DomůRybářské radyRybářská vědaDo tajů ichtyologie #2: Trpí vánoční kapři?

Do tajů ichtyologie #2: Trpí vánoční kapři?

- Reklama -

Vánoce jsou tady! A s nimi přichází i tradiční prodej kaprů na českých ulicích. Čím více se svátky blíží, tím častěji můžete narazit na pány v nepromokavých oblecích, kteří stojí u kádí s rybami. Na tento zvyk jsou dva odlišné názory. Jedna strana prodej kaprů na Vánoce považuje za vánoční tradici, ta druhá za špatný zlozvyk, kdy lidé zbytečně týrají živé ryby v malých nádobách. My dneska nebudeme řešit samotnou etiku věci. Naopak! My se zaměříme přímo na kapry v kádích. A pokusíme se hlavně odpovědět na to, jestli tyto ryby trpí…

Kapr obecný. Tato ryba je v naší zemi považována za národní. A to i přesto, že právě kapr je z velké části v naší přírodě nepůvodní rybou (pozn. kromě řek vtékajících do Dunaje, např. Morava). Ano! Za jeho širší rozšíření po Evropě jsou pravděpodobně zodpovědní Římané, když se v dávné minulosti rozrůstala historická Římská říše. Římané rychle pochopili, že kapr i v té době (pozn. před šlechtěním) byl velice odolnou rybou a dobrým zpestřením jídelníčku pro vojáky stále se rozrůstajícího impéria. I proto pro kapry začali stavět umělé nádrže, kterým říkali piscinae. Tyto uměle vytvořené rybníčky sloužily jako spižírny s čerstvými rybami.

kaprZa rozšíření kapra na našem území stojí pravděpodobně křesťanští mniši v klášterech. Protože po pádu Římské říše chov kaprů pokračoval v klášterních rybnících. Kapr byl v té době oblíbenou součástí jídelníčku, neboť rybí maso se smělo jíst během postních dnů. A těch bylo v roce více jak 100. K úplnému rozšíření kapra v celé západní Evropě pak pravděpodobně došlo až po roce 1468, kdy právě z tohoto roku pochází první písemná zmínka o kaprovi z britských ostrovů. Více o původu kapra se můžete dozvědět v našem článku Příběh kapra: Cizinec z východu? Kdepak!

 

Kapr na Vánoce: Kdy tahle tradice vznikla?

- Reklama -

Kde se vlastně tento zvyk, kdy lidé jedí kapra na Štědrý večer, vzal? Úplně první písemná zmínka o štědrovečerní večeři, na které se jedl kapr, se datuje už od roku 1253. V této vzdálené minulosti jedl kapra na Vánoce mnich Vilém z Rubruku na dvoře mongolského panovníka, který měl křesťanskou manželku.

kapr

U nás se kapr na vánoční tabule dostal až v 19. století. V tu dobu kapra na Vánoce ale jedli převážně měšťané. Na venkově se kapr na štědrovečerní tabule dostal až po 1. světové válce. Jenže v té době se sváteční kapr upravoval na modro nebo na černo. Pravdou je, že kapr se mohl dostat na vánoční stůl již daleko dříve. Ryby totiž byly postní krmě a postních dnů je v roce více než 100, včetně Vánoc.

ČTETE TAKÉ: Cítí ryby bolest? 

Smažený kapr s bramborovým salátem na Vánoce si získal popularitu až po druhém světovém konfliktu. V té době byl kapr cenově velmi dobře dostupný a smažená jídla byla velice populární. A ještě jedna zajímavost. Recept na smaženého kapra je již znám z Rakouského císařství, kdy se objevil v proslulé Domácí kuchařce M. D. Rettigové z roku 1826.

 

Jádro problému: Trpí vánoční kapři?

Ale pojďme se po této krátké, historické vložce podívat na tu hlavní otázku, kterou se chceme zabývat. Je zapotřebí si říci, že v současnosti se objevuje čím dál hlasitější kritika, která poukazuje na to, že vánoční kapři trpí. K nejhlasitějším kritikům patří například ochránci zvířat z hnutí 269.cz, kteří každoročně pořádají v Praze protestní akci, která má na tuto problematiku poukázat. Je ale otázkou, jestli mají ochránci zvířat pravdu. Trpí vánoční kapři?

kapr

Je zapotřebí, abychom si uvědomili několik důležitých faktorů. Prvním velice důležitým faktorem je to, že kapři jsou studenokrevní živočichové, kterým se s klesající teplotou vody snižují i požadavky na prostředí. Požadavky kapra na prostředí jsou v období vánočního prodeje skutečně minimální, protože ve studené vodě má snížený metabolismus.

ČTETE TAKÉ: Cítí ryby bolest? 

A další věc! Všimněte si, že kapři jsou prodáváni v odrostlejších velikostech. Tato skutečnost nemá pouze ekonomický podtext, ale i ten „etický“. Větší ryby totiž mnohem lépe snášejí těžké podmínky při jejich prodeji. Odolnost větších kaprů je dostatečná natolik, aby po určitou dobu zhoršeným podmínkám úspěšně a bez větších útrap odolávali. Kapři na Vánoce jsou určeni ke konzumu v určitém období a jsou připraveni na to, aby pouze toto období překonali.

A nesmíme zapomínat ani na další věc. Kapr je domestikantem (pozn. druh, který byl po několik generací šlechtěn pro specifické vlastnosti, jakými jsou rychlý růst nebo tělesná konstituce) podobně jako vepř nebo skot. Odolnost kapra tak byla šlechtěna po celá staletí. Výsledkem je vysoká odolnost kapra proti stresu způsobeným při jeho manipulaci. Suma sumárum. Vánoční kapr se má za daných podmínek nejlépe, jak může. Lepší podmínky pro ryby, které by negativně zasahovaly do ekonomických zájmů prodejců, vytvořit už nemůžeme.

kaprOdolnost kaprů proti stresu je vysoká a nízká teplota snižuje jejich metabolické nároky. A pokud si vzpomenete na ty nejdůležitější informace z našeho prvního dílu tohoto seriálu, ve kterém jsme psali o tom, že ryby cítí bolest pouze omezeně, pak nelze hovořit o tom, že by vánoční kapři trpěli.

Pochopitelně. Vánoční káď není úplně ideálním prostředím. Proto ještě doplníme důležité informace „z druhé strany“. Kapři sice netrpí v tom pravém slova smyslu, přesto v těchto těžkých podmínkách zažívají určitý stres. Ten je způsobený především tím, že kapři určeni k prodeji jsou více jak měsíc bez potravy. Dále, v kádích je snížená koncentrace kyslíku a vysoká hustota ryb. Ovšem, jak už jsme řekli – kapři jsou odolné ryby, které navíc ve studené vodě mají výrazně snížené nároky na prostředí.

 

Co nikdy nedělat? Nikdy nepouštějte vánočního kapra zpátky do vody!

Někomu je vánočních kaprů líto, a proto se snaží udělat něco dobrého pro rybu. Situace pak vypadá tak, že si člověk zakoupí vánočního kapra, ale namísto toho, aby jej usmrtil, pustí kapra na svobodu. Jenže tento přístup některých lidí není správný! Proč?

ČTETE TAKÉ: Cítí ryby bolest? 

Jak už jsme se zmínili výše, kapři po výlovech nedostávají žádné krmení. To z toho důvodu, aby ryba nebyla příliš tučná. Jednoduše řečeno, v momentě, kdy se kapři přestanou krmit, snižuje se jim obsah tuku ve svalovině. A snížení tohoto tuku ve svalovině vede k tomu, že kapří maso ztratí „bahnitou příchuť“, kterou vážou právě tuky.

kapr

Jenže právě zásoby tuku jsou pro přežití kapra v zimě životně důležité! Bez těchto zásob nemá kapr téměř žádnou šanci na přežití! Také je zapotřebí si uvědomit, že ryby v kádích mají často drobné oděrky. A ty mohou vést k onemocněním, která se mohou i šířit na další ryby v rybnících, přehradách či řekách.

V nedávné době se dokonce stalo i to, že prodejce vánočních kaprů pustil neprodané ryby do rybníku. Jenže na jaře, kdy z hladiny zmizela ledová pokrývka, našel v tamním rybníku jen rybí zdechliny. Obchodník tak nejenom že puštěným rybám nepomohl, ale zapříčinil i hrozbu přenosu chorob na tamní, zdravé ryby. Proto si tento „dobrý skutek“ pořádně rozmyslete…

Poznámka redakce: Tento seriál je vytvářen s cílem rozšířit znalosti z oblasti ichtyologie mezi širokou veřejností. Budeme rádi, když budete své dotazy a případné návrhy na nová témata psát do diskuze pod článkem. Děkujeme…

Autor: Jakub Žák

Foto: archiv InRybar.cz

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -