skingbranding-banner

Vláčení v létě: Lov v chladném období


V minulém článku, který pojednával o lovu přívlačí v parných dnech, jsme se zaobírali lovem na přímém slunci. Dneska obrátíme list a budeme se bavit o lovu s umělými nástrahami za špatného počasí, které mnohdy v létě panuje.

Změna počasí po dlouhém a stabilním přísunu intenzivních slunečních paprsků může přinést na přehradách šupinaté ovoce. Letní slunce mnohdy přeruší silné bouřky, anebo rovnou hustá mračna, ze kterých několik dní padá osvěžující déšť. Přesně tyto okamžiky nás mohou zachránit před letním fiaskem.

okounKdyž to vezmu kolem a kolem, tak při změně počasí neměním svá lovná místa. Pořád setrvávám na rozsáhlých mělčinách, na kterých se rychle prokysličí voda díky silným vlnám a přísunu čerstvé vody. Mnohdy ale uvažuji, zdali je rozumné lovit při dešti (i po něm) u přítoků. Může se totiž stát, že studená voda někdy vytlačí ryby dále od tohoto místa. V parných obdobích ale toto riziko není zase až tak velké.

 

Hromy blesky

krajinaJednou z nejčastějších změn počasí v létě přináší vydatné bouřky. Při nich z nebe padá do revíru velké množství chladné vody a silný vítr vlnami rozzuří klidnou hladinu. V tuhle chvíli dochází na mělčinách ke skutečným rybím žním. Ryby náhle začnou shánět potravu a jsou krásně aktivní.

Vlny na mělčinách někdy rozvíří vodu do takové míry, že se ze dna začne zvedat potrava, kterou ryby určitě nepohrdnou. Drobné (i ty větší) rybičky tak začnou sbírat všudypřítomné dobroty. Jenže musí se mít na pozoru – dravci totiž mohou číhat nedaleko.

Ale pozor! Lov za silných bouřek je skutečným hazardem. Při silném větru na vás může spadnout vyvrácený strom či ulomená větev a poranit vás. Obrovské nebezpečí při bouřkách tkví samozřejmě i v blescích. Buďte rozumní a při zuření těchto živlů raději zůstaňte na bezpečném místě. Na ryby jděte až po bouřce!

 

Temné časy

krajinaPři některých dnech panuje skutečně pochmurné počasí. Paprsky slunce se ani neproderou přes hustou peřinu mraků, ze kterých padají hrubé provazce vody. Pokud tyto deště netrvají dlouho, tak jen málokdy ovlivní teplotu vody v revíru, tudíž můžeme setrvat na mělčině.

Někdy ale období dešťů trvá delší dobu, za kterou se do revíru dostane velké množství studené vody. Tím pádem musíme myslet na změnu místa. Tento ústupný manévr můžeme vidět například při přesunu od přítoku dále po proudu, kde se voda velice rychle a razantně ochlazuje.

 

Severní vítr je krutý…

Vítr nám může být skvělým pomocníkem. Ale za předpokladu, že směr větru se bude ubírat na nás. Vítr totiž může natlačit ryby k našemu břehu. Při lovu ve větru musíme uvažovat, na které straně překážek mohou ryby odpočívat před proudem. Na těchto stranách pak není na škodu protahovat své nástrahy, protože právě tady ryby odpočívají.

 

Buď vidět!

woblerV zakaboněném období je světla méně. Někdy ho je tak málo, že si připadáme jako v podvečer. Tudíž při lovu v tomto období používáme výrazné nástrahy, které snadněji upoutají pozornost dravce.

Nejčastěji tak vsázím na nástrahy výrazných barev, které jdou v temném vodním prostředí lépe vidět. Nespoléhám ale pouze na barvy! Do těchto časů jsou dobré nástrahy i s agresivním chodem, anebo ozvučená šidítka.

 

Autor: Viktor Krus

Nové články v rubrice

TANEC S VLKY: Lov dravců na zvukové nástrahy! Proč používat chrastící woblery?

admin | přečteno: 2466x | 20.11.2017 | 1 komentář

Zvukové nástrahy. Speciální skupina umělých nástrah, které jsou vybaveny jednoduchým …

Lov bolenů na přívlač: Jak úspěšně chytat „stříbrná torpéda“ našich vod? Máme zaručené tipy!

admin | přečteno: 11959x | 27.06.2017 | Žádné komentáře

Bolen. Jedna část rybářů tento rybí druh z duše nenávidí, druzí …

Lov na přívlač pro začátečníky: Chytání ryb na rotační třpytku

admin | přečteno: 23448x | 25.07.2016 | Žádné komentáře

Přívlač je fantastickou rybolovnou metodou. Jedná se o velice akční …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.