DomůRybářské radyRybářská vědaSvět ryb: Co se děje s rybou při poranění háčkem?

Svět ryb: Co se děje s rybou při poranění háčkem?

- Reklama -

Při rybaření se bohužel někdy stane to, že ryba při záběru zhltne háček s nástrahou příliš hluboko. V ten moment se dostává do ohrožení života, protože nešetrnou manipulací s ní, můžeme rybu usmrtit. Naštěstí existují opatření, jak rybu vrátit v co nejlepším stavu zpátky do vody.

První prevencí, jak zabránit poranění ryby, je použití správné velikosti háčku. Velikost háčku samozřejmě korigujeme s předpokládanou velikostí lovených ryb. Je logické, že budeme používat jiné háčky na větší ryby, než je tomu při lovu menších rybích druhů. Pro rybu jsou nebezpečnější úzké a protáhlé modely háčků, které připomínají písmeno J. Tyto háčky se obtížněji vyprošťují z rybí tlamy a může tak dojít k rozsáhlejšímu poškození tkáně. Je lepší nelovit ani na dvojháčky nebo trojháčky, které jsou mnohem nešetrnější pro rybí tlamu. Velkým problém pro rybu může být například utrhnutý wobler, který ji svými trojháky jednoduše „sešije“ tlamu.

 

Co dělat, když?

uhorI přesto, že rybář použije „šetrnější“ velikost háčku, může se stát, že ho ryba jednoduše nasaje velice hluboko do svých útrob. V tento moment je pro rybu mnohem nadějnější odstřihnout háček u její tlamy. Ten odstříháváme v blízkosti její tlamy tak, aby z ní čněl co nejmenší kus navazovacího materiálu.

Pokud je háček příliš hluboko, pak se jej nesnažíme vytáhnout vyprošťovací pomůckou nebo snad dokonce vytrhnout! Nešetrnou manipulací bychom mohli rybě nenávratně poškodit trávicí trakt nebo žábra, což by mohlo skončit jejím úmrtím.

kaprZní to morbidně, ale pro rybu je skutečně lepší, pokud ji hluboko spolknutý háček odstřihneme. Ryba je totiž schopna háček po několika měsících úspěšně vypudit z těla ven, kdy jej jednoduše vydáví. V některých případech háček i zkoroduje a rozpadne se. Tady ale záleží na tom, z jakého materiálu je háček vyrobený.  Tímto rozhodnutím, kdy háček odstřihneme, tak několikanásobně zvýšíme šanci ryby na přežití.

S hluboko zažranými háčky v trávicím traktu si lépe poradí dravé druhy ryb a to ze dvou důvodů. Prvním je jejich agresivnější trávení, které dokáže háček rychleji zlikvidovat. Druhým důvodem je ten fakt, že dravci mají kratší trávicí soustavu, což je ve vypuzování cizorodých předmětů, jako je právě háček, výhodou.

 

Co se děje v těle poraněné ryby?

ploticePři nešetrném vyprošťování háčku nejčastěji dochází k poškození trávicího traktu nebo dýchacího ústrojí ryby. Poškození orgánů trávicího ústrojí pak může například vést k omezené schopnosti příjmu potravy. Velká potíž nastává pak v tu chvíli, kdy nešetrným pohybem přetrhneme trávicí trubici. To může vést ke vzniku zánětu v dutině břišní (imunitní reakce), což může rybí organismus s postupem času smrtelně ochromit. Pokud háček zasáhne žábra do takové míry, že je poškodí, tak může dojít ke snížení respirační kapacity (dýchání) a ryba se časem jednoduše udusí. Při poškození žáber může dojít i k vykrvácení ryby. Velice náchylné na poškození žaber jsou pak zejména dravé ryby.

ploticeVelkou hrozbou pro rybu při manipulací s ní je samotný stres, který prožívá při kontaktu s rybářem a pobytu mimo vodní prostředí. Tento stres může vést až k rozvoji onemocnění, které rybu usmrtí. Mikroskopičtí paraziti, kteří jsou původci některých onemocnění, můžou rybu ale napadnout i z toho důvodu, že rybář s rybou na břehu nešetrně manipuluje a sedře ji z povrchu těla ochranný sliz. V poraněných místech pak může dojít k infekčním onemocněním poškozující kůži ryby, což při rozvoji nemoci může vést k omezení pohyblivosti, apatii a skončit úmrtím ryby.

 

Chovejme se jako lidé!

jelecÚspěšnou prevencí je rybu zbavovat háčku ve vodním prostředí. Nejšťastnější řešení se pak skrývá v okamžitém vyproštění háčku ve vodním prostředí s co nejmenším kontaktem ryby a rybáře. Pokud to není z nějakého důvodu možné, je důležité ulovenou rybu pokládat na měkký a vlhkých povrch, který částečně eliminuje poškození jejího těla. Před vylovením ryby z vodního prostředí je i nutností si namočit ruce. Tím předejdeme nadměrnému sedření ochranného slizu z povrchu rybího těla.

Šetrnou pomůckou je samozřejmě i podložka pod ryby. Na ní jednoduše rybu položíme. Podložka ale musí být namočená, aby nedošlo k sedření ochranného slizu. Tyto podložky jsou poměrně měkké, což napomáhá i k zabránění potlučení ryby.

Rybám ulehčíme trápení používáním vhodného tvaru háčku, používáním jednoháčků namísto dvojháčků nebo trojháčků, a používáním háčků bez protihrotu. Myslete na to!

Autoři: Jakub Žák a Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

2 KOMENTÁŘE

  1. A proto právě nesouhlasím s Chyť a Pusť.
    Chodit na ryby jen proto, abych rybu zranil háčkem, stresoval pobytem na souši, případně jí způsobil další zranění při manipulaci a pak, s tváří největšího dobráka ji pustil, aby tiše zdechla zmordovaná někde ve vodě, je podle mě týrání zvířat.
    Rybolov je způsob, jak si opatřit potravu, nikoliv sport. A i opatřováni potravy by mělo probíhat s rozumem a podle pravidel. Jenže to by MO zašly na oubytě a soukromník by to mohl zabalit rovnou, a vo vo vo tom to je!!!

    • Dobrý den , kdyby kdyby každý člověk co rybaří si každou rybu co chytí si vzal domů v řekách,rybnících by za chvíli nebyla ani ouklej natož karp či štika 🙂 já ryby chytám jen pro to abych věděl co je v řekách a abych mohl vyprávět co jsem chytil a měl z toho radost …. na ryby jsem extrémně šetrnej používám podložku,kvalitní podběrák,namáčim si důkladně ruce než rybu vezmu do ruky a držím se všech pravidel a zatím nikdy jsem nezažil i na svých vodách že by nějaká ryba uhynula díky mému vylovení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -