skingbranding-banner

ZÁKAZ: Konec srkačkám a dvěma návazcům! Kapraři chtějí omezit počet návazců na jeden!


Pořádně ohnivou diskuzi vyvolal návrh na omezení počtu návazců. Šlo by například o zákaz tzv. srkaček, které mají dva návazce. Problémem je, že právě srkačky jsou některými rybáři kritizovány kvůli velkému riziku poranění zdolávané nebo utržené ryby. Návrh na toto omezení pochopitelně vzbudil v rybářských řadách velmi vášnivou diskuzi, protože srkačky jsou mezi některými rybáři opravdu oblíbené. Ovšem podporovatelé zákazu srkaček předložili několik zásadních argumentů.

„Na každé udici je možný pouze jeden návazec s jedním jednoháčkem nebo dvojháčkem nebo trojháčkem.“ Takto zní návrh úpravy bližších podmínek výkonu rybářského práva, který by platil pro lov na položenou a na plavanou na mimopstruhových revírech. Pokud by daný návrh prošel, znamenalo by to konec například tzv. srkačkám. Tedy montáži s krmítkem a dvěma návazci. S tím ale nesouhlasí řada vyznavačů „klasické“ položené.

Jenže! Na straně zastánců zákazu srkaček stojí hned několik pádných argumentů, kterými se snaží tento návrh na změnu podložit. Tak například: Utrhnutá ryba na jednom návazci se může zachytit druhým návazcem o překážku na dně. Toto často končí brutálním poškozením ryby nebo i její smrtí. Dalším pádným argumentem je, že (nejen) při zdolávání se může (a často se to i stává) druhý návazec zapíchnout do ryby (např. do oka).

Navíc, utržené montáže s volnými návazci jsou nebezpečné i pro ostatní živočichy. Tyhle argumenty jsou opravdu na místě, a je zapotřebí si přiznat, že srkačky mohou způsobit vážné potíže rybám, ale i jiným vodním živočichům.

Organizátoři této akce vyzývají všechny rybáře, kteří chtějí změnu, aby tento návrh vytiskli a předložili jej k projednání na jejich členských schůzích! Tento návrh byl konzultován s představiteli ČRS, s předními rybáři i širokou rybářskou veřejností. Pokud chcete změnu, stačí tento návrh vytisknout a donést na schůzi!

Tak co? Jdete do toho?

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Nové články v rubrice

Konec pytlačení: Na Lipně budou „úřadovat“ profi porybní! Rybáři totiž častěji porušují pravidla

admin | přečteno: 583x | 16.03.2018 | Žádné komentáře

Jihočeský územní svaz nedávno zveřejnil velmi zajímavá data o působení …

POSLEDNÍ MÍSTA! Na Labi se uskuteční nádherné kaprové závody! Přijedete?

admin | přečteno: 542x | 15.03.2018 | Žádné komentáře

Místní organizace Českého rybářského svazu Brandýs nad Labem – Stará …

Boj o Lipno: Rybáři jednají o úpravě zákazu bivakování s CHKO Šumava! Bude bivakování povoleno?

admin | přečteno: 813x | 14.03.2018 | 1 komentář

Současná pravidla, která platí na Lipně, nejsou pro bivakující rybáře …

Komentáře

  • Vážení,navrhuji pouze jeden návazec a BEZ háčku.Jelikož například při smotávání vlasce na naviják může dojít k poranění ryby na kterékoliv části jejího těla.
    Eda.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *