DomůNovinkyČRS upozorňuje rybáře: pozor na „chytáky“ při vracení povolenek z roku 2023

ČRS upozorňuje rybáře: pozor na „chytáky“ při vracení povolenek z roku 2023

- Reklama -

Český rybářský svaz upozorňuje rybáře, že se blíží termín pro vrácení povolenek ze sezóny 2023. Rybáři mají čas do 15. ledna 2024. U některých druhů povolenek se pak nevyplňuje sumář úlovků.

Informace ohledně vracení povolenek z loňské sezóny zveřejnil Český rybářský svaz na webu. Tam organizace uvedla několik zásadních povinností, které se vracení povolenek z roku 2023 týkají, a na které musí každý rybář myslet

 

U těchto povolenek se nevyplňuje sumář!

První věcí, na kterou si rybáři musí dávat pozor, je to, že u některých povolenek se nevyplňuje sumář úlovků. O jaké povolenky se jedná?

„Rybáři, kteří měli povolenku pro rok 2023 vydanou na novém formátu úlovkového lístku A4, nemusí vyplňovat sumář úlovků a docházek a odevzdají povolenku bez sumarizace. Nový tiskopis tuto část úlovkového lístku určenou k sumarizaci již vůbec neobsahuje,“ vysvětluje Lukáš Mareš.  

Ti rybáři, kteří pak mají povolenku ve tvaru „harmoniky“, sumář úlovků musí vyplnit. A to i v tom případě, kdy si rybář neodnesl vůbec žádnou rybu. „Ano, je to velmi důležité z pohledu počtu docházek. Do sumarizace vyplňujete všechny revíry, i ty, které jste navštívili a žádnou rybu jste si neponechali,“ přibližuje tiskový mluvčí ČRS.

Některým rybářům se pak může stát, že jim nebude stačit počet řádků pro uvedení revírů v sumáři úlovků. V takovém případě ČRS rybáře žádá, aby revíry vypsal na samostatný papír, který pak přicvakne k vyplněné povolence.

 

Termín odevzdání se blíží

Další zásadní povinností pro rybáře je, aby vrátili povolenku z loňské sezóny včas. To znamená, že povolenku mohou rybáři vrátit nejpozději 15. ledna 2024. „Povolenku je nutné vrátit do 15 dnů po skončení její platnosti tomu, kdo ji vystavil – tedy zpravidla své mateřské místní organizaci,“ sdělil Lukáš Mareš, tiskový mluvčí ČRS.

Pokud rybář zrovna nikoho u své organizace nezastihne, je možné povolenku vrátit i jinými způsoby. První možností je vyplněnou povolenku zaslat do organizace poštou. Oblíbenějším způsobem je pak vrácení vyplněné povolenky do schránky organizace, která povolenku vydala.

Včasné vrácení povolenek ze sezóny 2023 je nutné hned z několika důvodů. Zaprvé: údaje z vracených povolenek jsou velmi důležité pro státní správu, která svěřuje vody ČRS k užívání. A dále jsou pak tyto informace významné pro hospodáře revíru.

„Hospodář tím získává podrobný přehled o tlaku na daný revír a na základě těchto dat může následně hospodaření na revíru přizpůsobit. Data z celosvazových a celorepublikových povolenek jsou také důležitou vstupní informací do redistribuce,“ doplnil Lukáš Mareš z ČRS.

 

Vracení povolenek 2024 bude jednodušší díky RIS

Český rybářský svaz pak věří, že vracení letos vydaných povolenek bude výrazně jednodušší díky novému Rybářskému informačnímu systému. Ten umožní vracení povolenek, aniž by rybář musel navštívit svou mateřskou organizaci.

„Mnohá úskalí s odevzdáváním povolenek usnadní Rybářský informační systém (RIS), kde významnou část povolenek vydaných na rok 2024, jíž bude možné po skončení platnosti nahrát přímo do systému (fotografii/scan povolenky) a rovnou ji zpracovat tak, aby nemusel na začátku roku osobně nebo poštou povolenku na organizaci odevzdávat,“ uvedl tiskový mluvčí ČRS.

Stávající způsob odevzdávání však bude pro všechny, kterým elektronický způsob nevyhovuje, rovněž zachován,“ zakončil Lukáš Mareš.

Zdroj: Český rybářský svaz, ilustrační foto: InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

17 KOMENTÁŘE

  • Opravdu to vyřizování trvá trochu dyl, ale nejhorší jsou ty frajeri, který posbiraj povolenky od svech 10 kámošů a vyřizujou to hodinu.

 1. Vysvětlí mi už někdy někdo proč se musí zapisovat ty docházky k vodě??? Proč se nezapíše jako kdysi jen odnesená ryba…..?? Fakt to od začátku co je to zavedené nechápu…. stejně, když zapíší například číslo revíru….451030…..tak nikdo neví jestli jsem seděl na hlavním toku nebo na nějakém slepém ramenu, které má úplně to samé číslo na daném úseku a nemá žádné číslo podrevíru…..tak proč?…. akorát pak na konci roku u toho člověk sedí třičtvrtě dne a dává všechny revíry dohromady….pokud tedy nechodí jen na jeden…..Tak se ptám proč???

  • Aby se vědělo jaký je tlak rybářů na daný revír. Za mne OK. ( U silnic taky sedí brigádníci a počítají provoz)

  • A já se ptám…. Proč je někdo tak blbej a má vůbec tak stupidní otázku?? Už jste někdy počítal odevzdané povolenky?? Vsadím se že nikdy!!! Protože pak byste věděl, kolik to dá práce spočítat u každé odevzdané povolenky docházky a úlovky. Tím to samozřejmě někončí, protože potom Hospodář musí vše spočítat u každého revíru zvlášť aby věděl kolik ryb se na daném revíru ulovilo a kolik docházek bylo na ten revír za celý rok. Potom musí vyplnit sumář(ne jen těch pár vašich podělaných docházek a kaprů) ale celkové úlovky a docházky ze všech odevzdaných povolenek a ten odeslat na vedení svazu.. Pokud se vám zdá vaše vyplňování sumáře jako pracné, tak hoďte pruty do popelnice a k vodě vůbec nelezte… I tak je tam už podobných blbečků až dost!!!

 2. Chtelo by to zminit zasadni informaci, ze u celosvazove „harmoniky“ se sumar take nemusi vyplnovat.

 3. Nesouvisí to sice s tématem, ale proč jsou prakticky všechny změny proti rybářům, nebo pro prospěch státu. Je mi 72 let. Už si nemohu koupit RL na rok, nebo 5 let. Pouze na 10.
  Neznám iniciátora, ale je mi z něj špatně.

 4. Jako kvůli pár korunám? Pak tedy koupit celoživotní, ta vyjde úplně přesně na dobu použití a pak to už to rybář nemusí řešit.

 5. koukám, že cenzura je všude. všude sedí dobře placenej funkcionář, který schvaluje příspěvky, aby nebyly protistátní. jestli tam máte volné místo, já bych k vám šel, sice dřina, ale snad to něco hodí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -