DomůRybolovné technikyLov na dírkáchZa vybavení na dírky nezaplatíte moc. A chytání je zábava

Za vybavení na dírky nezaplatíte moc. A chytání je zábava

- Reklama -

Lov na dírkách je specifický způsob lovu. Lovné podmínky na ledu jsou od těch klasických odlišné na první pohled, ale i přesto je dírkování skvělým způsobem, jak si v zimních měsících zpříjemnit rybářské čekání na jarní období.
 

Zimní rybolov je výsadou hlavně soukromých revírů, kde jej můžete za pár stovek na den vyzkoušet. Povětšinou je v ceně denní povolenky i rybí úlovek. Vaše lovné místo je značně omezeno, jde pouze o malou díru, ve které budete lovit. Při lovu na dírkách nejčastěji narazíte na pstruhy duhové či siveny. Mnohdy ale můžete chytit i jiné druhy ryb jako jsou okouni či štiky.

Při lovu na dírkách nejčastěji lovíme na plavanou nebo přívlač. Jako nástrahy nám můžou posloužit červi, žížaly, rybičky (někde jsou živočišné nástrahy zakázány). Dále můžeme lovit i na těsto, anebo tavený či tvrdý sýr.

Vzhledem k tomu, že je lov na dírkách znatelně odlišný od normálního rybolovu, je zapotřebí mu uzpůsobit i vybavení.

 

Prut

K lovu na dírky existují speciální udice, které jsou dlouhé přibližně 50 až 75 centimetrů. S takto krátkými pruty se velice pohodlně loví na dírkách, kde máme značně omezený prostor k manipulaci. Udice není nijak drahá, povětšinou stojí od 100 do 300 korun.

 

Naviják

Nejvhodnější je použít navijáky třídy 1, maximálně velikost 2. Při lovu totiž nepotřebujeme nijak prostornou cívku. Typ brzdy si volí rybář podle svého individuálního pocitu.

Vlasec

Existují speciální vlasce pro lov na dírkách, které jsou odolnější proti otírání o hrany ledového pokryvu při zdolávání ryby i proti nízkým teplotám. Pokud jej nebudete mít namotaný na cívce navijáku, nic se neděje. Vystačíte si i s obyčejným vlascem. S průměrem to nemusíme nijak přehánět, obvykle nám postačí vlasce 0,14 až 0,20 mm.

 

Stojany

Při lovu na dírkách (při plavané) není možné používat vidličky, poněvadž je do ledu jednoduše nezapíchneme. Proto používáme speciální stojany, které jsou uzpůsobeny pro tento specifický druh lovu. Povětšinou jsou pro jeden prut.

Naběračka

Pomůcka, s jejíž pomocí vybíráme z dírky ledovou tříšť, která se při mrazivých dnech tvoří. Vybíráním tříště předejdeme zamrznutí dírky.

Jak na to?

Na dírkách obvykle lovíme pomocí dvou rybolovných technik – plavané a přívlačí. Při plavané používáme především průběžné splávky, neboť s nimi je lov v hlubších partiích revíru mnohem jednoduší, protože hloubku si nastavujeme pomocí silikonové zarážky.

Vláčení na dírkách je prostorově značně omezeno, poněvadž můžeme naší nástrahu pouze spouštět ke dnu, anebo přitahovat k hladině (vertikální vláčení). Atraktivitu nástrahy ale můžeme zvýšit stylem vláčení. Někdy rybu přimějeme k záběru díky rychlejšímu nebo naopak pomalejšímu vedení nástrahy.

Se zimním obdobím si spojujeme lov v hloubkách. Tato taktika není vždy rozumná, protože v některých případech ryby stoupají do vodního sloupce. Někdy nám může záběr přijít i kousek pod ledem. Ne vždy je vhodné lovit pouze na jediný typ nástrahy. Naštěstí v obou případech lovu můžeme použít řadu nástrah, abychom byli při lovu úspěšní.

Lov na dírkách je skutečným zážitkem, hlavně zdolávání zaseknuté ryby. Rybář zažívá nádherný pocit napětí ve chvíli, kdy se v dírce objeví tělo ryby. Proto se vydejte na nějaký soukromý revír si tento specifický lov vyzkoušet.

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -