DomůRybolovné technikyKaprařinaLov kaprů v praxi: Proč chytat na tvrdé boilies?

Lov kaprů v praxi: Proč chytat na tvrdé boilies?

- Reklama -

Lov kaprů na boilies se neskutečně rychle vyvíjí. Když se nad tím pozastavíme, tak nám dojde, že za posledních několik let rybářské firmy dokázaly vyvinout celou řadu věcí, které lov kaprů na boilies posunulo o pořádný kus dopředu. Ovšem ke kapitálnímu kaprovi nám nepomohou pouze ty nejlepší suroviny v boilies. Důležitá je i jeho struktura! Proto nesmíme zapomínat na tvrdé boilies, které mnohdy při lovu velkých kaprů rozhoduje o úspěchu nebo neúspěchu.

Co to je tvrdé boilies? Není v tom žádná věda! Jde o klasické boilies, které ale s pomocí několika triků dokážeme upravit tak, že jeho struktura je opravdu tvrdá jako ořech. Pokud uděláme vše správně, pak dostaneme nástrahu, která vydrží ve vodě podstatně delší dobu. A hlavně! Jde o parádní věc, která skvěle eliminuje menší ryby. I přesto se mnoho rybářů bojí sáhnout po této nástraze z toho důvodu, že si myslí, že boilies kvůli této úpravě ztratí svou vůni nebo chuť. Anebo dokonce, že touto úpravou samotné boilies úplně zničíme. Jenže to je omyl! Vytvrzením boilies dosáhneme akorát toho, že upravíme jeho strukturu. Na chuť či vůni boilies to nemá žádný vliv.

 

Lov na tvrdé boilies: Proč to vyzkoušet?

Tu situaci zná snad každý rybář. S velkým nadšením nastražíme naše boilies a věříme, že zrovna na tuto kuličku přijde náš životní kapr. Jenže ouha! Po několika hodinách naše boilies sebere menší kapr, anebo bílá ryba. Na rozehřátí není tato situace tak špatná, jenže pokud cílíme opravdu na velkého kapra, tak neustálé záběry od menších ryb hatí náš cíl. Proto je v tuto chvíli jedním z nejlepších řešení sáhnout po tvrdém boilies. Proč?

kapr

Je to jednoduché. Pokud nastražíme klasické boilies, pak si musíme uvědomit, že tato nástraha má nějakou dobu rozpadu. A ta ještě závisí na teplotě vody, a také dalších podmínkách. Co to znamená? Třeba to, že pokud klasické (neupravené) boilies hodíme do teplé vody a k tomu ještě na místo, na kterém je mnoho bílé ryby, pak se doba rozpadu této nástrahy výrazně zkracuje. Boilies v teplé vodě (při lovu v létě) se rychleji rozpouští, a navíc pod neustálým „ochutnáváním“ ze strany bílé ryby velice rychle ztrácí na objemu. Takže po několika hodinách pod háčkem zbude jen malá kulička, kterou dokáže sebrat i menší cejn. A přesně tomu se musíme vyvarovat.

kapr – kopie

Ano, správně! Pokud ovšem pod háček nastražíme tvrdé boilies, a nejlépe pak, když pod háček nastražíme takto upravené kuličky rovnou dvě, začne se karta obracet na naši stranu. Tvrdé boilies má totiž i v teplejší vodě podstatně delší dobu rozpadu. A neztrácí rychle na svém objemu ani při neustálém „ochutnávání“ ze strany bílé ryby. Takže taková nástraha nám pod háčkem vydrží i déle jak jeden den. A to je přesně tou pravou zbraní na velkého kapra!

Ostatně, to, o čem tady mluvíme, můžete vidět na videu, které jsme pro vás připravili. Můžete na něm vidět naše nastražené tvrdé boilies, okolo kterého se motá velké hejno cejnů. Všimněte si toho, jak se bílá ryba snaží kuličky nasát. Jenže zcela zbytečně. Tyto video záběry jsou jasným důkazem toho, že tvrdé boilies je tou správnou cestou při lovu velkých kaprů. Tvrdé boilies totiž bílou ryby parádně eliminuje.

 

Jak chytat s tvrdým boilies?

Takže, výhody tvrdého boilies jsme si vysvětlili. Ale jak s takovou nástrahou chytat? Je zapotřebí si uvědomit, že pokud číháme na skutečně velkého kapra, je zapotřebí mít naši nástrahu ve vodním prostředí dlouhou dobu. Proto nepodléhejme pokušení neustálého přehazování nástrahy. Ne! To je špatně! Nechejme naše tvrdé boilies v poklidu pracovat. Velký kapr se u něj dříve nebo později objeví. Pokud ale budeme neustále naši montáž s touto nástrahou přehazovat, pak celá naše práce přichází vniveč.

kapr

Při lovu s tvrdým boilies není zapotřebí používat obrovské množství návnady. Právě že naopak! Nám osobně se nejvíce osvědčila ta metoda, kdy k nástraze přihodíme jen několik dalších kuliček tvrdého boilies. Takové krmné místo není pro velkého a zkušeného kapra tolik nápadné. A navíc, pokud bude mít vysoký apetit, tak velký kapr sezobe všechny kuličky. Takže i tu s háčkem. Chcete pro jasnější představu konkrétnější počet kuliček pro zakrmení? Při našem lovu přihazujeme k montáži maximálně 15 kuliček tvrdého boilies, ve většině případů ale ještě méně.

Říkáte si, že takto malý počet návnady není účinný? Naopak! Pokud si najdeme skutečně dobré místo, kde jsme přesvědčeni o tom, že se na něm budou vyskytovat velké ryby, pak je tento počet dostačující. Velcí kapři totiž za potravou migrují a aktivně ji vyhledávají. Takže jestli jsme skutečně našli „migrační cestu kapitálních kaprů“, pak dříve nebo později se u naší nástrahy nějaký velikán objeví. A naše malé krmné místečko jej určitě moc dobře zaujme…

 

Jak si vyrobit tvrdé boilies?

Tvrdé bolies si můžeme vyrobit téměř z jakýchkoliv kuliček. A ostatně, pokud víme, že zrovna takovou nástrahu chceme mít, pak stačí při domácí výrobě přidat několik vytvrzujících surovin, které k tomuto stavu nástrahy výrazně napomohou. Ale i komerční kuličky můžeme upravit tak, že budou tvrdé jako beton! Hned ze začátku ale musíme říci, že nejsme schopni určit přesnou dobu sušení. Proč? Doba sušení boilies závisí na mnoha faktorech – především pak na směsi, ale například i na velikosti. Proto ideální stav vašeho boilies pro toto chytání si musíte určit sami.

kapr

Jak tedy kuličky ideálně vysušit na „beton“? Nejlepší variantou je, když kuličky dáme do rozměrného pytle na boilies, který následně pověsíme na půdu. V takovém případě můžeme nechat boilies sušit i několik týdnů. A nástraha nám bude zrát „jako víno“. Ale uvědomujeme si, že mnoho rybářů takovou možnost nemá. Proto není nic jednoduššího, než rozprostřít boilies na nějaký tác, a ten následně dát na ústřední topení. Během několika dní nám teplo z radiátoru celý proces výrazně urychlí. Na jednu věc si dávejte pozor – na vlhkost! Pokud dáte boilies na špatné místo, pak plíseň celou vaši práci rozcupuje na kusy. Opravdu pozor!

A co nějaký trik pro skutečně tvrdé boilies? Tak dobře. Pokud chceme vyrobit opravdu betonově tvrdé kuličky, pak je musíme posypat solí. Sůl totiž z nástrahy dostane veškerou přebytečnou vlhkost, takže po nějakém časovém intervalu dostaneme super tvrdé boilies. Sůl doporučujeme! Tato surovina totiž zvláštním způsobem působí na celou strukturu našeho boilies a výrazně jej vylepšuje. S tímto trikem máme jenom kladné zkušenosti.

Autoři: Jiří a Viktor Krusovi

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

2 KOMENTÁŘE

  1. Myslím že olovo by se mělo uplně odstranit a nahradit železem různě pokoveným nebo jinou náhražkou která časem zrezaví a rozpadne se!
    Olovo je skutečné svinstvo co znečistuje vodu a pak i vy jíte rybí maso znečistěné olovem!!
    Naháže se toho tuny do vody!!Proč se nezveřejní kolik kilo se prodá olova v rybářských obchodech!
    Je z toho prokázana rakovina!!
    I ruce byste si měli vždy aspon otřít hadříkem po navázaní háčku !!!
    Hodně se olovo u nás v čechách podcenuje!!!

    • Zdravim, nechci zlehčovat jedovatost olova, ale olovo se ve vodě velmi rychle pasivizuje, tedy pokryje se vrstvičkou oxidu a dále nereaguje… Problematické může být, pokud se dostane do trávicího traktu vodního ptactva, ale to je spíše otázka broků, v gramážích používaných pro rybolov nebude pro ptactvo většinou atraktivní… Daleko větší problém vidím v látkách, které se do vody dostávají tak, ze je nezachytí čističky, např. antibiotika, antikoncepce apod.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -