Sumec velký se běžně vyskytuje i v českých vodách. Zatímco v naší oblasti je považován za cenný úlovek a ceněnou trofej, v jižní Evropě je považován za invazní druh.
Sumci v tamních končinách vážně ohrožují tamní přírodu. Právě s tímto problémem se rozhodli pomoci čeští vědci z Biologického centra Akademie věd ČR, kteří se zapojili do mezinárodního projektu LIFE Predator.
Výzkum na přehradě Cedillo
Jejich cílem je omezit šíření sumce velkého ve vodách jižní Evropy, kde působí značné ekologické i ekonomické škody. Minulý týden přispěli čeští odborníci k potlačení invaze sumců v Portugalsku rekordním úlovkem.
Mezi více než 40 odchycenými kusy byly i 2 dosud největší exempláře zaznamenané v portugalských sladkých vodách. První sumec měřil 222 centimetrů a vážil 76,5 kilogramů, zatímco druhý dosáhl neuvěřitelných 228 centimetrů a 91,5 kilogramů.
Čeští hydrobiologové spolu s odborníky z Lisabonské univerzity prováděli odlov na přehradě Cedillo, která se nachází v chráněné oblasti Parque Natural do Tejo Internacional na hranicích Portugalska a Španělska. Tato přehrada je známá svou bohatou populací sumců velkých, kteří zde dosahují výjimečných velikostí díky ideálním podmínkám teplých vod a bohaté potravní nabídce.
Vědci analyzovali růst, kondici, pohlaví a potravu každého uloveného sumce. „Všichni sumci byli ve výborné kondici a u mnoha z nich jsme zaznamenali velké množství viscerálního tuku,“ uvedl vedoucí českého týmu Martin Čech.
Jídelníček sumců se ukázal jako neobyčejně pestrý – zahrnoval nepůvodní druhy, jako jsou raci červení, karasi či slunečnice pestré, ale také domácí iberské endemity. Ty zahrnují například parmu comizo nebo ostroretku, které jsou v tamních vodách vzácné a chráněné.
Kanibalové na vrcholu potravního řetězce
Zajímavým zjištěním byla i přítomnost kanibalismu. Větší sumci se nebránili lovu svých menších příbuzných. Tento predátor, který nemá ve svém prostředí přirozené nepřátele, pozře širokou škálu živočichů a významně narušuje rovnováhu tamních ekosystémů.
V jižní Evropě dochází vlivem jeho šíření ke snižování počtu místních druhů ryb a v chráněných oblastech dokonce decimuje populace vodních ptáků. K odlovu sumců vědci použili inovativní metody, z nichž nejúspěšnější byla metoda dlouhých šňůr, tzv. long-lines, původně vyvinutá pro lov predátorů v mořích.
Tato metoda umožňuje cílený odlov velkých sumců s minimálním počtem úlovku jiných druhů.Vědci zároveň testovali účinnost velkookých tenatových sítí, které používají místní profesionální rybáři. Obě metody byly efektivní, avšak sítím se nevyhnul vysoký podíl nechtěných úlovků, zejména kaprů, kteří však nakonec našli ekonomické využití. Celkem bylo během odlovu na přehradě Cedillo uloveno přes 1,1 tuny sumců.
Jaký je význam projektu LIFE Predator?
Projekt LIFE Predator má za cíl nejen monitorovat šíření sumců velkých v jižní Evropě, ale také testovat metody, jak jejich populaci efektivně tlumit. Financován je Evropskou komisí a koordinován italským výzkumným institutem IRSA-CNR.
Česká republika hraje v projektu významnou roli díky dlouhodobému výzkumu sumců v jejich přirozeném prostředí střední Evropy. Invaze sumců velkých v jižní Evropě je důsledkem nelegálního zavlékání tohoto druhu do nových lokalit, často sportovními rybáři.
V teplých vodách jižní Evropy sumci rychle rostou a snadno se rozmnožují, což vede k devastaci původních ekosystémů. Místní zákony proto dokonce zakazují vracet ulovené sumce zpět do vody. „Šíření invazních druhů, jako je sumec velký, je hrozbou pro biologickou rozmanitost a přináší i významné ekonomické ztráty,“ upozorňují vědci z AV ČR.
Zdroj: Biologické centrum AV ČR, Foto: Martin Čech a Filipe Ribeiro (se souhlasem)
A Vágner prý chytil letos snad 3 sumce přes 2,5 m.Kolik asi vážili.
Stačí dočasně přestat hájit, povolit lov 24h a zakázat vrácení ryby vodě a vody se opět zarybní pestrou škálou různých druhů ryb. Aktuální stav je opravdu bída.
Jenomže to není trendy. Podnikatel, co utratí min 100t za výbavu, chce trofeje a ne čudly. U nás se zarybňuje, aby měli sumci, co žrát a trendy rybáři, co lovit. A ta lobby musí být brutální. Jinak si nedokážu vysvětlit, že na boilie s krevetovým dipem chytím hned po sobě tři sumce 74,75, 78 – Jako na sviňu! 🙂 Štěrkáč Hulín.
Stejně tak by se dalo jednuše říct že stačí na par let přestat nebo alespon razantne omezit nasazovani prasat jmenem kapr, zaroven zrusit horni miru a ty vody od nich vyčistit (alespon reky). Zbytečně zatěžují a mění biotop vody a vytlačují reofilni druhy ryb. Bohužel k tomu nikdy nedojde, protoze kapri ovladaji rybarsky trh.
největší ekologickou hrozbou jsou ukrajinští rybáři kteří berou vše míra nemíra
Máte pravdu, ještě bych doplnil a sežerou každou čudlu. Amen.
Ukroši jsou takoví nejen s rybami ..