočet pro rok 2018. A …

Vyjádření ČRS k závodům na Orlíku: Svaz dostane půlmilionu! Peníze půjdou na zarybnění!  

admin | přečteno: 3023x | 12.12.2017 | 2 komentáře

Český rybářský svaz se vyjádřil k pořádání velkých kaprařských závodů na …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *