DomůRybářské radyRybářské začátkyŠrot na ryby: Oblíbená návnada, která zaručeně přiláká ryby na lovné místo

Šrot na ryby: Oblíbená návnada, která zaručeně přiláká ryby na lovné místo

- Reklama -

Šrot na ryby je oblíbenou návnadou, která velice jednoduše přiláká ryby na naše lovné místo. Krmné směsi na ryby můžeme používat pro navnadění nejrůznějších kaprovitých ryb. V oblibě je mají kapři, cejni, amuři, plotice, perlíni nebo oukleje. Krmná směs na ryby se velice jednoduše připravuje, a proto je mezi rybáři tak oblíbená.

Cílem krmné směsi je přilákat ryby v okolí na naše lovné místo do blízkosti nástrahy. Tím se totiž šance na bohatý úlovek jednoznačně zvyšuje! Krmná směs nejenže přiláká ryby k nástraze, ale může v nich vzbudit i vyšší žravost. To, zdali jsme tohoto cíle dosáhli, poznáme jednoduše. Pokud ryby zavítají na naše místo, kde začnou intenzivně přijímat potravu, pak je záběrů požehnaně.

kaprKrmné směsi si můžeme vybrat v nejrůznějších barevných provedeních. Lze krmit se šroty, které mají „přírodní“ světlou barvu, ale můžeme používat i takové, které mají výraznou oranžovou nebo červenou barvu. Výrazně zbarvené krmné směsi používáme například k vytvoření barevně výrazného „mraku“ na našem lovném místě. Šroty na ryby mají i nejrůznější pachy. Můžeme si například vybrat šrot vonící po medu, vanilce nebo scopexu. Těch vůní je samozřejmě výrazně více. Obzvláště oblíbené jsou ty směsi, které příjemně voní po oříšcích. Krmné směsi můžeme použít při lovu nejrůznějších druhů kaprovitých ryb a při lovu na nejrůznější rybolovné metody, ať už na položenou, plavanou nebo feeder.

 

Podívejte se, jak se krmná směs chová pod vodou! (zrychlené záběry)

 

Obecné rozdělení krmných směsí

srotKrmné směsi můžeme obecně rozdělit na hrubé a jemné. Hrubé krmné směsi obsahují větší částice, které efektivněji přilákají větší kaprovité ryby, například kapry nebo cejny. S hrubou krmnou směsí vytvoříme na našem lovném místě atraktivní plochu, na které ryby najdou chutnou potravu. Větší kaprovité ryby s pomocí šrotu přilákáme i díky pachové a barevné stopě, které směs ve vodě vytvoří. Tyto hrubé směsi povětšinou obsahují kromě samotného šrotu i nejrůznější semena rostlin, například hrubě nadrcenou kukuřici, oříšky nebo řepku.

srotDruhým typem jsou jemné krmné směsi. V těch jsou obsažené jemnější částice. Jejím úkolem je to, aby na krmném místě vytvořily koncentrovanou pachovou a barevnou stopu. Jelikož jemnější krmné směsi neobsahují nijak výrazně velké krmné částice, hodí se spíše při lovu menších ryb na plavanou. Menší kaprovité ryby mají tyto směsi velice v oblibě a s chutí je přijímají.

 

Použití krmné směsi

kaprJak jsem se zmínil výše, krmnou směs můžeme použít při lovu nejrůznějších druhů kaprovitých ryb při lovu na nejrůznější rybolovné metody. Krmnou směs lze použít při lovu na položenou a feeder, kdy jí obalíme na krmítko. Stačí jenom vytvořit krmnou kouli ze šrotu, a poté ji nahněteme na zátěž. Krmná směs se po vhození montáže do vody pěkně rozpadne, a vytvoří okolo naší nástrahy lákavé krmné místěčko pro ryby. Při lovu na položenou nebo feeder ale můžeme do vody naházet i větší množství krmné směsi. Stačí si ukoulet několik krmných koulí, které následně do vody dopravíme s pomocí praku.

splavek

Při lovu na plavanou také používáme krmné směsi. Stačí šrot rozházet do libovolně dlouhého a širokého pásu. A to tím způsobem, že nejprve naházíme do vody malé částice šrotu, které vytvoří souvislý krmný pás. Z něj se následně začne uvolňovat lákavý pach, který přiláká ryby. Pro dlouhodobější udržení ryb na našem krmném místě následně naházíme do vody koule šrotu. Ty se po vhození do vody začnou rozpadat, a větší množství krmné směsi udrží hodující ryby na našem místě delší dobu.

 

Zatraktivnění krmné směsi

cerviI když šroty na ryby povětšinou obsahují širokou škálu chutných surovin, tak i přesto je můžeme vylepšit. Do krmných směsí můžeme přidávat nejrůznější semena rostlin v celku, které v ní chybí, například uvařenou řepku nebo pšenici. Pro zintenzivnění pachové stopy není na škodu do šrotu přidat nějakou výraznou esenci či jiný lákavý roztok (např. melasu). Jestli chceme ryby přilákat barvou, pak určitě do směsi na ryby přidáme potravinové barvivo požadovaného odstínu.

Oblíbeným fíglem je přidávání živých návnad do šrotů na ryby. Jde především o červy. Ti se po vhození do vody stanou velikým lákadlem pro ryby v blízkosti krmného místa. Samotné červy nelze hodit do vody přespříliš daleko, ale pokud je dáme do krmné koule, pak je můžeme dopravit jako návnadu i dále od břehu. Nevíte co se zakuklenými červy? Přidejte je do krmné směsi a zatraktivněte tak svou návnadu! Ryby to jistě ocení a budou poctivě brát na naši nástrahu.

 

Pro rybářské začátečníky: Jak připravit krmnou směs?

7Za tím, proč jsou krmné směsi tak oblíbené, zřejmě stojí i jejich velice snadná příprava. Krmné směsi zakoupíme v igelitovém pytlíku v jakémkoliv rybářském obchodě. Pak stačí směs z igelitového sáčku vysypat do kbelíku a zalít ji vodou z revíru. Krmnou směs nesmíme zalít přílišným množstvím vody, neboť bychom vytvořili příliš řídkou hmotu, ze které by nešly utvořit krmné koule. A to by byl velký problém zejména při lovu na feeder nebo položenou, kdy potřebujeme, aby krmná směs držela na krmítku. Krmná směs proto musí mít pěknou „gumovou“ konzistenci. Nesmí být příliš řídká, ale nesmí se ani rozpadat, to značí o tom, že krmná směs je suchá. Pokud máme správně připravenou krmnou směs na ryby, tak potom už není na co čekat, a hned se s ní můžeme pokusit přilákat ryby na naše lovné místo.

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
Předchozí článek
Další článek
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -