DomůRybářské radyRybářská legislativaKonečný účet hromadného úhynu ryb na Dyji

Konečný účet hromadného úhynu ryb na Dyji

- Reklama -

Budou tomu už téměř čtyři měsíce, co na řece Dyji pod hrází Nových Mlýnů nedaleko vesnice Bulhary uhynulo velké množství ryb. Konečný odhad celkové hmotnosti rybích mršin se pohybuje okolo 10 tun. Podle Moravského rybářského svazu nejde tato ztráta finančně vyčíslit.

V červenci tehdy leklo především velké množství tolstolobíků a cejnů, ovšem někteří rybáři zmínili, že mezi mršinami byli i candáti, úhoři nebo sumci. Některé ryby dosahovaly kapitálních rozměrů. I přes tuto znepokojivou událost se v současné době na úhynem zasaženém úseku řeky loví ryby. To potvrzuje i tajemník MRS Václav Habán: „Ryby se loví i nadále.“ Zdá se tak, že se řeka pomalu vrací do normálu. K tomu přispěli i místní rybáři, kteří do řeky nasadili nové ryby. „Proběhlo standardní vysazení podle zarybňovacího plánu,“ říká Habán.

Podle některých našich zdrojů měl MRS inkasovat pojistku jako náhradu škody za uhynulé ryby. To ale Václav Habán odmítá. „Ryby v rybářských revírech pojistit nelze,“ dodává. Rybáři tedy musí vše financovat z vlastní kapsy.

uhor

 

Pomoc „zvenčí“

Moravský rybářský svaz a Povodí Moravy přichystalo preventivní opatření, které mají pomoci k zabránění masivních úhynů v budoucnu. „Preventivně budeme v extrémních klimatických podmínkách, které panovaly i v období, kdy se tato událost stala, posilovat pochůzky, abychom včas zaznamenali nestandardní chování ryb a mohli situaci operativně řešit,“ vysvětluje mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Ovšem ani tato opatření plně nezajistí to, aby se úhyn ryb, podobný tomu červencovému, už neopakoval. To připouští jak Moravský rybářský svaz nebo Povodí Moravy, tak i Městský úřad v Břeclavi, jehož pracovníci byli na místě úhynu také. „Při obdobných klimatických podmínkách, jaké byly v době úhynu, zřejmě nelze opakování situace zcela vyloučit,“ říká Jarmil Goldman z Městského úřadu v Břeclavi.

Proto je zapotřebí, aby rybáři při těchto extrémních klimatických podmínkách pomáhali se sledováním situace. „Byli bychom rádi, kdyby s námi rybáři více spolupracovali a pokud zaznamenají jakékoliv nestandardní chování ryb, aby okamžitě kontaktovali pracovníky Povodí Moravy,“ říká Gabriela Tomíčková. Tyto informace pak mohou po vyhodnocení vodohospodáři napomoci k rychlejšímu navýšení odtoku z přehrady.

O masivním úhynu na řece Dyji si můžete přečíst ZDE.

Autor: Viktor Krus

Pozn. redakce: Fotografie jsou pouze ilustrační. Nepochází z místa úhynu. 

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -