skingbranding-banner

Na Lipně rozdávají rybářské lístky zdarma! Zájem mají hlavně turisti. Bude to mít negativní následky na ryby?


prehrada_lipno

Sezóna rybářských dovolených se nezadržitelně blíží. Mnoho svazových revírů bude obsypaných spousty rybářů, kteří se vydají na ryby. Tato sezóna je ale specifická. U vody se totiž mohou objevit i velmi nezkušení rybáři bez základních znalostí, kteří budou mít 30 denní rybářský lístek. Tento lístek se momentálně vydává zcela zdarma a někde je o něj obrovský zájem.

„Chtěli jsme systém zjednodušit a vyjít vstříc lidem, kteří si chtějí na našich vodách třeba jen rekreačně zachytat. Dnes už jim může povolení na základě plné moci dopředu vyřídit třeba i ubytovatel nebo my na sekretariátů jihočeského rybářského svazu,“ říká hospodář Jihočeského územního svazu Milan Hladík. Tento postup je například velmi výhodný pro turisty, kteří si mohou rybářský lístek vyřídit dopředu.

Člověk, který si chce zarybařit na svazových revírech, potřebuje kromě povolenky i rybářský lístek. Až doteď se rybářské lístky vydávaly po složení rybářských zkoušek. U 30 denních lístků tomu ale bude jinak. Ten může dostat kdokoliv. „Na jeho základě si pak může člověk koupit povolenku k lovu ryb třeba na týden nebo na 14 dní už přímo od rybářského svazu nebo v penzionech a rybářských potřebách, které takovou službu nabízejí,“ říká Hladík.

Krátkodobé lístky jsou stále zatím zadarmo. Jeho cena měla být 200 korun, ovšem vyhláška ještě nezačala platit. Úřady tak musí krátkodobý rybářský lístek vydat a nemohou za něj požadovat žádné peníze. Zájem o krátkodobé lístky se liší podle oblasti.

„Zatím jsme takových lístků vydali šest. Vydání nás stojí 30 korun, poslanci ale na schválení vyhlášky nějak zapomněli, a tak je musíme vydávat bezplatně,“ řekla pro iDNES.cz českokrumlovská mluvčí Petra Nestávalová.

Jenže třeba na Lipně je o krátkodobé lístky enormní zájem. V Horní Plané krátkodobých lístků vydali už desítky. Zájem o ně mají především turisté z Holandska. Dá se ale očekávat, že ten pravý nával teprve přijde.

„Chápeme, že to přinese peníze svazu. Vůči našim rybářům je to ale nespravedlivé. Jedná se tady o lidi, kteří nejsou rybáři, chtějí se jenom bavit a dělají si, co chtějí. Pokud budou porušovat rybářský řád, čekají je stejné sankce jako ostatní rybáře,“ nechali se slyšet členové lipenské rybářské stráže.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: Povodí Vltavy

Nové články v rubrice

krajina

AKTUÁLNĚ: ČRS prodal povolenky za 277 milionů korun! Kde peníze končí?

admin | přečteno: 159x | 23.06.2017 | Žádné komentáře

Rada ČRS nedávno vydala zprávu se zajímavými údaji o fungování …

sumec

AKTUÁLNĚ: Mrtvé sumce na čáslavské skládce už řeší úřady! Padne „mastná“ pokuta?

admin | přečteno: 4477x | 22.06.2017 | Žádné komentáře

Dva kapitální sumce, kteří uhynulí leželi na čáslavské skládce, už …

uhor

SUCHO: V řekách došla voda, vodohospodáři je dopouštějí z přehrad! Hrozí obrovské úhyny ryb?

admin | přečteno: 2569x | 21.06.2017 | Žádné komentáře

Vodohospodáři nejsou z aktuálních podmínek nijak nadšení. Vlivem vysokých teplot z řek …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>