DomůRybolovné technikyDravciMontáž pro lov štik se splávkem: Jednoduché rybaření na živou rybičku

Montáž pro lov štik se splávkem: Jednoduché rybaření na živou rybičku

- Reklama -

Chytání štik na nástražní rybičky patří k nejoblíbenějším rybářským disciplínám při lovu těchto nádherných dravců. A ono se není čemu divit. Lov na přirozenou kořist štik prostě slibuje mnoho záběrů. A navíc, tato montáž může přelstít i opravdu trofejní štiku. Dneska si ukážeme, jak takovou montáž na štiky se splávkem navázat. Je to jednoduché a velice rychlé.

Proč je montáž se splávkem na štiky tak účinná? Na této montáži je fantastické to, že můžeme nástražní rybičku prezentovat v různých hloubkách. Díky této montáži můžeme chytat jak u hladiny, tak i ve sloupci nebo u dna. A toto hledání štik je důležité! Štiky se totiž kolikrát drží u různých překážek v různých hloubkách. Můžeme je ale vidět lovit i úplně u hladiny. Ať už se štiky budou nacházet kdekoliv, s touhle montáží jim budeme „v patách“…

 

Lov štiky na rybičku: Jak navázat montáž?

Jak už jsme si výše nastínili, navázat dobrou montáž na štiku není složité a trvá to jen chvíli. Pro chytání i těch největších štik nám postačí klasická průběžná montáž se splávkem. Tato montáž je jednoduchá, ale naprosto dostačující jak na stojaté, tak i tekoucí vody. Důležitá věc hned na začátku: Dbejte na výběr správného vybavení! Nekvalitní háček nebo lanko může zhatit veškerou snahu o ulovení krásného dravce.

Potřebné pomůcky: Silikonové zarážky, průběžný splávek nebo tzv. „kačena“, zátěž, gumové kuličky, karabinky s obratlíkem, wolframové lanko, háček.

bizuterie_rybareniKrok 1: Na kmenový vlasec si nejprve navlékneme silikonovou zarážku. Tato zarážka slouží pro nastavení hloubky, ve které budeme prezentovat naši nástražní rybičku (zarážkou jde jednoduše pohybovat po vlasci, čímž se právě nastavuje hloubka). Princip zarážky tkví v tom, že po nahození sjede zátěž dolů, a splávek se zastaví o onu zarážku (viz detail ve videu). Tyto zarážky jsou pro chytání na velké průběžné splávky ideální, a spolehlivější, než nejrůznější uzlíky ze šňůrek.

splavek_stikaKrok 2: Následně na kmenový vlasec navlékneme průběžný splávek. Pro chytání na menší rybičky (do 10 cm), používáme větší průběžné splávky, které se používají například při lovu kaprů. Pokud ale budeme štiky lovit na větší nástražní rybičky (nad 10 cm), pak používáme tzv. „kačeny“. To jsou specifické splávky, které jsou charakteristické pro lov štik na plavanou.

wolframove_lankoKrok 3: A teď budeme navlíkat zbývající bižuterii. Nejprve na vlasec navlékneme průběžnou zátěž o požadované hmotnosti, poté gumovou kuličku a nakonec navážeme karabinku s obratlíkem. Ona gumová kulička je mezi zátěží a obratlíkem s karabinkou nutná! Kulička totiž krásně chrání uzlík na obratlíku před nárazy zátěže, které by mohly onen uzlík vážně poškodit, což by mohlo vést až k utržení ryby při jejím zdolávání.

hacekKrok 4: První část naší montáže máme za sebou. Teď si navážeme návazec. Je to jednoduché! Vezmeme wolframové lanko, které jedním koncem protáhneme háčkem s očkem. A onen protáhnutý konec lanka ještě protáhneme volným očkem na lanku (klasické spojení smyček, viz video). Takto velice jednoduše vytvoříme návazec, který ale odolá ostrým štičím zubům. Paráda! Návazec už jen připneme do karabinky a máme hotovo.

 

Nastražení rybičky na štiku: Jak na to?

Při lovu štik na splávek máme několik možností, jak správně napíchnout rybičku. První variantou je napíchnout rybičku za tlamku. Jak? Háček protáhneme spodním, ale i vrchním pyskem, přičemž špičku háčku vyvedeme jednou z nozder. Toto nastražení patří k těm nejlepším. Rybička takto dokáže perfektně „pracovat“, čímž výrazným způsobem láká dravce k záběru. Navíc, takto nastražená rybička se dokáže pohybovat po poměrně velké ploše, čímž šance na záběr zase o trochu více roste.

plotice

Druhou oblíbenou variantou nastražení rybičky je její napíchnutí za hřbet. Háček zapichujeme v blízkosti hřbetní ploutve, kde je jedno z „nejpevnějších“ míst. Díky tomu rybička například nespadne při nahazování. Toto nastražení je opět výborné v tom, že rybička může bez větších komplikací krásně „pracovat“ a plavat na velké ploše.

Jde s touto montáží vůbec chytat na mrtvou rybičku? Ano, jde! Při lovu na splávek s mrtvou rybičkou ji nejčastěji napichujeme právě za hřbet. Díky tomuto napíchnutí má i mrtvá rybička „přirozenou“ polohu. Takže pokud nechcete chytat na živé rybičky, pak můžete i na mrtvé. Funguje to!

 

Zásada No. 1: „Neotravuj“ malé štiky!

Tou nejdůležitější zásadou je, že při tomto lovu na rybičku nenecháváme štiky „zažrat“. Nenecháváme je několik minut jet s nastraženou rybičkou a počkat, až ji slupne hluboko do trávicího ústrojí. Právě toto nešetrné chování vede k tomu, že rybář může štiku vážně poranit, dokonce ji i zabít.

stika

Při lovu na menší rybičky můžeme štiku sekat ihned. Dravec totiž malou rybičku „slupne jako malinu“. Pokud chytáme na větší rybičky, pak můžeme několik vteřin počkat, ale rozhodně ne několik desítek vteřin nebo snad minut! Staré pravidlo: „Vykuř cigáro a pak sekej“ rozhodně není na místě a jedná se o přežitek. Štika po útoku si otáčí rybičku hlavou dopředu a začne ji polykat – při delším čekání má štika už háček spolknutý hluboko v jícnu, což je špatně.

Tato zásada je důležitá především proto, že v jistém slova smyslu chrání malé štiky před smrtelným poraněním. Pokud totiž necháme malou štičku zažrat, znamená to pro ni často konec života. A právě toto zbytečné snižování menších exemplářů štik může za dalších několik let způsobit nedostatek trofejních ryb – ty jednoduše nemají z čeho vyrůst.

 

Zásada No. 2: Používej klasické háčky!

Spousta rybářů má vsugerováno, že při lovu šik musí používat dvoj nebo trojháčky. Což není pravda! Při lovu na tuto montáž je nejlepší používat klasické jednoháčky. Je důležité akorát dbát na jejich kvalitu – používat háčky s vysokou ostrostí a pevností. Dvoj nebo trojháčky rozhodně nijak výrazně nezvyšují šanci úlovku. Naopak!

hacek

Tyto háčky jsou nebezpečné z toho důvodu, že pokud ryba takový „víceháček“ spolkne, pak jí „sešije“ trávicí trakt, což často končí její smrtí. Naopak, pokud spolkne jednoháček, pak stačí jenom přestřihnout lanko a štiku pustit zpátky do vody. Chytání štik na jednoháčky je mnohem šetrnější. Pamatujte na to!

ČTĚTE TAKÉ: Co se děje s rybou při poranění háčkem?

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

7 KOMENTÁŘE

    • Dobrý den,

      záleží na velikosti rybičky. Pokud půjdete do rybářských potřeb, pak prodejci řekněte, na jaké rybičky chcete rybařit, a on Vám jistě vybere ty správné…. 🙂

      Krásný den!

  1. Dobrý den, chci se zeptat… Jaká jsou pravidla k lovu na nástražní rybku….?
    Můžu mít oba dva pruty nahozené na živou rybku nebo jen jeden???

  2. Dobrý den, velikost olova volím podle čeho? Musím se držet údaje na splávku,když je to třeba předvážený 3+2 tak 2 gramy?

    Díky Petr

  3. To je nepochopitelný. Rybářský řád si přečtěte jestli chcete lovit ryby! A splavek dovažite jednoduše u vody….

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -