skingbranding-banner

ZDEVASTOVANÉ LIPNO: Kolik zbylo candátů v Lipně? To teď budou zjišťovat vědci


candat

Lipno. Největší nádrž v České republice, která byla v minulosti vyhlášená díky úlovkům obrovských candátů. Jenže! Pak nastalo velice temné období, kdy rybáři tyto nádherné ryby v Lipně málem vyhubili. Rybáři tak museli sáhnout k tvrdým a razantním opatřením, která měla za cíl stabilizovat populaci candátů v Lipně. To, jestli se to povedlo nebo ne, teď zjistí vědci z českobudějovického centra Akademie věd ČR. Vědci se totiž chystají na rozsáhlý průzkum Lipna, kdy se budou snažit zjistit, jak si candáti v této přehradě vedou.

Hydrobiologové z českobudějovického centra Akademie věd ČR budou zkoumat Lipno od přítoku až k hrázi. Samotný průzkum započal 29. srpna a bude trvat celý týden. Průzkum Lipna bude mít na starost 20 vědců, kteří se budou snažit zjistit, jak si candáti v Lipně vedou. K průzkumu budou vědci používat i lovné sítě nebo sonary, které jim v jejich práci výrazně napomohou. Výsledky tohoto rozsáhlého průzkumu pak mohou být velkou nápovědou pro hospodařící rybáře, kteří mohou díky výsledkům tohoto průzkumu upravit pravidla lovu candátů v Lipně, anebo obhospodařování této obrovské nádrže.

AKCE: Rozdáváme navijáky ZDARMA!

To, proč se vědci snaží zjistit populaci candátů v Lipně, prozradil pro ČTK ředitel Hydrobiologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR Jan Kubečka: „Candát je pro řadu rybářů nejzajímavějším druhem jezera z hlediska sportovního rybolovu. V posledních dekádách minulého století bylo Lipno velmi bohaté na candáta a na jeho potravní druhy, ale po roce 2000 výrazně zchudlo.“ Vědci podobný průzkum provedli na Lipně v roce 2012. A tehdy závěry tohoto průzkumu nebyly nijak radostné – závěrem bylo, že candáti z Lipna stále mizí.

Přesto, závěry tohoto aktuálního průzkumu, který na Lipně probíhá, mohou být jiné. Hospodařící rybáři totiž sáhli k několika opatřením, která mají vést k tomu, aby se populace candátů v Lipně stabilizovala. „Máme zájem najít správný způsob rybářského managementu nádrže. I když nám je jasné, že doba hojnosti jako před 20 lety už je i vzhledem k dalším okolnostem zřejmě pryč,“ řekl pro ČTK hospodář Jihočeského územního svazu rybářů Milan Hladík.

Věřme tedy, že i tento průzkum vědců na Lipně napomůže k tomu, aby se candáti zase vrátili v hojném počtu. To si přeje asi každý rybář…

Redakce InRybar.cz

Nové články v rubrice

pohar

RYBÁŘSKÝ ZÁVOD: Přijeďte na prestižní závody na rybníku Jelito! Vítěz si odnese super ceny!

admin | přečteno: 587x | 18.08.2017 | Žádné komentáře

Středočeský územní svaz zve všechny rybáře na již 3. ročník …

kapr

Prsty za žábry nebo v očích! „Stop týrání kapitálních kaprů!“ burcuje Lukáš Krása

admin | přečteno: 4491x | 18.08.2017 | 2 komentářů

Známý kaprař Lukáš Krása rozvířil velmi důležitou diskuzi mezi českými …

kapr

VIDEO: Karel Nikl připravil pro mladé kapraře parádní akci! Palec nahoru!

admin | přečteno: 367x | 17.08.2017 | Žádné komentáře

Super video z dílny firmy Karla Nikla se nedávno objevilo na …

Komentáře

  • Rád napíši poznatek k rybařině na Lipně. Lipno v letech 1980 bylo z poloviny zabojkováno a za ně rybáři nesměli. Všechny tyto zákazy měly něco pozitivního a ryby byly v klidu. Nekolísala hladina vody a ryby se pravidelně vytíraly. V posledních letech tomu však v žádném případě není a hladina jezera se neustále mění. Nejde jen o pokles populace candáta. Je zde velký výskyt sumce, který se zde vytírá a veškeré ryby likviduje. Takže dnešní rybařina už není to, co bývalo dříve.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>