DomůRybolovné technikyDravciLov candátů: Co je lepší? Mrtvá rybička nebo gumová nástraha?

Lov candátů: Co je lepší? Mrtvá rybička nebo gumová nástraha?

- Reklama -

Candáti patří k nejvyhledávanějším rybím druhům na našich revírech. A ono se není čemu divit. Stopování candátích „smeček“ je velmi vzrušující záležitostí. Candáty můžeme lovit hned několika způsoby. Třeba na položenou s rybičkou, anebo s gumovou nástrahou na přívlač. Každá technika má své zastánce. Ale která je vlastně ta lepší, respektive úspěšnější?

Podzim se pomalu blíží. A to je moc dobře! Pozvolna klesající teploty jsou pro lov candátů ideální. Tihle dravci teď začnou intenzivněji lovit drobné rybičky, aby se lépe připravili na přicházející zimu. A toho je zapotřebí využít! Kdy jindy se vydat na tyhle ryby, když ne v období, ve kterém se candáti více nacpávají. Ale jak tyto krásné ryby přesvědčit k záběru? Na výběr máme více možností.

S ubývajícím teplem, barvícím se listím na stromech a zkracujících se dnech budou čím dál častěji k vidění ti rybáři, kteří mají spadeno na candáty. A je dost možné, že buďto budou chytat na položenou s rybičkou, anebo na přívlač s gumovou nástrahou. Právě tyto dva způsoby totiž patří k těm nejúspěšnějším při lovu candátů. Jaké výhody obě TOP metody na candáty mají?

 

Přívlač s gumovou nástrahou: Aktivní lov, který nese své ovoce!

Přívlač s gumovými nástrahami patří k velkým klasikám. Tenhle lov slibuje obrovskou šanci na úspěšný lov candátů! Gumové nástrahy jsou ideální do podzimních podmínek, protože právě s nimi můžeme chytat jak u dna, tak i ve sloupci. Navíc, dobrá cenová dostupnost slibuje to, že s těmito nástrahami můžeme bez většího stresu prochytávat i candátí „pevnosti“ v podobě potopených pařezů nebo padlých stromů. Jaké jsou výhody tohoto lovu?

Pohyb nástrahy: To, že je přívlač aktivní metodou lovu, je obrovskou výhodou. Právě onen pohyb nástrahy a neustálé pátrání po candátích „smečkách“ je silnou stránkou tohoto lovu. Oním pohybem gumové nástrahy velice věrně kopírujeme přirozenou kořist candátů. A právě onen pohyb jak tělíčka, ale například i vlnění ocásku, je tím „tajemstvím“ úspěchu. Proto ano, rybář má na výsledek lovu obrovský vliv tím, jak nástrahu vlastně vede.

Ptáte se, jak by se taková gumová nástraha měla vést? Záleží na podmínkách. Velmi dobrý je jednoduchý pohyb špičkou, kdy s ní (ne)pravidelně cukáme. Díky tomu se gumová nástraha ve vodním prostředí pohybuje nahoru a dolů. A právě ten pohyb dolů je kolikrát pro candáta impulsem k útoku. Tímto způsobem můžeme gumovou nástrahu tahat jak vodním sloupcem, tak i po dně. Ano, ono „klepání“ gumovou nástrahou do dna je také velmi účinnou metodu při lovu candátů. Vyzkoušejte!

Aktivní lov: Přívlač je sama o sobě aktivním lovem. Rybář s prutem v ruce může ujít až kilometry po břehu okolo revíru. A díky tomu prochytá obrovskou plochu vody. Rybář tak není fixován na jedno jediné místo. A to je velkou výhodou! Ano, candáty je třeba hledat. Je třeba je hledat na místech, kde se nejčastěji zdržují, na kterých odpočívají. Kde to bývá? Například v nejrůznějších výmolech ve dně, za ostrými hranami, ve starých a zatopených řečištích, u potopených pařezů nebo padlých stromů nebo za velkými balvany. Typickým candátím místem je to, na kterém je kamenité dno. Tady candáti na „tuty“ jsou! V blízkosti zmíněných překážek se vyplatí nahazovat naši umělou nástrahu!

Moderní nástrahy: Je fascinující, jaké nástrahy současný trh nabízí. Špičkové materiály, jež jsou nádherně měkké, přitom až neuvěřitelně odolné, věrně kopírují přirozenou kořist candátů. K účinnosti gumových nástrah pak přispívají pohyblivé části – například vlnící se ocásek. Ale! Na těch nejmodernějších gumových nástrahách se v současnosti objevují například i takové vychytávky, jakými bezesporu jsou třeba drobounké „chloupky“. K čemu to je? Díky těmto „chloupkům“ vydává nástraha při jejím vedení ještě silnější vibrace, které lákají candáty k útoku. Takhle: Díky vibracím candát mnohem snadněji a rychleji nástrahu najde. Na gumovou nástrahu s vibrujícími „chloupky“ mrkněte třeba ZDE.

To bychom měli k chování nástrahy. Ale gumové nástrahy mají ještě jednu parádní vlastnost. A tou je „barevná škála“. Na trhu snad nejsou žádné jiné nástrahy, které by se vyráběly v tak obrovském množství. Rybář si tak může vybrat přesně ten odstín, který do aktuálních podmínek potřebuje. Zdálo by se, že barva nehraje při lovu candátů žádnou roli. Opak je ale pravdou! Tito dravci mají velmi citlivé oči, které jim při lovu značně pomáhají. Proto je dobré za šera nebo ve větších hloubkách (málo světla) používat reflexivní a světlé barvy nástrah. Takovou typickou „gumu“ na candáty si můžete prohlédnout ZDE.

 

Lov na mrtvou rybičku: Největší zbraní je přirozenost!

Candáti se na našich revírech velice často chytají na položenou s mrtvou rybičkou. Na téhle montáži je perfektní to, že je opravdu naprosto jednoduchá, ale přitom až neuvěřitelně dobře funguje. To je dáno tím, že díky této montáži candátům servírujeme jejich přirozenou potravu. Takže, i když je všechno docela jednoduché, dává to smysl.

Jednoduchá, ale geniální montáž: Montáž pro lov candátů na mrtvou rybičku je naprosto jednoduchá a dokáže ji navázat skutečně každý. Není to prostě nic složitého. Na této montáží je důležitých několik věcí. Zaprvé. S montáží na položenou prezentujeme mrtvou rybičku na dně. Tedy v „oblasti“, ve které se candáti nejvíce shání po potravě. A za druhé: Průběžná montáž na položenou nevyvíjí žádný odpor, kvůli kterému by dravec nástrahu „nedobral“. Ostatně, proto se při lovu candátů na položenou překlápí cívky navijáky. Pokud hodláte chytat candáty na rybičku, vsaďte raději na položenou než na plavanou.

Mohlo by se zdát, že montáž na položenou za přívlačí značně pokulhává. Proč? Protože přeci jen při tomto lovu candáty aktivně nehledáme, spíše na ně čekáme. Ale to není na jednu stranu vůbec špatně. Candáti loví tak, že v hejnech prozkoumávají terén. A pokud narazí na kořist, útočí. Takže i když candáty nehledáme, tak oni si „hledají“ nás. Klíčové je chytat na dobrém místě, o kterém na sto procent víme, že se na něm candáti vyskytují. To je při tomto lovu nejdůležitější!

Přirozená kořist: Pokud na háček napíchneme rybičku, pak máme jistotu toho, že candátům předkládáme jejich přirozenou kořist. A o to jde. Právě tato přirozená kořist, tedy rybička, stojí za těmi všemi úspěchy při lovu candátů. Candát „necítí“ žádnou zradu, a proto jej nemusíme nijak speciálněji dráždit. Tohle je obrovskou výhodou celého tohoto lovu.

Ale! Všechno lze vylepšit. I nástražní rybičku. Je třeba si uvědomit, že s pomocí položené nijak výrazně candáty nehledáme. Ne. Jen pasivně nahodíme nástrahu do vody a čekáme. A to může být málo. Ono stačí, když rybář posílí přirozený pach nástražní rybičky. Jak? Jednoduše! Existuje speciální sprej, který zesílí pachovou „stránku“ nástražní rybičky. Ta díky tomu ve vodním prostředí „vysílá“ mnohem intenzivnější pachové signály, které lákají candáty k nástraze. Šance na záběr tak roste. Je třeba si uvědomit, že candáti kromě zraku používají i čich, a proto je důležité z naší nástrahy „vytěžit“ co nejvíce. Na speciální sprej na posílení pachu nástražní rybičky se mrkněte ZDE.

Jedinečná atmosféra: Přívlač mám rád. Ale lov na rybičku má prostě jedinečnou atmosféru. Podzimní večer, kdy se chlad dere pod teplé oblečení. V měsíčním světle se lesknou dvě nehybně stojící pěnky. A pod pruty svítí plápolající svíčka. Pak to přijde! Pěnka se rozjede po hladině a mizí v temnotě. Po pár vteřinách přichází zásek. Je tam! Tohle je prostě nenapodobitelná rybařina, která naše rybářské duše vrací zpátky ke kořenům. Nádhera!

 

Suma sumárum: Je jedno jak, hlavně že nějak!

Vítěznou metodu pro lov candátů nejde určit. Obě zmíněné rybolovné metody mají své nesporné a obrovské výhody, ale i slabiny. Každá rybařina vám tak může přinést tolik kýžený úlovek. A to je to hlavní! To, že s oběma způsoby lovu se můžeme dostat candátům „na kobylku“.

Přívlač je bezesporu akčnější, člověk se při tomto lovu někdy i zapotí. Asi největší výhodou této rybařiny je to, že s pomocí přívlače jsme schopni candáty aktivně hledat. Můžeme je chytat na několika místech za jeden den. Tato metoda je opravdu perfektní při lovu candátů na jejich stanovištích. A pokud candáti agresivně reagují na gumové nástrahy, člověk může zažít neuvěřitelné eldorádo.

Na druhou stranu položená má taky něco do sebe. Lov na přirozenou kořist candátů je léty prověřený, a prostě funguje. Navíc, ta zmíněná atmosféra! Tomu se jen tak něco nevyrovná. Tenhle lov je prostě TOP!

A co vy? Který lov je pro vás větší srdeční záležitostí?

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -