DomůNovinkyČeští vědci bodují: Český kaviár dobývá svět! Teď budou z jiker jeseterů vyrábět...

Čeští vědci bodují: Český kaviár dobývá svět! Teď budou z jiker jeseterů vyrábět i krémy

- Reklama -

Jihočeská univerzita se už více jak dvě desetiletí zabývá chovem jeseterovitých ryb. A vědci poznatky z chovu úspěšně aplikují i do běžné praxe. Tak například: Na Jihočeské univerzitě se vyrábí kvalitní kaviár šetrným způsobem, takže není nutné jesetery zabíjet. A to má hned několik výhod! Je to etické, a jiker je prostě ve výsledku více. Nyní se jikry z jihočeských jeseterů budou používat i pro výrobu kosmetiky.   

Krém, který se bude z jiker jihočeských jeseterů vyrábět, obsahuje jejich extrakt. Krém z jiker jeseterů bude k dostání ve dvou variantách – denní a noční pleťový krém pro ženy. „Velkou výhodou je, že můžeme kosmetiku vyrábět i z přezrálých jiker, jež se už k produkci kaviáru nehodí,“ řekl iDNES.cz Václav Nebeský, který je vedoucím výroby produktu.

Jihočeská univerzita dodá jikry jeseterů. A s výrobou krémů pomůže externí firma. Ta výrobek namíchá a dodá ho v takové podobě, ve které půjde na trh. V krému kromě extraktu z jiker jeseterů jsou i avokádový a palmový olej nebo panthenol. 50 mililitrů krému bude stát 700 korun. Na jikrách je „nejcennější“ jejich tukový extrakt, který má příznivé účinky.

Někoho může cena krému zarazit. Jenže! „Pro někoho může být cena vysoká, ale získávání kaviáru není levná záležitost už jen z toho důvodu, že jikry z jeseterovitých ryb dostaneme nejdříve v pátém roce jejich života,“ vysvětluje vedoucí výroby Nebeský.

Krém z jeseteřích jiker by měl mít „celosvětový“ potenciál. „Chceme se dostat hlavně na čínský trh, který je nyní největší na světě. V případě úspěchu bychom tak udělali univerzitě ve světě skvělé jméno,“ plánuje rektor Jihočeské univerzity Tomáš Machula.

To, že pro získání jiker z jeseterů není nutné ryby zabíjet, si pochvaluje právě i rektor: „Tím pádem získáme z jedné ryby několikanásobně více jiker. Navíc se také vyhýbáme etickým problémům, se kterými používání kosmetiky bývá spojováno.“

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -