DomůNovinkyVysílačky v candátech, sumcích nebo štikách! Vědci pozorují chování ryb v přehradě na jihu...

Vysílačky v candátech, sumcích nebo štikách! Vědci pozorují chování ryb v přehradě na jihu Čech. Co zjistili?

- Reklama -

Naprosto unikátní výzkum provádějí vědci na Římovské přehradě. Právě na této lokalitě se snaží najít odpovědi na to, co ovlivňuje chování ryb ve vodních nádržích. Nyní je zapotřebí, aby vyhodnotili miliony dat. Pokud se jim to povede, pak dostanou odpovědi na zásadní otázky. Tento výzkum má celosvětový přesah, protože čeští vědci můžou jako první přijít na to, co vlastně ovlivňuje pohyb ryb ve vodních nádržích.  

Vědci z Hydrobiologického ústavu Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích pracují na Římovské přehradě na Českobudějovicku. Jak výzkum vypadá? Do 110 ryb připevnili speciální vysílačky, které zaznamenávají pohyb ryb. Vědci jsou tak blízko na získání odpovědí na to, jak například působí počasí na pohyb ryb, jak ryby ovlivňuje teplota vody, členitost dna, anebo i měsíční svit. Tyhle informace mohou být zásadní!

„V Římově jsme označili 110 kusů štik, sumců, candátů, okounů, plotic a cejnů. Dravé ryby a potom ty nejběžnější, kterých je ve vodách nádrže nejvíce. Po přehradě máme rozmístěných 90 speciálních přijímačů a do ryb jsme umístili několik centimetrů dlouhé vysílačky. Ty vysílají signál každých 15 vteřin a přijímače v tomto intervalu zaznamenávají přesnou polohu každé ryby,“ řekl iDNES.cz hlavní koordinátor projektu Milan Říha.

Výzkum na Římovské přehradě běží od letošního dubna. Vědci na této lokalitě budou pracovat až do konce listopadu. Vysílačky ale budou fungovat i v zimním období. Takže vědci mohou zjistit, jaká místa si ryby vybírají pro přezimování.

Tento výzkum je unikátní v tom, že nikdo na světě ještě nesesbíral tolik informací o chování ryb ve vodní nádrži. Přitom právě tyto informace mohou být velmi cenné například při komerčním chovu ryb. „Tohle je zatím jen otázka vzdálené budoucnosti. Ale je samozřejmě možné, že když zjistíme, jaké podmínky rybám nejlépe vyhovují, bude je možné zkusit nasimulovat i v umělém prostředí, a tím ovlivnit intenzitu příjmu potravy a jejich růst,“ řekl Říha.

Vědci na Římovské přehradě nasbírali už 45 milionů pozic ryb a tisíce dalších údajů. A to díky zmíněným vysílačkám. Jedna taková vysílačka stojí okolo 500 eur, přijímač pak 90 tisíc korun.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -