DomůRybolovné technikyKaprařinaBoilies (3. díl): Sestavování směsi pro výrobu bolies

Boilies (3. díl): Sestavování směsi pro výrobu bolies

- Reklama -

V minulých dílech našeho seriálu o boilies jsme si pověděli, jakým způsobem si můžeme tuto úspěšnou nástrahu na kapry vyrobit. Dnes se zaměříme na to, z čeho všeho se dají tyto pro ryby chutné kuličky zhotovit. Boilies totiž můžeme uvařit hned z několika surovin a zvýšit tak jeho atraktivitu.

Rybáři mají při výrobě nespočet možností. Boilies si mohou uvařit i ze směsí, které si zakoupí v rybářském obchodě. V dnešní době totiž tuzemské, ale i zahraniční firmy, vyrábí nepřeberné množství komerčních směsí. Pokud se nám bude zdát, že kupná směs není tak bohatá na suroviny, jak bychom si představovali, můžeme ji „doladit“. O těchto úpravách kaprale dnešní díl nebude. Tento článek bude o výrobě domácích směsí, které si poskládáme sami dle našeho uvážení.

Boilies vaříme ze směsi, kterou si můžeme zhotovit z nejrůznějších surovin. Ty ale musíme přidávat v rozumném množství. Tyto suroviny jsou pro ryby nejen atraktivní, ale některé i prospěšné pro rybí zdraví. Do směsi můžeme přidávat suroviny rostlinného, ale i živočišného původu. To ale pak ovlivňuje výslednou směs, protože můžeme mít boilies ovocného nebo masového charakteru.

 

Co všechno může být v boilies?

boiliesTeď vám představíme několik surovin, které lze použít pro výrobu domácí směsi. V kvalitní směsi nemůže chybět pojivo, které eliminuje možnost rozpadu boilies. Mezi tato pojiva patří například pšeničný gluten nebo krupice. Tyto dvě suroviny se vyznačují vysokou přilnavostí a soudržností. Pro vytvrzení nástrahy pak lze ještě použít albumin, který boilies zpevní.

V základní směsi pro výrobu boilies by neměly ale chybět ani další přísady jako například sójová mouka (vysoký podíl proteinů), pšeničné klíčky (obsahuje vitamíny a minerály), kasein (vysoká výživová hodnota), kaseinát vápenatý (mléčný protein), kaseinát sodný (lehčí protein vhodný pro výrobu POP UP), laktalbumin (obsahuje aminokyseliny). Tyto suroviny udělají z boilies velice výživnou pochoutku, která bude kaprům prostě chutnat.

kaprPro ještě větší efektivitu naší nástrahy můžeme použít doplňkové suroviny. Ty propůjčí našemu boilies jedinečnou vůni a chuť.  Zde řadíme olihňovou moučku (specifická vůně), mořskou řasu (zlepšuje strukturu boilies), robin red (atraktivní zbarvení), betain (slouží k obalení boilies), belachan (smrdutá surovina), játrový přetrávený enzym, black pepper (esenciální olej), asafoetida.

 

Recepty

kaprJak jsme uvedli výše, není jedno, v jaké míře suroviny přidáváme. Vše musí být v rozumném měřítku a jakési rovnováze. Pro představu vám předkládáme dva recepty pro výroby domácích směsí. Jeden návod je na výrobu ovocného boilies, druhý na zhotovení boilies masového složení.

Ovocné boilies: Sójová mouka (120 gramů), Kasein (60 gramů), Gluten (60 gramů), Krupice (60 gramů), Laktalbumin (120 gramů), Kaseinát sodný (60 gramů). K těmto surovinám pak přidáváme sladkou esenci a sladidlo. Pro ovocné boilies je pak i díky této směsi charakteristická příjemná vůně a sladká chuť.

Masové boilies: Rybí moučka (60 gramů), Krupice (120 gramů), Kasein (60 gramů), Masová směs (60 gramů), Belachan (30 gramů), Játrový enzym (30 gramů). I zde můžeme přidat sladidlo. Pro ještě větší atraktivitu pak můžeme přilít 10 ml lososového oleje. Masové boilies se vyznačuje výrazný pach, který je pro ryby velice atraktivní, protože suroviny jsou například vyrobeny z různých vodních živočichů.

knihaReklamní sdělení: Začínáte s lovem kaprů? Nejlepším rádcem do vašich začátků je kniha Základy moderní kaprařiny! Tato kniha je podrobným průvodce pro kaprařské začátečníky. Najdete v ní nespočet tipů, triků, ilustračních fotografií či ilustrací. Knihu si můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Rubico.

Autoři: Jiří a Viktor Krusovi

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

34 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den . Chtěl bych se zeptat , proč se nesmí s boilies POP UP domácí výroby krmit ? Předem děkuji.

    • Dobrý den, Jakube,

      ten důvod je jednoduchý – POP UP boilies by Vám uplavalo. Při vhození do vodního prostředí má POP UP tendenci plavat, takže vnadění s ním nemá valný účinek.

      Je lepší sáhnout po klasickém boilies, které krásně padne na dno a přiláká tak kapry na Vaše lovné místo.

      Přeji příjemný zbytek dne.

      A děkuji za dotaz. 🙂

      Viktor Krus

  2. Dobry den chtel bych si vyrobyt doma pop-up boilies ale z ceho si vyrobyt suchou smes ale taky aby nebyla zbytecne draha a narocna na vyrobu dekuji moc predem za odpoved naschledanou

    • Dobrý den,

      suroviny jsou běžně dostupné v internetových obchodech. Stačí zadat jejich název do internetového vyhledávače a vyjede Vám hned několik internetových obchodů.

      V. K.

    • Dobrý den, Milane,

      pro výrobu tohoto boilies se můžete držet našeho návodu pro výrobu sladkého boilies uvedeném v článku. Pochopitelně, aby měla nástraha Vámi požadovanou vůni, musíte těsto doplnit o dané složky – tedy o esence banánu a kraba. Pokud chcete skutečně experimentovat, není na škodu přidat některé složky charakteristické spíše pro masové boilies – např. rybí moučka.

      Veškeré suroviny, které uvádíme v článku, by neměl být problém sehnat v internetových obchodech.

      Přeji příjemný zbytek dne.

      V. K.

    • Dobrý den,

      tohle je velice těžká otázka.

      Záleží na množství surovin, které použijete. Naštěstí internetové prostředí Vám nabízí jedinečnou příležitost nakoupit dané suroviny co nejlevněji.

      Přeji příjemný zbytek dne.

      V. K.

  3. Dobrý den!
    Chci se jen zeptat co použít jako tekutou složku do boilies. Stačí obyč. voda, nebo vejce nebo co jiného?
    Děkuji!

  4. Dobrý Večer.Vedeli by ste mi poslať odkaz na strànky kde si viem zakùpiť kasein,belachan a glutèn. ?? Ďakujem veľmi pekne 🙂

  5. Chci se optat kolik vajec do výše uvedených směsí. Nějak jsem to nezjistil a dle 1 dílu jsem zase nezjistil jaká je gramáš sypké směsi.

    • Dobrý den,

      na kilogram těsta budete potřebovat přibližně 6 vajec (záleží na velikosti).

      Promiňte, jak to myslíte s tou gramáží? Jako kolik budete potřebovat těch surovin? Vedle daných surovin máte uvedené i množství dané suroviny. Jinak kaprařské firmy mnohdy na svých obalech udávají i dávkování daných surovin…

      Snad jsem pomohl…

      Přeji příjemný zbytek dne.

      V. K.

      • Dobrý den,

        moc děkuji za rychlo odpověď. Na 1 kg cca. 6 vajec pokud by to bylo moc husté ředí se to vodou olejem nebo něčím jiným. Gramáží jsem myslel, že v prvním dílu jsem si viděl 6 ks vajec a až později jsem si prohlédl a viděl 1 kg směsi. Jinak tuto směs budu používat na výrobu všeho boilies a jen budu měnit chutě, tak budu dále informovat.

        S pozdravem R. W.

        • Dobrý den,

          pokud je směs suchá, řeďte to olejem, vodou určitě ne. Olejem nic nezkazíte…

          Pokud se Vám bude směs zdát řídká, pak je dobré přidat ještě trochu směsi.

          Držíme palce s výrobou boilies… 🙂

          Přeji pěkný den.

          V. K.

          • Tak jsem nakoupil suroviny na výrobu a byl jsem trochu překvapený z ceny některých ingrendiencí. Vychází to docela draze. No snad to bude vidět na úlovcích. Ještě se chci optat. Pokud bych chtěl z této směsi udělat několik pelet na rychlejší návnadu. Dle popisu jsem zjistil, že se dává méně vajec nevím kolik přesně a pak se jen suší nevaří. Na sušení jak boilies a pelet je možné použít sušičku na ovoce? Nevím jestli to někdo zkoušel nebo máte osobní znalosti. Díky za reakci a odpověď.

          • Dobrý den,

            z dané směsi můžete krmné pelety klidně vyrábět. Máte pravdu, že se nemusí vařit, a postačí je vysušit. Místo vajec můžete použít gluten, který funguje jako pojivo (ale vejce jsou mnohonásobně lepší, proto bychom doporučovali právě je).

            Hlavně bacha na dávkování jednotlivých mouček, aby se vám například nestalo, že by vám pelety plavaly (hlavně ohledně garnátové moučky).

            Zmíněnou sušičku na ovoce můžete používat…

            Díky za dotaz…

            V. K:

  6. Dobrý den

    S výrobou koulí se pomalu také učím… ale tyto směsi s gramáží kde jsou uvedené jsou pouze na cca 330g….je k tomu potřeba ještě nějaka směs nebo je vše pouze na váhu tohoto základu jen na oko. …vím blbe otázky ale raději se zeptám než abych udělal nějakou chybu.děkuji moc za odpověď a radu

    • Dobrý den,

      otázka to určitě blbá není, právě že naopak… 🙂

      Pokud chcete více směsi (více kuliček), pak zvyšte množství daných surovin, ale zkuste se držet daného poměru. Tedy, gramáže v receptu si znásobte 2x, 3, klidně i 10x. Tímto způsobem pak docílíte toho, že dostanete více směsi, a tedy i boilies.

      Přidání komerční směsi nedoporučujeme… 🙂

      Díky za otázku!

      Redakce InRybar.cz

  7. Ahoj,chtěl bych se zeptat.Delal jsem ovocné boilies a hotové koule jsem pak dal do mrazaku,po vyndání cca po 14dni mi do rána začali plesnivět,čím to může být?Děkuji za reakci a radu jak tomu předejít.Dekuji

  8. Dobrý den chtěl bych se zeptat proč když jsem si dělal boilies tak my to pri sušení úplně stvrdlo. Děkuji za radu.

    • Dobrý den, Fuky,

      to je naprosto běžná věc a nebojte, nic se tím nezkazilo. Naopak, vytvrzené boilies je velmi vhodné pro lov větších kaprů.

      Pokud nechte, aby boilies při sušení ztvrdlo, pak jej dejte příště zamrazit… 🙂

    • Zdravím, Tomáši,

      však to je dobře, že je gumové. Teda, pokud se Vám nerozpadá. Pokud ho chcete mít tvrdé jako kámen, dejte ho do sítky a zavěste ho třeba na půdu… 🙂

      Krus

  9. Dobrý den,

    chci se zeptat, vydrží hotové boilies při pomalém vysušení bez mrazení, nebo je třeba po pár dnech lepší zamrazit?

    Děkuji

    • Dobrý den,

      klidně postačí jen vysušení. Ale je třeba si uvědomit, že díky sušení kuličky ztvrdnou, a to opravdu dost. Ovšem to není špatně! Tvrdé kuličky jsou selektivní – nebere na ně „bílá“ ryba nebo menší kapři. Tvrdá nástraha chutná větším rybám! 🙂

      My sušení doporučujeme a sami praktikujeme… 🙂

      Krásný zbytek dne!

      Redakce InRybar.cz

    • Dobrý den, určitě můžete! Jen pozor na hrubost namletí – při hóóódně hrubém namletí by mohlo hrozit, že kuličky budou praskat. Na druhou stranu – hruběji namletý kukuřičný šrot vytvoří velmi zajímavou strukturu…

      No, je prostě třeba zkoušet! 🙂

      Krásný den!

      Redakce InRybar.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -