DomůRybářské radyRybářské začátkyLov ryb na položenou: Jednoduché a účinné montáže na ryby! Nekomplikujte to!

Lov ryb na položenou: Jednoduché a účinné montáže na ryby! Nekomplikujte to!

- Reklama -

Hodně začínajících rybářů se mě ptá, jak navázat ideální montáž. A jestli má používat takovou bižuterii nebo takovou šňůrku. Nevěřili byste, kolik lidí lpí na konkrétních detailech, o kterých leckdy slyším úplně poprvé. Začínajícím rybářům tvrdím vždy jednu věc: Nekomplikujte to! Je sice důležité chytat na dobrou montáž, která je navázána z kvalitních komponentů, přesto mnoho rybářů to kolikrát zbytečně přehání. Třeba v tom smyslu, že chtějí znát přesnou délku ideálního návazce nebo velikost háčku. Nehroťte to tolik!

Spolu s bratrem stojím na písčitém břehu, který se strmě svažuje dolů. Před námi leží padlý strom, za kterým říční proud vyhloubil hlubokou jámu. V ní se voda točí jako v obrovském hrnci. Tohle je ideální místo pro lov! Co na ryby vymyslíme? Zvolíme jednoduchou průběžnou montáž na položenou. A na háček napíchneme mrštné červy. Kdekdo by si mohl pomyslet, že chytáme velmi primitivně. A ona je to docela pravda. Přesto, v tomto případě lze říci, že v jednoduchosti je největší síla.

Na háčku se hemží klubíčko z červů. Montáže posíláme do těsné blízkosti padlého stromu. Teď je třeba čekat. Sedíme v ostrém sluníčku a máčíme si nohy v osvěžující vodě. Když najednou: Bum! Číhátko na bratrově prutu vystřelí vzhůru. Záběr! Brácha okamžitě seká! Je tam! Brzda navijáku kvílí jako splašené selátko. Prut se pod náporem tahu ryby ohýbá. Je zapotřebí dostat rybu okamžitě od padlého stromu. Nedaří se! Protivník zajel za překážku. Je konec…

Bratr mírně podrážděný porážkou navazuje novou montáž. Taktika je stejná. Na návazec napichuje klubíčko z červů a vše posílá ke stromu. Montáž dopadá na dno, bratr nestíhá položit prut ani do vidličky. Bzzz! Brzda začne prokluzovat! Brácha dostává druhou šanci. Ryba tentokrát nemíří k padlému stromu, ale snaží se prchnout po proudu. Bum! Škub! Kop! S prutem cloumají kopance od ryby. Pink! Najednou tah povolí. Je pryč!

Jaká je pointa? Ta ryba (ryby), která bratrovi zabrala, nebyla malá. Naopak, dá se očekávat, že v daném revíru byla dlouho, a že měla řadu „zkušeností“ i s jinými montážemi od jiných rybářů. Přesto zabrala i na tuhle jednoduchou montáž, na kterou chytal. Důležité prostě je chytat na atraktivních místech a na atraktivní nástrahu. To jsou ty hlavní klíče k úspěchu. To, jestli návazec měří 10 nebo 11 centimetrů už prostě není podstatné.

 

Jednoduché montáže: Jakou vybrat?

Abychom se úplně pochopili: Já netvrdím, že použitím moderních materiálů neposunete vaše montáže zase o „level“ výše. Já jen tvrdím, že například rybáři, kteří s rybařením teprve začínají, jsou „doblbnutí“ do takové míry, že jsou přesvědčeni, že klasické montáže na položenou nemůžou fungovat. Tak tomu prostě není.

Například tato montáž s krmítkem, jejíž postup vázání si můžete prohlédnout na přiloženém videu, je vynikající pro lov menších kaprů do 60 centimetrů délky (tzv. „násaďáci) nebo velkých cejnů. Montáž je velice jednoduchá, přitom opravdu účinná. To je dáno tím, že nástraha je hned v blízkosti krmení, které kapry láká. Jedná se o totožný princip, jaký můžeme vidět u montáží na feeder. Ten rozdíl je, že v tom, že tato montáž je určena pro lehčí položenou (záběr ukazuje číhátko, ne špička prutu).

Rozhodně se nenechte zviklat těmi rybáři, kteří tvrdí, že tato montáž nefunguje, anebo že na ni chytají pouze starší rybáři. A rozhodně se nenechte zviklat těmi, kteří vám začnou cpát takové montáže, u kterých jsou nutné další věci – například složitější bižuterie pro zhotovení montáží na boilies. Pokud s rybařením teprve začínáte, a chcete si ulovit kapříka, tuhle montáž vyzkoušejte. Je dobrá.

Další montáž, kterou si rovněž můžete prohlédnout na přiloženém videu, je vhodnější pro lov na žížalu, červy nebo rousnice. Je to ta montáž, o které jsem psal v příběhu výše. Je naprosto jednoduchá, přitom opravdu velmi účinná. Tato montáž je perfektní na úhoře, tlouště, okouny, ale i jiné ryby. Pokud jdete na ryby s živou nástrahou, kdy není zapotřebí mít u nástrahy krmení z krmítka, vsaďte právě na tuto montáž.

 

Jednoduché, ale kvalitní!

To, že člověk chytá na jednoduchou montáž, neznamená, že ji bude vázat z nekvalitních komponentů! Na to pozor! Abychom se pochopili: Aby byl člověk u vody úspěšný, je prostě zapotřebí používat takové háčky, které se nezohýbají. Takové obratlíky, které nepraskají. Anebo takové vlasce a šňůrky, které se netrhají. Na tohle prosím myslete! Každý nezodpovědný přístup (používání nekvalitních věcí) se u vody velmi rychle vymstí.

Ale abychom si to nevyložili špatně: Za kvalitní bižuterii na ryby, anebo navazovací materiály, nemusíte utrácet velké peníze! Tak tomu rozhodně není! Na trhu jsou cenově dostupné věci, které jsou levné, ale kvalitní. Osobně například s velkou oblibou používám bižuterii, háčky i šňůrky od firmy Extra Carp. Jedná se o českého výrobce, který na trh produkuje cenově dostupné rybářské potřeby za normální ceny.

Levnou bižuterii, háčky, anebo šňůrky a vlasce si prohlédněte ZDE

 

Montáž prostě není všechno…

Ano, je podstatné chytat na takovou montáž, která funguje. A ano, je podstatné chytat na takovou montáž, která je navázána z kvalitních komponentů. A souhlasím s tím, že kolikrát o úspěchu rozhodují drobné detaily – velikost háčku, délka návazce, použití návazcových materiálů – zejména v tu chvíli, kdy jsou ryby pasivnější a vybíravé. To nerozporuji. Tímto článkem se nesnažím říci, že představené montáže jsou lepší než „profi“ montáže pro lov velkých kaprů na boilies. To není cílem. Cílem tohoto textu je si uvědomit, že k adrenalinové rybařině můžeme dojít i s pomocí hesla – v jednoduchosti je síla. A ani ta nejlepší montáž vám nebude fungovat tam, kde nejsou ryby.

Dobré místo: Člověk může mít tu nejlepší montáž, ale pokud nebude chytat na místě, na kterém se zdržují ryby, nemá šanci. Je důležité najít takovou lokalitu, úsek revíru, kde se ryby zdržují. A pokud skutečně ryby najdeme, pak je můžeme chytat i na velmi jednoduché montáže. A to i velké ryby!

Dobrá nástraha: Zase. Pokud člověk nepoužije nástrahu, kterou ryby s chutí přijímají, moc šancí na úspěch nemá. V současné době hodně rybářů sází na moderní nástrahy – boilies nebo pelety – ovšem rybářský svět nabízí i léty ověřené rybí „pochutiny“ za pár korun. K nejlepším nástrahám odjakživa patří žížaly, rousnice, červi, pečivo nebo partikl. Na tyhle nástrahy rozhodně nezapomínejte…

Dobrý čas: Je velmi důležité, abychom u vody trefili ten „tah“ ryb, kdy se vyskytují na námi vytipovaných místech. Na některých úsecích se totiž ryby vyskytují spíše za tmy, jinde za denního světla. Rozdíl také je, které ryby hledáme. Ostatně, ten příběh na začátku toho článku je toho jasným „důkazem“. S bratrem jsme natrefili na tah ryb, které v tu chvíli našly naši nástrahu. Pak ryby odplavaly a záběry utichly.

 

Závěrem: Věřte v jednoduchost

Přiznávám, že odolat současnému tlaku, kdy je rybářům vtloukáno do hlavy, že dobré montáže jsou důmyslné (složité) a drahé montáže, není jednoduché. Nejdůležitější je jedna věc: Věřit ve vás samých! Pokud budete věřit v to, co děláte, úspěch se dostaví. Naprosto nejhorší je být si nejistý, neustále všechno měnit, přehazovat a převazovat. Ne. Zpomalte, zklidněte, navažte jednoduchou montáž a pošlete ji do vody, kde ji nechte chvíli ležet. Pokud ryby berou, záběr se dostaví!

Přeji mnoho úspěchů u vody!

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -