DomůRybářské radyRybářské tipy a trikyŽIVÁ NÁVNADA: Jak vyrobit kvalitní krmení z červů a žížal? Je to...

ŽIVÁ NÁVNADA: Jak vyrobit kvalitní krmení z červů a žížal? Je to jednoduché!

- Reklama -

Žížaly a červi jsou neodmyslitelnou součástí rybářského světa. Vždyť tyto nástrahy znali už naši dědové. Ale žížaly a červy nemusíme používat pouze na háček. Ne! Tyto živé složky jsou perfektní i do krmení. Proto se rozhodně nebojte žížaly a červy přidávat i do vaší návnady. Získáte tím mnoho skvělých příležitostí pro parádní lov. A hlavně! Červy a žížaly miluje celá škála rybích druhů – od kaprů po malou bílou rybu…

Hned na začátku si musíme povědět, že v tomto článku se budeme zaobírat především žížalami a červy v krmení. Pravda, možností je více – například patentky. Ale těmi se dneska nebudeme zabývat. V tomto článku si ukážeme, jak připravit krmení s pomocí levných a snadno dostupných živých složek, tedy především z červů a žížal. Právě tyto dvě živé složky jsou k dostání snad úplně všude a stojí jen pár korun.

 

Žížaly a červi v krmení: Nejlepší cesta k rybářskému úspěchu

Proč by vlastně rybáři měli používat žížaly a červy do krmení? Těch důvodů je hned několik. Tím prvním je, že žížaly a červi perfektně „oživí“ naše krmení. Jen si to představte. Když do krmení přidáme kelímek červů, pak po vhození návnady do vody začnou tito drobní tvorečkové vylézat z krmné směsi. A začnou sami od sebe vytvářet perfektní krmný koberec, který zláká nejednu rybu z okolí. Tato taktika je léty osvědčená, ale pořád perfektně funguje.

Tip: Rybí moučky za pár korun! A nyní ve slevě!

cervi_krmeni

Další obrovskou předností je pach živočišné složky krmení. Například žížaly a červi obsahují velice atraktivní tekutiny, které se po vhození do vodního prostředí začnou uvolňovat. Pro zesílení pachu krmení doporučuji dvě možnosti.

První možností je použít kukly červů. Jednoduše vezmeme zakuklené červy a rozmačkáme je v krmení. Tím tak spolehlivě dostaneme velice atraktivní složku přímo do návnady. A další možností jsou hnojáci. Nemyslím tím klasické žížaly, ale pravé hnojáky se specifickou žlutou tekutinou v jejich těle. Hnojáky jednoduše nasekáme a přihodíme do krmení. A zase. Pro ryby chutná a lákává, žlutá tekutina se dostane přímo do krmení. To přece chceme!

plotice_cervi

Proč se v tomto případě vlastně bavíme hlavně o kuklách a hnojácích? No, je to jednoduché! Kukly červů a hnojáci obsahují velice koncentrované tekutiny, které jsou bohaté na atraktivní látky. A právě díky nim získáme naprosto luxusní trumf pro naše krmení. Opravdu, tyhle dvě možnosti určitě vyzkoušejte. Překvapí vás, jak to perfektně funguje.

 

Jak snadno připravit krmení s živou návnadou?

Postup výroby není nijak složitý. Naopak, je až nesmírně jednoduchý. Jednoduše si do kbelíku vysypeme základní krmnou směs, kterou rozmícháme. A teď stačí přidat živou složku, tedy červy nebo žížaly.

Tip: Rybí moučky za pár korun! A nyní ve slevě!

hnojak

Červy sypeme do krmení vcelku, anebo v podobě rozmačkaných kukel. V krmení rozmačkáváme pouze kukly, živé červy ne. Proč taky? Živí červi se spolehlivě pohybují nějakou chvíli i pod vodou, takže vytvářejí onen již zmíněný krmný koberec. Takže rozmačkání živých červů do krmení je zbytečné, jednoduše by jich byla škoda. Ještě kratičká zmínka ohledně barvy červů. Hodně lidí se mě ptá, zdali má barva červů nějaký význam. Pokud je přidávám do krmení, pak si myslím, že barva červů nehraje roli. Důležité je, že se na dně pohybují, a ne to, jak na něm vypadají. Možná by ale jiný rybář řekl něco jiného – je to věc názoru.

kapr

A teď k žížalám, protože u žížal to je jiné. Žížaly do krmení nepřidáváme v celku. Tedy přesněji řečeno, do krmení můžeme přidávat žížaly vcelku, pokud jsou drobné. Klasickým příkladem jsou jarní vycházky, kdy do krmení přidáváme tenounké a drobné dendrobeny. Pokud ale rybářská sezóna pokročí, tak do krmení větší žížaly nepřidáváme. Jak je tedy vhodně upravit? Stačí je nasekat na menší kousky. Například rousnice nebo větší dendrobeny. U hnojáků považuji jejich rozsekání do krmení za žádoucí. Protože jak jsme si řekli již výše, tak právě hnojáci obsahují onu atraktivní žlutou tekutinu, která musí jít přímo do krmení.

 

Posílení účinku žížal a červů v krmení

Červi a žížaly jsou živé složky krmení. Na první pohled by se zdálo, že právě tyto složky už rybář nemůže nijak více zatraktivnit. Ale to je omyl! Pokud víme, že do krmení budeme přidávat žížaly a červy, pak si přichystáme nějakou rybí moučku. Právě rybí moučka ještě více zintenzivní pach celého krmení. Takže v reálu to vypadá následovně: Intenzivně páchnoucí krmení po rybině přiláká z větší dálky rybu, která při příjezdu na krmné místo narazí i na živočišnou pochutinu v podobě žížal a červů. A v ten moment vám zaručuji, že přijde záběr. Chutnější a výživnější krmení pro ryby totiž už snad ani nemůžeme připravit.

csl-potrava

Nemusíme spoléhat pouze na rybí moučky. Existuje i další varianta. Co třeba rybí olej? Ano, i ten můžeme použít! Stačí, když vezmeme živou návnadu a zalijeme ji rybím olejem. Pak necháme nějakou dobu rybí olej působit. Tím pádem se tekutá složka obalí na živou nástrahu, na které vytvoří hustý film atraktivní tekutiny. Takže účinek je ještě větší. Pro zatraktivnění živé návnady nepotřebujeme žádné předražené výrobky s hezoučkými obaly od kaprařských firem. Pokud se podíváme v rybářských potřebách pozorněji, jistojistě nalezneme i oleje od méně známých výrobců, kteří stojí cenově s nohama na zemi.

 

Hlavní trumf: Živá návnada udrží ryby na lovném místě!

Pořád jsme si ale neřekli, proč je živá návnada v krmení tak dobrá. Trochu jsme si to nastínili už výše. Základní krmná směs je především lákadlo pro ryby. Díky jemným částečkám se ryby přijedou na lovné místo podívat. Ale aby byl lov úspěšný, pak je zapotřebí je přinutit ke sbírání potravy. A právě k tomu máme živou složku krmení. Pokud totiž ryba narazí na koberec chutných červů nebo kousků žížal, pak jistě zahájí intenzivní „vysávání dna“. A přesně to potřebujeme.

Tip: Rybí moučky za pár korun! A nyní ve slevě!

perlin

Na závěr mi dovolte, abych vám všem popřál co nejvíce rybářských zážitků u vody. A živou návnadu rozhodně nenechávejte doma, protože opravdu funguje!

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

2 KOMENTÁŘE

  1. Zdravím,
    palec nahoru za tento článek 😉 Připadám si jako hlupák, že jsem nad tímto nezapřemýšlel ikdyž bílou rybu chytám pouze na tuto návnadu 🙂

    • Dobrý večer, Kubo,

      děkujeme za pochvalu a jsme rádi, že jsme Vás trochu inspirovali.

      Přeji krásný večer a mnoho úspěchů u vody…

      V. K.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -