DomůRybolovné technikyPlavanáLov ryb na plavanou: Proč používat krátké udice při lovu na splávek?

Lov ryb na plavanou: Proč používat krátké udice při lovu na splávek?

- Reklama -

Při lovu ryb na plavanou se občas vyskytnou situace, kdy u vody potřebujeme krátkou udici. To zrovna ale mačové pruty nebo boloňky nesplňují. Jak si při takové situaci poradit? Můžeme třeba použít krátké a jemné udice, které se častěji používají při UL přívlači. Tyto udice jsou nádherné jemné, a hlavně, prakticky krátké. Proč vlastně takové udice při lovu na plavanou potřebujeme? To si vysvětlíme v tomto článku…

Představme si tu situaci. Nacházíme se na místě, které pokrývá hustá vegetace. Mnohdy to tedy vypadá tak, že na břehu rostou neprůchozí háje rákosí nebo keříků, a navíc nad touto džunglí rostou ještě i košaté stromy, které se sklání přímo nad vodní hladinu. Tohle není zrovna ideální místo, na kterém bychom ocenili dlouhý prut na plavanou. Takže musíme zvolit jinou strategii! Teď se naskytuje šance pro krátkou udici. Tento krok se výrazně vyplatí, protože s krátkou udicí se nám bude na takovém místě moc dobře manipulovat. A to je to hlavní!

splavek

 

Krátké udice na plavanou: Jaký prut použít?

prutNěkteří specialisté na plavanou by možná s tímto krokem nesouhlasili. Ovšem krátké a jemné udice na UL přívlač jdou nádherně použít i na plavanou. Osobně nejčastěji používám jemné pruty s gramáží do 10, maximálně do 15 gramů. A jejich délka se pohybuje od 1,8 do 2,4 metru. Ale abych řekl pravdu, nejlépe se mi loví právě s těmi kratšími pruty o délce do 2 metrů.

S takto krátkou udicí se perfektně manipuluje na silně zarostlých místech. Jelikož je prut krátký, tak se jeho špička krajinanezachycuje o větve stromů. S prutem se skvěle nahazuje i zdolává. A přesně toto při lovu v těžkých podmínkách potřebujeme. Jen jedna technická poznámka: Při lovu na plavanou si neberme úplně nejjemnější pruty. Mysleme na to, že samotná montáž něco váží. A hlavně! Je lepší mít trošku tužší udici, protože ta nám nabídne dobré zasekávání i větších ryb, například větších tloušťů či okounů, na které při tomto lovu bezesporu narazíme. K tomu je lepší mít tužší udici i proto, abychom se do ní mohli opřít, když nám nástrahu vezme větší ryba v blízkosti vázek.

splavekAbychom naši sestavu měli kompletní, tak si ve zkratce povíme i něco o navijáku. Při lovu se splávkem na krátké udice nám bohatě postačí naviják o velikosti 1 nebo 2. Já osobně preferuji navijáky s přední brzdou, protože ty mi dovolují okamžitou a pohodlnou manipulaci s brzdou. A to je zejména při lovu na jemné vybavení v těžkých podmínkách zásadní! Ještě k vlasci. Na cívku namotávám vlasec o průměru 0,12 až 0,16 (podle množství překážek a náročnosti samotného místa). A na návazce pak používám vlákna od 0,08 do 0,14 mm. Pokud si zakoupíme kvalitnější vlákno od renomovaného výrobce, pak garantuji, že tyto nízké průměry jsou plně dostačující. Kdo je renomovaný výrobce? Například feederová a plavačková firma MATRIX.

 

Jak a kde chytat s krátkým prutem na plavanou?

perlinJe nutné, abychom si uvědomili jednu věc. Při lovu s krátkou udicí na velice zarostlém místě potřebujeme co nejvíce spořit s prostorem pro nahazování. A proto je mnohem lepší lovit na průběžnou montáž se splávkem. Průběžná montáž se splávkem nám totiž nabízí mnohem větší komfort při nahazování, ale i při zdolávání, na neprostupném místě. Proto na tento systém lovu na plavanou nezanevírejme. V minulosti jsme se o navazování průběžné montáže na plavanou rozepisovali, proto tento postup nebudeme rozebírat znovu. Pokud chcete vidět, jak se taková montáž navazuje, pak si přečtěte článek Průběžná montáž se splávkem: Správná cesta k úspěšnému lovu se splávkem!

Pojďme si ještě trochu konkrétněji vysvětlit, kde vlastně budeme potřebovat krátké udice na plavanou. Krátkou udici na plavanou použijeme na zarostlé části rybníku, přehrady nebo řeky. Krátká udice nám umožňuje se dostat i do těch nejnepřístupnějších míst, takže můžeme lovit přímo v „centru dění“. A to je strašně důležité. Právě tato zarostlá místa ryby strašně milují. Můžeme zde narazit na početná hejna perlínů, plotic, tloušťů, cejnů, línů i okounů.

plotice

Jelikož lovíme na oblíbeném stanovišti ryb, pak není zapotřebí lovit s velkým množstvím krmení. Ryby se zde zdržují, takže logicky je zde nemusíme lákat. Přesto, trocha krmení může způsobit to, že ryby budou žravější, proto stačí do vody někdy hodit menší kuličku krmení. Dle mého skromného názoru ale o úspěchu lovu na takovém místě rozhoduje hlavně nástraha. Ta musí být prostě kvalitní. Jakou použít? Například čerstvým hnojákem nebo červem prostě nikdy nic nezkazíme.

 

Proč chytat na krátké udice na plavanou blízko břehu?

kapr-plavana-zdolavaniChytání ryb na jemné vybavení se splávkem blízko břehu je nádherným zážitkem. Ryby vidíme prakticky „onlajn“. Mnoho rybářů své nástrahy nahazují daleko od břehu. Jenže to není ono! Pokud najdeme zarostlé místo, pak garantuji, že se i několik metrů od břehu se splávkem pořádně vyřádíme. Aby byl takový lov úspěšný, musíme dodržovat jednu velkou zásadu – klid a ticho. I ten nejmenší rušivý pohyb může celé snažení zcela zhatit.

okounProč tento lov na plavanou tolik miluji? Pokusím se vám to popsat. Znám místo, kde se břeh velice rychle svažuje dolů, takže už jen po pár metrech můžu chytat ve slušné hloubce. Navíc, břeh je zcela zarostlý keříky a nade mnou se tyčí i husté koruny stromů. Toto místo je magnetem pro nejrůznější druhy ryb. Nejraději zde ale chytám velké okouny.

Na háček napíchnu čerstvého hnojáka, který se svůdně kroutí. A nahodím k potopené větvičce keříku. Teď už stačí být jenom potichu. Najednou díky polarizačním brýlím vidím, jak se z hlubiny vynořují oválné stíny. Okouni! Jeden stín najednou zrychlí a hned se zase zastaví. Ťuk! Špička splávku se zachvěje. Bum! A najednou zmizí. Zásek! Jemný proutek se ohne na maximum. A začíná ten nejkrásnější zážitek na světě…

splavek

Přál bych vám, abyste si někdy tento lov vyzkoušeli. Jedná se o nejkrásnější rybařinu vůbec. Nemusíte mít to nejlepší a nejdražší vybavení, ty nejlepší nástrahy. Ne, chce to jenom být potichu, pozorovat přírodu a být připraven na souboj v těžkých podmínkách. A pokud se toto naučíte, pak zažijete dobrodružství, o kterých se vám ani nesnilo…

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -