skingbranding-banner

Na Lipně rozdávají rybářské lístky zdarma! Zájem mají hlavně turisti. Bude to mít negativní následky na ryby?


Sezóna rybářských dovolených se nezadržitelně blíží. Mnoho svazových revírů bude obsypaných spousty rybářů, kteří se vydají na ryby. Tato sezóna je ale specifická. U vody se totiž mohou objevit i velmi nezkušení rybáři bez základních znalostí, kteří budou mít 30 denní rybářský lístek. Tento lístek se momentálně vydává zcela zdarma a někde je o něj obrovský zájem.

„Chtěli jsme systém zjednodušit a vyjít vstříc lidem, kteří si chtějí na našich vodách třeba jen rekreačně zachytat. Dnes už jim může povolení na základě plné moci dopředu vyřídit třeba i ubytovatel nebo my na sekretariátů jihočeského rybářského svazu,“ říká hospodář Jihočeského územního svazu Milan Hladík. Tento postup je například velmi výhodný pro turisty, kteří si mohou rybářský lístek vyřídit dopředu.

Člověk, který si chce zarybařit na svazových revírech, potřebuje kromě povolenky i rybářský lístek. Až doteď se rybářské lístky vydávaly po složení rybářských zkoušek. U 30 denních lístků tomu ale bude jinak. Ten může dostat kdokoliv. „Na jeho základě si pak může člověk koupit povolenku k lovu ryb třeba na týden nebo na 14 dní už přímo od rybářského svazu nebo v penzionech a rybářských potřebách, které takovou službu nabízejí,“ říká Hladík.

Krátkodobé lístky jsou stále zatím zadarmo. Jeho cena měla být 200 korun, ovšem vyhláška ještě nezačala platit. Úřady tak musí krátkodobý rybářský lístek vydat a nemohou za něj požadovat žádné peníze. Zájem o krátkodobé lístky se liší podle oblasti.

„Zatím jsme takových lístků vydali šest. Vydání nás stojí 30 korun, poslanci ale na schválení vyhlášky nějak zapomněli, a tak je musíme vydávat bezplatně,“ řekla pro iDNES.cz českokrumlovská mluvčí Petra Nestávalová.

Jenže třeba na Lipně je o krátkodobé lístky enormní zájem. V Horní Plané krátkodobých lístků vydali už desítky. Zájem o ně mají především turisté z Holandska. Dá se ale očekávat, že ten pravý nával teprve přijde.

„Chápeme, že to přinese peníze svazu. Vůči našim rybářům je to ale nespravedlivé. Jedná se tady o lidi, kteří nejsou rybáři, chtějí se jenom bavit a dělají si, co chtějí. Pokud budou porušovat rybářský řád, čekají je stejné sankce jako ostatní rybáře,“ nechali se slyšet členové lipenské rybářské stráže.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: Povodí Vltavy

Nové články v rubrice

Výzva Jakuba Vágnera: Slavný rybář chce prosadit rybolov od 4 do 24 hodin po celý rok!

admin | přečteno: 13955x | 18.10.2017 | 2 komentáře

Povinná denní doba lovu v podzimní nebo jarní části sezóny patří …

AKTUÁLNĚ: Prodejci kaprů zuří! Prodej vánočních kaprů komplikuje EET! Bude méně stánků?

admin | přečteno: 4407x | 18.10.2017 | 3 komentáře

Čas prodeje vánočních kaprů se nezadržitelně blíží. Spousta rybníků se …

NOVÝ REVÍR: Rybáři na Moravě budou chytat ryby na krásném, novém rybníku! Podívejte se!

admin | přečteno: 4474x | 16.10.2017 | Žádné komentáře

Oborský rybník v Černé Hoře nedaleko Blanska. Malebná nádrž s krásným prostředím, …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *