DomůRybolovné technikyPlavanáPlavaná pro začátečníky: Jak vyrobit jednoduché krmení, které bude u vody fungovat?

Plavaná pro začátečníky: Jak vyrobit jednoduché krmení, které bude u vody fungovat?

- Reklama -

Svět krmných směsí je pořádně obsáhlý, a pro člověka, který je v něm úplným nováčkem, i poněkud nepřehledný. Každá krmná směs, každá surovina, má své opodstatnění. Ve vodě různé suroviny fungují různými způsoby a mají různé úkoly. Ale to je na poněkud delší debatu. Přesto se pokusíme začínajícím nadšencům do lovu se splávkem pomoci. Ukážeme vám jednoduché, ale efektivní, krmení, které vám bude u vody fungovat…

Jedna věc na úvod. Toto je opravdu návod pro ty rybáře, kteří s plavanou teprve začínají. Je důležité totiž říci, že ve světě plavané je přehršel krmných směsí. Některé jsou určené pro lov na řeku, jiné pro lov na stojaté vodě. Jiné krmné směsi vytváří krmné stopy ve vodním sloupci, jiné zase pořádný oblak na dně. A díky tomu můžeme na plavanou chytat nejrůznější druhy ryb. Vše je o zkoušení, a každý rybář si musí sám přijít na to, co mu u vody nejlépe funguje. My se tímto článkem pokusíme začátečníky jenom popostrčit dopředu. Jen tak se totiž naučí dělat dobré a kvalitní krmení, které bude chytat.

tloust

 

Krok za krokem: Výroba jednoduchého krmení na ryby

krmeni-na-rybyCo budeme potřebovat? K výrobě této návnady je zapotřebí základní krmená směs, která je k dostání snad v každých rybářských potřebách. Nejvíce používám krmení, jež se jmenuje ČERNÁ PLOTICE. Jedná se o perfektní jemnou směs, která je výborná pro výrobu hutného krmícího základu. Toto krmení má černou barvu, silnou vůni a velice jemnou strukturu. S tímto krmením od firmy LORPIO mám opravdu parádní zkušenosti. Skvěle pracuje jak ve studené, tak i v teplejší vodě.

Tip: Nepřehlédněte! Levné krmení na ryby, které funguje!

rybi_moucka_na_rybyNásledně budeme do krmení potřebovat i nějaké rybí moučky. Osobně s velkou oblibou používám rybí moučku, tuňákovou moučku a lososovou moučku. Ano, někteří mohou namítnout, že tento koktejl „sypké rybiny“ je zbytečný, ale já osobně s ním mám jen ty nejlepší zkušenosti. Tyto moučky mají totiž perfektní pach, zajímavé zbarvení a ve vodním prostředí výborně „pracují“.

A na závěr nesmíme zapomenout ani na tekuté složky krmné směsi. Nejvíce používám nějaký rybí olej (halibutový, lososový). Olej je důležitý, protože ve vodním prostředí vytváří „pachový film“, který k místu láká ryby z širokého okolí. Olej moc nepoužívejte ve studených vodách, protože právě tato složka za nízkých teplot moc „nespolupracuje“. A ještě jedna tekutá složka se nám výborně hodí – melasa. Ta má také zajímavou vůni a chuť, ale hlavně – melasa je perfektním pojivem. A to se hodí! Pojďme se teď přesunout k samotné výrobě krmné směsi.

krmeni-na-rybyKrok 1: Nejprve do nádoby nasypeme základní krmnou směs, tedy krmení, které jsme si zakoupili v rybářském krámě. Je důležité, abyste krmení nasypali do prázdné nádoby bez vody! Viděl jsem už rybáře, kteří nejdříve nalili do kbelíku vodu a až poté nasypali krmení. Takhle opravdu ne. Následně do základní krmné směsi přidáme rybí moučky. Ptáte se kolik? Na 2 kila základní krmné směsi přidávám 0,5 až 1 kilogram rybích mouček. Přidáme trochu vody, vše pořádně promícháme a necháme krmení několik minut odstát.

csl-potravaKrok 2: Po odstání přidáme do navlhčeného krmení rybí olej, a poté melasu. Opět ohledně dávkování. Záleží na podmínkách, ale rybího oleje přidávám 100 – 250 ml, melasy pak 250 i více ml. Ještě k tomu oleji. Pozor, abyste ho do krmení nepřidali hodně. Mohli byste pak vytvořit velice koncentrované krmení, které by ryby až odpuzovalo. To se opravdu může stát, hlavně v těch případech, kdy rybář místo oleje použije nějaký silný extrakt (já osobně extrakty moc nepoužívám). Opět přidáme trochu vody a celé krmení necháme odležet.

cervi_krmeniKrok 3: Ono odležení návnady je důležité! Dalo by se říci, že čím déle necháte návnadu odležet, tím lépe. Všechny složky se totiž vzájemně nádherně promísí, čímž získáme parádní krmení. Po odležení do krmení ještě přisypeme živé červy. Pokud máme kukly, tak i ty do krmení přidáme. A znova. Je perfektní, když kukly v krmení rozmačkáme. Do krmné směsi se tak dostane výživná tekutina z kukel, kterou ryby milují. Proto nikdy kukly nevyhazujeme!

 

Krmení na ryby: Jak ho u vody používat?

plotice_cerviCo jsme si to teď vlastně vyrobili? Nyní jsme si představili výrobu velice jemné krmné směsi. Tato směs je vhodnější spíše do studených vod, ale dá se použít i v pokročilejší části sezóny. Alespoň mě spolehlivě funguje i v parném létě. Toto krmení je opravdu lehké a jemné, proto není úplně vhodné do rychle tekoucích vod. Přesto, na valné většině revírů právě tuto směs využijete. Jedná se o zajímavou návnadu, která má tmavou barvu, výraznou vůni a jemnou konzistenci.

Tip: Nepřehlédněte! Levné krmení na ryby, které funguje!

plotice

Ona jemná konzistence tohoto krmení je vytvořena schválně. Když se na toto krmení podíváme zblízka, pak si jistě všimneme toho, že z této návnady se ryby jen tak rychle nenasytí. A to je hlavním cílem! Smyslem této krmné směsi je přilákat ryby. A díky silné vůni a jemné konzistenci je donutit k prohledávání blízkého okolí. Občas ryby přece jenom něco k snědku najdou – v krmení máme červy. A tady je další záměr! Živá nástraha je v krmení proto, aby udržela ryby na daném místě delší dobu.

 

Nebojte se experimentovat!

Experimentování s krmením je denním chlebem plavané. Ono by to ani jinak nešlo. Když se nad tím zamyslíme, tak při lovu na plavanou chytají všichni na živou nástrahu, pečivo, semena nebo těstoviny. Takže by se dalo říct, že všichni chytají na to samé. Abychom ale byli u vody úspěšní, pak musíme mít perfektní krmení. A to vytvoříme jenom tak, že budeme mít nějaké zkušenosti, a také odvahu!

Tip: Nepřehlédněte! Levné krmení na ryby, které funguje!

perlin

Ukážeme si to na jednoduchém příkladu. Tato krmná směs, kterou jsme si představili, je vhodnější spíše pro lov bílé ryby. Pokud s ní budeme chtít vyrazit na kapry, cejny nebo líny, pak stačí do krmení přisypat upravený partikl. Řepka, pšenice, hrách, kukuřice, konopí. Těch možností je nespočet. Důležité je prostě zkoušet. Právě partikl je dalším „tuningem“, dalším vylepšením, které může přispět k efektivnějšímu lovu. A ještě něco, ochota a odvaha vyzkoušet něco jiného vede k získávání nových zkušeností a rozšiřování obzorů. A o to jde…

Přeji vám mnoho úspěchů se splávkem u vody…

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -