DomůRybolovné technikyPřívlačLov bolenů na přívlač: Jak úspěšně chytat „stříbrná torpéda“ našich vod? Máme...

Lov bolenů na přívlač: Jak úspěšně chytat „stříbrná torpéda“ našich vod? Máme zaručené tipy!

- Reklama -

Bolen. Jedna část rybářů tento rybí druh z duše nenávidí, druzí se na něj nemohou vynadívat. Ani jedné části rybářů se nejde divit. Boleni jsou brutální predátoři, kteří dokážou z revíru „vytlačit“ ostatní dravce. Ničivý nápor bolenů může ovlivnit i populace candátů, štik nebo okounů. A to někteří rybáři nemůžou bolenovi „odpustit“. Jenže lov těchto agresivních dravců je jednoduše dechberoucí. Záběr od bolena patří k nejkrásnějším rybářským zážitkům vůbec. Jejich lov určitě vyzkoušejte, nebudete ničeho litovat…

O bolenech se tvrdí, že jde o „neulovitelného“ dravce. Mezi rybáři se šušká, že tento rybí druh nejde přelstít. Tohle můžeme říct o velkých a zkušených predátorech, kteří jsou všemi mastmi mazaní. Přesto, i stříbrným gigantům se můžeme dostat na kobylku. Je zapotřebí ale vědět jak. Chce to cvik, nějaké zkušenosti a trochu štěstí. Pak je možné dostat i takového bolena, který přesahuje magickou 90 centimetrovou hranici.

bolne_privlac

Boleny můžeme chytat různě. Na rybičku u dna, na rybičku se splávkem, anebo třeba i na rohlík na hladině. Ale nejatraktivnějším lovem je jednoznačně přívlač. Právě chytání bolenů na vláčku je zcela nenapodobitelný, unikátní a jedinečný. Přitom pro chytání bolenů na přívlač nepotřebujeme nijak zvláštní vybavení. Ne. Tenhle lov je spíše o hledání…

 

První krok k úspěchu: Najít loviště

Logicky prvním krokem k úspěchu je najít takové místo, kde se boleni vyskytují. Je samozřejmé, že tyto dravce nechytíme tam, kde nejsou. Při hledání bolenů máme jednu obrovskou výhodu: Tito dravci dávají o sobě moc rádi vědět. Kolikrát stačí sedět chvíli u vody a pozorovat hladinu. A věřte mi, že lovící boleny nepřehlédnete. Když loví bolen, pak voda (a někdy i rybičky) cáká všude kolem.

krajina

Kde se boleni rádi vyskytují? Tihle dravci milují vodní rostliny. Zatopené keříky nebo stulíky na nějaké mělčině jsou naprosto TOP místem pro chytání těchto dravců. Ale! Zásadní nutností je, aby se na takovém místě zdržovaly drobné rybičky. Tam, kde je potrava, bude i dravec. Na tenhle „detail“ nezapomínáme.

 

Druhý krok úspěchu: Mít správnou nástrahu

stribrna_rotacni_trpytkaPro lov bolenů bylo vyvinuto několik speciálních nástrah. Ovšem osobně mám nejraději jednu naprostou klasiku – rotační třpytku. Jsem přesvědčený, že právě „rotačka“ je jednou z nejlepších nástrah na boleny vůbec. Pokud se ptáte na zbarvení ideálních rotačních třpytek na boleny, pak osobně nejčastěji sázím na „přírodní“ barvy, tedy na stříbrnou, zlatou nebo měděnou. Tohle jsou TOP barvy! Co se týče velikosti, pak mám nejraději střední velikost třpytek, tedy číslo 3. Na perfektní třpytky na boleny se mrkněte ZDE.

popOvšem, na boleny docela rád občas používám i hladinové woblery. Například poppery jsou moc povedené a někdy při lovu bolenů opravdu moc dobře fungují. Při chytání bolenů na tento typ nástrah jsem si všiml jedné věci. Na hladinové woblery boleni velice často agresivně útočí za silnějšího větru, když jsou na hladině vlny. Jakoby v tu chvíli byla viditelnost pod vodou horší a boleni tak „naivněji“ útočili na kořist. Možná je to jen mé zdání, ale boleny na poppery nejčastěji chytám právě za těchto podmínek. Proto někdy vyzkoušejte…

 

Třetí krok k úspěchu: Chytat „hlavou“

Mraky lidí se mě ptá, jak vlastně mají umělou nástrahu při lovu bolenů vést. Několikrát jsem viděl rybáře, kteří zběsile točili s kličkou navijáku, aby jejich nástraha vodou „frčela“ obrovskou rychlostí. Prý, že to na boleny funguje. No, osobně jsem si účinnosti této taktiky nikdy nevšiml. Já chytám boleny jinak.

bolen

Je zapotřebí si uvědomit jednu věc: Bolen je aktivní dravec, který svou kořist neustále vyhledává. Nechová se jako štika, která číhá u překážky. Ne. Boleni jako vlci hledají hejna rybiček, která potom zdecimují. Takže, kde je hejno rybiček, tam je i bolen. Proto nejčastěji mou třpytku házím do blízkosti těchto hejn, která v letních měsících hledám podle „vaření vody“. A pokud vidím boleny aktivně lovit, pak do těchto míst házím také mou nástrahu.

Záběr od bolena pak přichází buďto ihned po dopadu, anebo jen pár okamžiků po roztočení rotačního lístku na třpytce. A v tomto je třpytka prostě brilantní. Už samotné plesknutí třpytky o hladinu po dopadu dost věrohodně napodobuje vyskočení drobné rybičky na hladinu. A následné vibrace a třpytění „rotačky“ nepřehlédne žádný bolen. Tahle nástraha je prostě vynikající!

privlac_bolen

Boleny prostě musíme aktivně hledat. Vybodněte se na nějaké zběsilé vedení nástrahy. Třpytku tahejte normálně, akorát ji bolenům více nabízejte tím, že ji budete k nim házet. Dříve nebo později bolen neodolá a zaútočí.

 

Čtvrtý krok k úspěchu: Mít oči otevřené

Když se podíváme na boleny blíže, pak si mnoho lidí pomyslí, že tento dravec je typickým, denním predátorem. No, ano. Boleni rádi loví přes den. Jenže! Mé největší boleny mám nachytané v ty chvíle, kdy je velice slabá viditelnost. A je to logické. Boleni za slabé viditelnosti nevidí „zradu“ v podobě nástrahy. Takže na umělou nástrahu se v takovou chvíli nechá přelstít i velký, zkušený a opatrný predátor.

bolen

Největší boleny mám nachytané na začátku nebo konci dne, kdy sluníčko je za obzorem a na obloze je jenom oranžové světlo. V tuto chvíli se boleni velice dobře chytají. Ale naprosto nejlepším obdobím je ten čas, kdy je oblačno a větrno. Vlny a málo světla jsou vynikající podmínky pro chytání těchto mazaných predátorů. Pokud někdy tyto podmínky „trefíte“ u vody, pak lov bolenů určitě vyzkoušejte. V takový moment můžete ulovit trofejní kus!

 

Pátý krok k úspěchu: Nechte se pohltit!

bolenBoleni jsou úžasní dravci. Jejich aerodynamická těla a obrovská síla z nich dělají nebezpečné lovce. Pro rybáře jsou velmi cenným úlovkem. Lov těchto „stříbrných torpéd“ si jednoduše zamilujete. Ale ono to nejde jinak. Bolen při útoku na umělou nástrahu vyvine obrovskou sílu, kterou při záběru jistojistě ucítíte. Ta tvrdost a brutalita jsou návykové. A v momentě, kdy dostanete záběr od velkého bolena, už nebudete chtít jinak.

Jak jsme si pověděli na začátku tohoto článku – někteří rybáři boleny nenávidí, jiní na ně nedají dopustit. Věřte tomu, že až přelstíte bolena na „rotačku“ nebo hladinového woblera, pak budete patřit k té druhé skupině rybářů. Lov bolenů je totiž vášeň na celý život!

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -