DomůOstatníRybářské komentářeZveřejňování rybí násady na internetu je správným krokem! Středočeští rybáři jdou příkladem!

Zveřejňování rybí násady na internetu je správným krokem! Středočeští rybáři jdou příkladem!

- Reklama -

Už více jak rok Středočeský územní svaz zveřejňuje na svých webových stránkách, jaké ryby nasadil do svých revírů. Tento krok sdílení informací ale u některých rybářů vzbudil pobouření. Podle kritiků tyto informace nejvíce nahrávají tzv. „masařům“. Mě osobně se tyto kritické hlasy nelíbí a jednoduše s nimi nesouhlasím. A musím se přiznat, že kroky středočeských rybářů považuji za velkou inovaci a revoluci v informovanosti rybářů. Jejich práce si vážím a považuji ji za něco, co tu dlouho chybělo…

Středočeský územní svaz jako jediný pochopil, že k větší spokojenosti jejich rybářů je velice důležité to, aby s nimi někdo komunikoval. A to zástupci středočeské rybářské organizace dělají velice pečlivě a zodpovědně. Pokud se podíváme podrobněji, je zapotřebí říci, že středočeští rybáři mají na svých webových stránkách neustálý přísun čerstvých informací. A to nejen o násadách, ale například i o omezeních na revírech nebo rybářských akcích. Tento přístup je jednoduše správný!

kapr-zdolavani

Přesto předseda středočeských rybářů Dušan Hýbner musel nedávno na jejich webu vydat text, ve kterém kroky organizace obhajuje. Někteří rybáři totiž tento postup Středočeského územního svazu kritizují. Zejména pak zveřejňování rybích násad. Jenže! Už jenom tento krok předsedy Hýbnera, který text sepsal, je dalším důkazem toho, že organizace s rybáři komunikuje. Bravo!

 

Zveřejňování rybí násady: Několik argumentů, proč je to správné!

Nejdříve se pojďme podívat na argumenty samotného předsedy středočeských rybářů Dušana Hýbnera. Ten obhajobu zveřejňování násad shrnul do 7 bodů. Tím prvním argumentem, proč zveřejňovat rybí násady, bylo to, že rybáři prostě a jednoduše mají právo na informace. Mnoho rybářů totiž ani netuší, co se s jejich penězi za povolenky děje. Jaké ryby se za ně nakupují a kde se vysazují.

kapr-supinac

Druhým důležitým faktem je, že zatím pouze středočeští rybáři správně bojují proti masivní propagaci soukromých vod. Pokud se totiž podíváte podrobněji, tak na internetu je celá řada lákadel pro rybáře, aby navštívili nějaký soukromý revír. Jenže to je pro svazové revíry velkou hrozbou! A pokud rybářské organizace nechtějí o rybáře přicházet ve větším množství, pak musejí lidem ukazovat, že do revírů putuje velké množství ryb.

Tip: Získejte kaprový naviják ZDARMA!

A za třetí. Sám předseda Hýbner napsal: Stačí si jen uvědomit, na kolika revírech hospodaříme, co to dá práce, abychom pro další generace v řekách zachovali parmu, tlouště, okouna, pstruha, lipana atd. Vždyť vynaložené prostředky právě do těchto druhů ryb se nám, rybářům, v podobě ulovené ryby vrací minimálně, jde jen o zachování původních druhů ryb pro další generace. Stojí nás to obrovské úsilí a velké finanční prostředky, ale kdo o tom ví? Kde se to v tisku dočtete? Kde zjistíte, co všechno pro přírodu v naší zemi rybáři dělají? Nikde, a to je špatně!

Prosím, prosím, kde to můžu podepsat? Tohle je velice důležitý úryvek textu od rybářského funkcionáře, který jsem už dlouho neviděl. Vlastně, ani nevím, jestli jsem od rybářského funkcionáře něco podobného někdy četl. A musím tuto obrovskou pravdu pochválit. Pouze toto poskytování informací dokáže změnit pro rybáře neblahou situaci. Uvědomme si, že jsme širokou veřejností považování za tyrany. Jenže už málo kdo ví, že rybáři jsou hospodáři v krajině. Bez nás by vody vypadaly mnohem hůře. Ovšem to už nikdo neví! Ale proč? Kde je chyba?

 

Co by se mělo ještě změnit?

Těch bodů „obhajoby“ je více, mě osobně ale ty zmíněné přijdou jako nejdůležitější. Promítá se v nich totiž současný problém, který trápí celý ČRS. O co jde? Jde o to, že já osobně mám pocit, jakoby ČRS dostatečně nekomunikoval se svými členy. A nejenom se členy, ale i s širokou veřejností.

kapr-detail

Vezmu to ze svého pohledu. Osobně nevím, co se děje s mými nemalými penězi za povolenku. Kde moje peníze končí? Nasazují se za ně ryby, podporuje se s jejich pomocí mládež nebo rybářská stráž? Proč není k dispozici transparentní účet, abych viděl, co se děje s penězi členů? Proč dostávám na webu ČRS jenom mrzké informace o sportovních úspěších rybářských sportovců nebo špatně stravitelné „reportáže“ ze zasedání? Nevím, proč tomu tak je. Nikdo se mnou nekomunikuje! A ano, schůze jako náplast neberu. Musí přijít modernizace!

Tip: Získejte kaprový naviják ZDARMA!

Budu fér. Musím přiznat, že předseda ČRS JUDr. Alexander Šíma se mnou komunikuje vždy, když potřebuju něco zjistit. Ale mě jde spíše o to, že není informována rybářská i široká veřejnost. A přitom by stačilo tak málo! Jak to udělat? Proč ČRS nemá ještě profil na Facebooku s aktualitami, fotkami nebo videi? Kryndapána, je 21. století!

 

Nejhlasitější argument kritiků: Masaři všechno vybijí!

Se zveřejňováním násad nesouhlasí část rybářské veřejnosti. Podle kritiků totiž může zveřejňování násad nahrávat tzv. „masařům“. Jak? Stačí, aby si takoví rybáři přečetli krátkou zprávu, a už budou u vody. První věc. Skupiny rybářů, kteří si rádi odnášejí od vody ryby, se o nově nasazených rybách dozví i bez internetu. Nezapomínejme, že rybáři tvoří rozsáhlou síť a čerstvé informace o nových rybách se rozšíří i bez internetu rychlostí blesku.

kapr

A za druhé. Pokud si od vody někdo kapra odnese, co je na tom špatného? Jestli rybář dodržuje platná pravidla a neporušuje je, pak je všechno v pořádku, anebo ne? Osobně mě zaráží ten fakt, že rybáři, kteří si od vody nosí ryby v rámci pravidel, jsou na stejné „rovině vnímání“ jako třeba pytláci. Není tohle špatně? A absurdnější to je ještě více v tu chvíli, pokud si uvědomíme, jak zarybňování funguje.

Tip: Získejte kaprový naviják ZDARMA!

To vlastně dobře vysvětluje i předseda středočeských rybářů Dušan Hýbner: „Nesmíme zapomínat ani na návratnost revírů, ekonomiku a tady to asi mnozí nechápou nebo o tom neví: Na základě dosažených úlovků na jednotlivých revírech rozděluje každoročně SÚS dotaci na vícezarybnění, takže poctivě nasazená, ulovená a zapsaná ryba se nám do našeho revíru zase vrátí.“

Mě samotného zajímají vaše názory. Jste pro nebo proti zveřejňování násad na internetu? Jste spokojeni s komunikativností ČRS? Vyjádřete se prosím v diskuzi! Děkuji…

Autor: Viktor Krus

Ilustrační fota: archiv InRybar.cz

Poznámka redakce: Celé znění textu předsedy Středočeského územního svazu si můžete přečíst ZDE.

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

4 KOMENTÁŘE

  1. To že rybáři kteří dodržují pravidla rybolovu a od vody si odnesou jen tolik kolik je povoleno, a jsou kritizováni a napadáni dokonce na úrovni vyhrožováním rozbití huby(například za ulovenou parmu mě bylo vyhrožováno cituji“ za tu parmu se budu koupat v krvi tvé a tvojí rodiny“ (c) Martin Filip (nick filla) DHBaits, napsal k mému zápisku na serveru Mrk.cz 🙂
    Kde to jsme, abychom si pro pár rybiček navzájem nadávali?
    Nepřejícnost a nenávistnost takzvaných rylísáků(Keč end rylejs týpků) začíná přesahovat tolerovatelné hodnoty. Pokud rybář si vlastní úlovky nepřivlasňuje tak je to jeho právo(má možnost úlovek pustit, prozatím to není vnímáno jako bezdůvodné týrání zvířat.
    Opravdu rybaření je v první řadě lovem volně žijících živočichů a nejde o sportovní klání. Ryba je živý tvor. Na pstruhových revírech rozmach Chyť a pust vede k naprosto zbytečnému utýrání k smrti mnoha ryb( losovité ryby i šetrný lov na háčky bez protihrotů zabíjí(3-30 procent úmrtnost chycených a puštěných ryb).
    Proto hospodář MO Teplice doporučuje na pstruhových vodách méně docházek a pokud ulovíte tři kusy mírové ryby (pstruh lipan) tak ukončit docházku, zapsat ryby( vykázané ulovené ryby se proplácí).

  2. Zdravím,pokud jsi si odnesl parmu,tak to jsi opravdu dement,anebo o rybách nic nevíš.Méně takových lidí u vody,jako jsi ty.

  3. Tak evidentně se pan barbles, projevil jak to nazval sam dement, o cem byl článek zjevne nepochopil, meně takovych rybařu jako je pan barbles, co pouze uraži a nadvaji, …….

  4. Souhlasím s autorem článku s tím, že web SÚS je jeden z nejlepších (možná i nejlepší) webů jednotlivých územních svazů. Skoro každý den nějaká nová informace, k tomu není co dodat a jen tak dál.
    Ohledně webu Rady ČRS si myslím, že od Nového roku nastala změna a aktuality se tam objevují táké poměrně často (cca každý 2. – 3. den je tam nějaká nová aktualita). Autor článku se zmiňuje o špatně stravitelných „reportáží“ ze zasedání, ale já jsem za ně rád, aspoň rybáři vědí, co rada projednává. Pro funkcionáře výborů a komicí MO jsou to myslím zajímavé informace.

    A ohledně tématu článku, zda zveřejňovat informace o zarybnění či ne. Já jsem všema deseti PRO, aby se informace zveřejňovali. Důvody:
    1) čím víc lidí bude u vody, tím spíše se zabrání pytláctví (RS nemůže být u vody pořad)
    2) jak bylo řečeno, každá ponechaná a zapsaná ryba, se do revíru vrátí v podobě násady
    3) všichni rybáři mají stejné informace, zabrání se tomu, že o vysazení budou vědět jen „vyvolení“ tj. osoby které se vysazovaní účastnili + jejich kamarádi (jsem z organizace, kde se informace o zarybnění nikde nezveřejňuje a je zajímavé, že třeba ani ne za hodinu od vysazení už tam sedí nejznámnější vydry tj. „masaři“. Jak se to tak rychle dozvědí???)

    Takže proti argument, že zveřejňování informací přiláká „masaře“, pokládám za lichý. A přemýšlím o tom, že jestli náhodou ti lidé co tento argument pronášejí, jestli nejsou náhodou sami masaři (čím míň lidí o vysazení bude věděť, tj. u vody bude míň lidí, tím víc ryb pro mně 😉 )

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -