Domů Novinky Dražší Vánoce: Za vánoční kapry si připlatíme! Ryb je kvůli suchu méně...

Dražší Vánoce: Za vánoční kapry si připlatíme! Ryb je kvůli suchu méně a jsou menší

- Reklama -

Podzimní výlovy ještě ani pořádně nezačaly, a rybníkáři už teď vědí, že to nebude žádná sláva! Letošní sucho a vedro se na rybách velice negativně podepsalo. Ryby jsou kvůli suchu menší, navíc je jich málo. Cena vánočních kaprů tak poroste strmě vzhůru! Navíc, stále trvající nedostatek vody nedovolí některé rybníky ani vylovit, protože vylovené kapry není kam dát. A v neposlední řadě, cenu vánočních kaprů „vyšroubuje“ i velká poptávka v Německu, kam zamíří značná část českých kaprů. Výsledkem tak je, že cena vánočních ryb poroste…

Situace je kritická například na Karlovarsku, kde kvůli nedostatku vody možná nebudou ani lovit rybníky. „Lovit se bude, ale nemáme kde sádkovat. Může se stát, že nakonec vůbec nebudeme lovit, protože není voda na sádky. Něco takového tady nikdo nepamatuje,“ řekl iDNES.cz Zdeněk Mašek z Rybářství Mariánské Lázně.

„Vůbec nevíme, jak to bude. Sestavili jsme sice nějaký plán výlovů, ale jestli budou termíny platit, to nevím,“ vysvětluje Mašek, který zároveň dodal: „Úhyny jsme neměli, jen běžné provozní ztráty.“ Rybáři z Karlovarska zatím nemají kde vylovené ryby sádkovat, je dost pravděpodobné, že většina z nich rovnou poputuje do Německa. „Ryby zkrátka budou menší, dražší a bude jich málo. Co lovíme, tak teď půjde na německý trh,“ vysvětluje Mašek. O české ryby mají kromě Němců zájem i Poláci.

Problémem je, že kvůli suchu a horku nebylo ve vodě dostatek kyslíku. Rybáři tak museli značně omezit krmení, aby nedošlo k hromadnému úhynu. „Když má voda přes sedmadvacet stupňů Celsia, tak se přestává krmit. Ryby pak totiž mají vysoké nároky na kyslík a nad ránem měly problémy s dýcháním. Tím, že jsme omezili krmení, tak budou menší přírůstky. To ale platí snad pro celou republiku,“ řekl iDNES.cz hospodář z ČRS Ostrov Lumír Pála.

Rybáři z ČRS Ostrov sice neprodávají vánoční ryby, ale dodávají násadu do ostatních rybářských organizací. A i na jejich rybách se horko negativně podepsalo. „Váhově ty ryby nebudou takové, jaké by si lidé přáli. Minulý rok měly průměrnou váhu kolem kila čtyřicet a letos budou mít lehce přes kilogram,“ vysvětluje Pála.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -