DomůOstatníRozhovory„Dělám to, co mi říká srdce,“ říká mnohonásobná světová mistryně v rybolovné...

„Dělám to, co mi říká srdce,“ říká mnohonásobná světová mistryně v rybolovné technice

- Reklama -

Rybolovná technika patří k národním sportům, ve kterém naši sportovci velice úspěšně sbírají cenné kovy i z těch nejprestižnějších světových akcí. Budoucnost těchto úspěchů nemalou měrou závisí i na kvalitě mládežnických kategorií, například juniorech. Naštěstí ale i tady má česká reprezentace velkou zásobu talentů.

Právě junioři předvedli své umění na loňském mistrovství světa ve Frýdku-Místku, které suverénně ovládli. A jednou z nejvýraznějších postav šampionátu byla Kateřina Marková. Tato česká reprezentantka získala hned 6 zlatých medailí ze 7 možných, a rozšířila tak svou obdivuhodnou sbírku mistrovských titulů.

 

Jak jste se dostala k rybolovné technice?

Rybolovná technika je u nás už rodinná tradice. S tímto sportem už začínal můj dědeček, potom táta, pak se přidal můj bratr a nakonec i já.

 

rybolovna technikaCo Vás na tomto sportu baví?

Myslím, že mě na rybolovné technice baví úplně všechno. Navíc jsem hodně soutěživá, takže miluju závodění. A trénink? To je pro mě příjemně strávený volný čas.

 

Máte nějaký vzor z rybolovné techniky?

Žádný vzor nemám a nemyslím si, že bych nějakou určitou osobu v rybolovné technice obdivovala. Spíše pozoruji závodníky a vím, jaké mají styly a jak hází. Někdy si i povím, že takhle bych to chtěla taky umět, ale vzor bych tomu neříkala.

 

O závodech a přípravě

Můžete přiblížit, jak vlastně vypadá Vaše závodní sezóna?

Pro mě závodní sezóna vůbec nekončí, protože závodíme i přes zimu. Hlavní sezóna, kdy máme závody opravdu každý víkend, je náročná! Takže můj týden přes sezónu je vyplněn školou, rybolovnou technikou, florbalem a závody. A takhle pořád dokola.

 

rybolovna technikaA jak vypadají Vaše tréninky? Máte například i nějakou fyzickou přípravu nebo spíše trénujete házení?

Náš trénink není ničím výjimečný. Postavíme disciplíny a jde se trénovat. Někdy, když je nás na tréninku opravdu hodně, tak mě to nebaví a flákám se. Ale u dálkových disciplín je dobré mít u sebe zkušeného trenéra, který se na vás kouká a říká, co děláte špatně a naopak.

 

Jsou právě tréninky tím, v čem tkví Vaše sportovní úspěchy, anebo to je něčím jiným?

Nevím, čím by to mohlo být. Rybolovné technice se věnuji od narození, ale trénuji tak od 7 let. Myslím, že za ten čas strávený na hřišti se člověk něco naučí. Ale jde hlavně o to, abych to měla srovnané v hlavě a přesně věděla, čeho chci dosáhnout. Pak už to jde snadno.

 

Ovlivňuje výkony závodníka i vybavení?

Každý závodník klade jiný důraz na své vybavení. Není lehké si vybrat ten správný prut, který dokonale sedne do ruky, a spolu s vámi a vaší šikovností tvoří dokonalou souhru. Na každou z disciplín používám speciálně vyrobený prut, který samozřejmě ovlivňuje mou výkonnost.

Míra využití výkonnosti prutu se u každé disciplíny liší. U terčových disciplín rozhoduje spíše umění závodníka, naopak u dálkových disciplín se projevuje i kvalita prutu. Speciální pruty pro rybolovnou techniku vyrábějí například i můj táta a brácha.

 

rybolovna technikaPovětšinou ti nejlepší sportovci mají své rivaly, s kterými bojují o ty nejcennější kovy. Máte i Vy nějakou rivalku, s kterou se na těch nejprestižnějších závodech přetahujete o medaile?

Určitě mám rivalky a jsem ráda, když je porazím. Takoví všeobecní rivalové České republiky jsou Poláci a Němci.

 

Jakého sportovního výkonu si momentálně nejvíce ceníte?

Tak to vím naprosto přesně! Je to titul mistryně světa v sedmiboji žen, který jsem získala minulý rok v Německém Halle, společně s dalšími třemi tituly mistryně světa z jednotlivých disciplín.

 

rybolovna technikaNarovinu. V čem jste lepší než Vaše soupeřky? Kde je ten zásadní rozdíl, díky kterému sbíráte jednu zlatou medaili za druhou?

(smích) Je to asi tím, že mám o roky více tréninku. Ale jde vážně o to nemít trému, jde o tu vytrénovanost. Spousta soupeřek nemá tak skvělé výkony jenom kvůli tomu, že mají trému a dělají zbytečné chyby, které při trénincích nedělají.

 

A Vy jste před závodem nervózní?

Je důležité nebýt nervózní, ale mnohdy to prostě nejde. Zvláště na mistrovství světa, kde chcete hodit opravdu maximum, co dokážete. Jenže když přijdete na start, tak se vám rozklepou ruce i kolena, a nic vás neposlouchá. Je to hodně těžké. Mě pomáhá k uklidnění třeba to, že si v duchu zpívám oblíbenou písničku.

 

O MSJ ve Frýdku-Místku

rybolovna technikaLetos jste ovládla naprosto suverénně MSJ ve Frýdku-Místku, za což bych Vám rád upřímně pogratuloval. Byl to skutečně neuvěřitelný výkon! V čem byl ten úspěch? Co jste udělala jinak než ostatní závodnice?

Děkuji. Netuším. Házela jsem si svůj závod. A upřímně? Ten výsledek nebyl tak skvělý. Mohla jsem házet lépe, ale na vítězství to stačilo, takže jsem spokojená.

 

Ovlivňuje Vás nějak trenér? Několikrát jsem si všiml, že spolu něco konzultujete.

Státní trenér nás samozřejmě povzbuzuje a snaží se nám do poslední chvíle předat nějaké rady. Ale já si pamatuju jenom na to, co mě naučil dědeček a táta. A spoléhám na to, co umím.

rybolovna technika

A poslechnete ho?

Jak říkám, mám svojí hlavu a většinou vím, na co v té chvíli mám. Poslouchám, co mi říká, to je jasný, ale dělám to, co mi říká srdce.

 

Co Vám trenér při závodech například říká?

Těšně před tím, než jdu házet, mi většinou říká něco jako: „Buď v pohodě, nezávodíš poprvé, tohle přece umíš.“

 

Celkově jste na frýdecko-místeckém šampionátu získala 6 zlatých medailí ze 7 možných. Kolik mistrovských titulů máte celkově? 

Ano bylo to úspěšné MS. Těžko se počítají tituly, ale myslím, že jich mám kolem 24.

 

Ve Frýdku-Místku jsem si všiml, že celá juniorská reprezentace působila jako jeden tým. Neuvěřitelně jste se navzájem „hecovali“. Jak je důležitá tato pohoda? Přeci jenom by si někdo mohl myslet, že závodník je tam sám za sebe.

To ano, závodník závodí sám za sebe, ale někteří i za družstvo. Mít okolo sebe skvělý tým je něco nepopsatelného a dokáže to neuvěřitelně mnoho. Právě tenhle týmový duch nám vyhrává tituly.

rybolovna technika

O budoucnosti

Za jak dlouho budete přecházet do seniorské věkové kategorie?

Co se týče věku, tak do seniorské kategorie se přechází až od 18 let. Ale poslední roky, co závodím, jsem se pomocí nominačních závodů dostala do seniorské reprezentace. Takže za ženy už závodím.

 

rybolovna technikaMyslíte si, že to bude pro Vás těžké? Třeba v tom smyslu, že Vám přibudou zkušené soupeřky?

Myslím, že rozdíl v tom určitě nebude. Soupeřky ze seniorského MS potkávám vcelku častěji než ty juniorské. Takže by se dalo říci, že mi akorát ubydou juniorské povinnosti.

 

Až odejdete z juniorské reprezentace, je v týmu nějaká šikovná závodnice, která Vás úspěšně zastoupí?  

Po mém odchodu určitě zůstane nějaká bodová propast. Ale jsem si jistá, že do roka nebo dvou, ji naše talentované žákyně vyplní.

 

Čeho byste ráda v rybolovné technice ještě dosáhla?

Myslím, že můj zlatý titul ze sedmiboje žen je velký úspěch. Pořád ale doufám, že mi jednou vyjde vyhrát úplně všechno, jak pětiboj, tak sedmiboj žen.  A přidat k tomu ještě pár titulů z jednotlivých disciplín by byla krásná třešnička na dortu.

 

Informační okénko

Kateřina Marková (16 let)

Žije na jihu Čech ve městě Písku. Studuje střední rybářskou školu ve Vodňanech. Mezi její koníčky patří jednoznačně rybolovná technika, ale v posledním roce i doplňkově florbal, který podle Kateřiny, ji otevírá další sportovní brány.

Autor: Viktor Krus

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -