DomůRybářské radyRybářské tipy a trikyLevné rybaření: Jak vyrobit luxusní krmnou směs za pár korun?

Levné rybaření: Jak vyrobit luxusní krmnou směs za pár korun?

- Reklama -

Na to, abyste k vaší nástraze přilákali ryby, nepotřebujete balík peněz. Stačí sáhnout po zaručených surovinách, které fungují, ale přitom nejsou nijak závratně drahé. Navíc, celou kupu krmných složek si můžete nashromáždit už doma – jednoduše stačí nevyhazovat některé potraviny. Když pak všechno smícháte dohromady, tak získáte super krmnou, která bude na rybách fungovat!

Co použijeme? Jak jsem se zmínil v úvodu tohoto textu. Mnoho surovin můžeme vzít už z domova, aniž bychom navštívili rybářský krám. Mezi nejlepší „domácí“ suroviny jistojistě patří například staré pečivo. Se starým pečivem jde udělat celá řada fantastických věcí, které budou u vody fungovat. Samozřejmě, je zapotřebí zavítat i pro pár věcí do krámku. Ale jak jsem slíbil, vaše peněženka při tomto nákupu určitě nebude nijak drasticky „krvácet“.

kapr

 

Suroviny na domácí výrobu krmné směsi

Vezměme si to pěkně popořadě, abychom v tom měli pořádek. Výčet surovin nebude dlouhý, chceme si přeci vyrobit jednoduchou směs, která bude ale při rybaření fungovat! Až budeme mít všechny tyto suroviny pohromadě, pak z nich můžeme u vody vytvořit nadupanou krmnou směs, kterou používám jak při lovu na položenou nebo feeder, tak i při chytání se splávkem.

Tip: Kupte 3 balení rybích mouček a získejte 1 balení zcela ZDARMA!

Pečivo: Určitě nejsem výjimkou, když řeknu, že mi čas od času doma zůstane staré pečivo, které jsem nestihl sníst. I tak lze ale starý chleba, rohlík nebo housku ještě u vody využít. Pokud dobře skladujeme staré pečivo – na suchém místě, kde nám nezplesniví – pak můžeme takto nashromáždit i poměrně zajímavé množství této fantastické suroviny. Staré pečivo navíc funguje jako perfektní nosič atraktivnějších surovin. Pečivo do sebe totiž velice dobře vsakuje atraktivní látky, které se ve vodě luxusně uvolňují!

navnada

Jak ale připravit pečivo pro vnadění ryb? Je to jednoduché! Nejčastěji se používají dvě varianty. Při první variantě vezmeme pečivo k vodě, namočíme jej, a když je pořádně rozmočené, tak z něho uděláme hustou kaši. Takto upravené pečivo je naprosto fantastické, neboť vytváří poměrně velké „cucky“. Ty po vhození do vodního prostředí udělají na dně revíru luxusní koberec, který nepřehlédne žádná ryba! Takto větší krmné kusy pečiva jsou vhodné při lovu větších kaprovitých ryb na položenou a feeder.

kapr

Pokud chceme jemnější krmnou směs na menší kaprovité ryby, pak není nic jednoduššího, než nechat staré pečivo pořádně ztvrdnout, a následně s pomocí struhadla z něj udělat strouhanku. Jemné částečky pečiva jsou naprosto geniální krmnou surovinou! Ve vodním prostředí vytváří hustý mrak, do kterého s oblibou zajíždí celá hejna plotic, perlínů, ouklejí, ale i cejnů, línů a kaprů. Strouhanku proto vůbec nepodceňujte a vyzkoušejte ji!

jeseter

Rybí moučky: Pro tuto surovinu si už budeme muset zajít do rybářského krámku. Proč jsou rybí moučky tak vhodné pro výrobu krmných směsí? Je to jednoduché – mají naprosto perfektní vlastnosti, které při lovu ryb výborně fungují.

lososova_moucka

Mezi první výrazné klady rybích mouček patří jejich intenzivní pach. Je zapotřebí si uvědomit, že kaprovité ryby vnímají živočišnou vůni velice intenzivně, a proto je tak láká. Rybí moučky voní různě, záleží na jejich původu. Z vlastní zkušenosti ale vím, že intenzivní pach má například tuňáková nebo lososová moučka. Jejich odér se ve vodním prostředí velice dobře šíří, takže ryby poměrně snadno a rychle naleznou naše krmné místečko. A to přesně chceme!

rybi_moucka_lt

Dalším obrovským plusem rybích mouček je jejich struktura a barva. Drtivá většina těchto surovin je tmavého zbarvení. A navíc, převážná část rybích mouček má velice jemný charakter. Pokud tyto dvě vlastnosti sečtete, pak dostanete další perfektní vlastnost – rybí moučky ve vodním prostředí vytváří velice zajímavý tmavý mrak, který nese i intenzivní pach.  A právě toto všechno dohromady je trumfem při vnadění ryb k nástraze.

Tip: Kupte 3 balení rybích mouček a získejte 1 balení zcela ZDARMA!

Na rybích moučkách je sympatická i jejich cena. Za půlkilogramové balení těchto surovin zaplatíte maximálně 60 korun. Tato cena tak dává šanci k vytváření levných krmných směsí, se kterými ale budete u vody zářit!

Červi: Masní červi patří k perfektním lákadlům na ryby už od nepaměti! Jejich účinnost je prověřená celou řadou rybářských generací. A není divu! Právě červi dodávají krmným směsím perfektní vlastnosti – pach, atraktivní látky a „pohyb“. Do krmení můžeme použít jak živé červy, tak i jejich kukly. Pamatujte ale na to, že kukly červů mohou plavat, proto je před vhozením do vody trochu upravíme.

cervi

Nejjednodušší „úpravou“ červích kukel je jejich rozmačkání. Osobně tuto variantu používám nejčastěji. Z kukel se totiž do krmení dostanou výživné látky, které se vsáknou do krmných surovin. Navíc, krmení dostane intenzivní pach, který láká ryby k naší nástraze z širokého okolí. Rozmačkání červích kukel je tím nejlepším krokem k zatraktivnění návnady.

cervi_krmeni

Do krmné směsi ale nepřidáváme pouze červí kukly. Rozhodně není na škodu dát do krmení i živé červy. Ti totiž krmení dodají „pohyb“, kterého si jistojistě všimnou i okolo proplouvající ryby. Živé červi krmnou směs parádně zatraktivní, díky čemuž není k pěknému úlovku nijak daleko.

 

Postup přípravy levné krmné směsi na ryby

krmeni_na_rybyKrok 1: Do kbelíku nasypeme pečivo nebo strouhanku (podle požadované struktury krmné směsi) a vše zalijeme vodou. Je důležité, abychom nepřidali vody příliš mnoho. Tím by se nám z pečiva stala velice řídká kaše. Na druhou stranu nesmíme přidat vody ani málo – směs by byla suchá. Nejlepší je, když nalijeme vody v takovém množství, kdy ji pečivo nasaje, takže na povrchu nezůstane žádná „mokrá vrstva“. Všechna voda tak bude v pečivu, které získá nádhernou gumovou konzistenci.

pecivo_na_rybyKrok 2: Zalité pečivo následně rozmícháme. Měkké pečivo jde velice dobře upravit. Můžeme jej tak rozmíchat na poměrně řídkou směs. Pokud ale chceme chytat větší kaprovité ryby, pak je lepší, když směs rozmícháme „nahrubo“. Takto pečivo vytvoří jedinečné „cucky“, které patří k nejlepší lákadlům, neboť na dně vytváří perfektní koberec.

rybi_moucka_na_rybyKrok 3: Následně do směsi přidáme požadovanou rybí moučku a vše znovu rozmícháme. Osobně na 1 až 2 kilogramy základu přisypu 0,5 kilogramu živočišné moučky. Ta v takovém množství ve vodě vytvoří jedinečný pachový mrak, který má tmavou barvu a velice intenzivní vůni. Pro přípravu krmné směsi nejčastěji používám tuňákovou nebo lososovou moučku. Tyto dvě moučky jsou pro jejich perfektní vlastnosti mými favority.

Tip: Kupte 3 balení rybích mouček a získejte 1 balení zcela ZDARMA!

krmna_smes_na_rybyKrok 4: Do hotového základu nyní přidáme červí kukly. Ty ve směsi ale nenecháme jen tak. Nejlepší je, když kukly ve směsi pečiva a moučky pořádně rozmačkáme. Z kukel se následně do krmné směsi uvolní atraktivní a výživné látky, které ryby milují. Proto takto upravená směs při rybolovu skvěle funguje. Naprosto nejlepší je, když si tento krmný základ vyrobíme den před naší vycházkou. Látky se totiž vzájemně smíchají a nasají do pečiva. Takto odleželá směs je pak ještě účinnější!

navnada_na_rybyKrok 5: A máme tady poslední krok. Nyní u vody přidáme do krmení čerstvé červy. Jejich hbitý a kroutivý pohyb je dalším skvělým lákadlem na ryby. Živou návnadu rozhodně nepodceňujte a do krmení ji používejte! Vyplatí se to!

Závěr: Nyní máme směs hotovou. Takto připravené krmení je osvědčenou zbraní na nejrůznější kaprovité ryby. Tuto krmnou směs můžeme používat při lovu na položenou, feeder či plavanou. Bude prostě fungovat! Tak se nebojte tento recept vyzkoušet…

Přeji vám mnoho úspěch u vody!

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -