skingbranding-banner

DŮLEŽITÉ: Jak se šetrně chovat k rybám v letních vedrech? Ryby neustále polévejte a nefotografujte dlouho!


Na webu Českého rybářského svazu vyšel velice zajímavý a užitečný článek o tom, jak by se měli rybáři chovat k uloveným rybám během aktuálních tropických dnů. Vysoké teploty logicky způsobují rybám velmi těžké problémy. A to zejména proto, že v některých našich vodách se začíná projevovat akutní nedostatek kyslíku a nedostatek čerstvé vody. Jak by se tedy měli rybáři k rybám v aktuálních vedrech chovat? A na co si dát pozor?

V článku se píše o velice zajímavém „jevu“: Obsah kyslíku ve vodě se v průběhu dne mění. To je dáno tím, že množství kyslíku „ovlivňují“ i zelené rostliny ve vodě (řasy, sinice, fytoplankton). Jak? Tyto vodní rostliny totiž během slunečního svitu produkují z oxidu uhličitého kyslík. Naopak v noci kyslík spotřebovávají. Síla vodních rostlin je mocná! Přes den dokážou vyrobit tolik kyslíku, až to může rybám spálit žaberní oblouky. Naopak přes noc mohou vodní rostliny spotřebovat tolik kyslíku, že nad ránem ryby hynou na jeho nedostatek.

 

Jak se chovat k rybám v tropických vedrech?

Za tropických veder se na některých revírech mohou objevovat místa, ve kterých se shlukují ryby. V těchto místech, na kterých se sucho podepsalo extrémním nedostatkem vody, by rybáři podle platných pravidel vůbec neměli lovit. Pravidla hovoří jasně: „V rybářských revírech se zakazuje lov v místech, kde se nahromadily ryby za mimořádně nízkého stavu vody nebo při škodlivém znečištění vody…“

Sucho se na rybách podepisuje velice negativně. Navíc, při zdolávání rybám výrazně stoupá spotřeba tolik důležitého kyslíku. Za extrémních veder už ryba není fyzicky vyčerpaná, ale doslova přidušená. V těchto případech je nutné, aby rybář rybu co nejrychleji pustil zpátky do vody. Zvláštně nevhodné je dlouhé ponechávání na břehu za účelem fotografování!

V horkých dnech je extrémně důležité, aby rybář na břehu udržoval žábry ryby neustále mokré. Polévání ryby je nutností! Naprosto nevhodné je pak uchovávání ryb ve vezírcích (čekání na lepší světlo za účelem fotografování) – ryba v tomto momentě prožívá velice silný stres.

Při pouštění je vhodné pohybování s rybou dopředu a dozadu – tím se přes žábry začne dostávat více vody. Samotné puštění ryby zpátky by mělo proběhnout v tom momentě, kdy se ryba snaží dostat z rybářových rukou…

V těchto vedrech prosím myslete na zdraví ryb! Děkujeme!!!

NEPŘEHLÉDNĚTE: Celý článek naleznete na rybsvaz.cz

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Nové články v rubrice

VIDEO: Kamera spadla do „sumčího hnízda!“ Tohle jste ještě neviděli!

admin | přečteno: 4103x | 23.10.2020 | 2 komentáře

Sumci patří k velmi častým „účastníkům“ v rybářských legendách. A není se …

„Pobyt na čerstvém vzduchu doporučujeme!“ říká ministr zdravotnictví. Rybáři stále mohou k vodě

admin | přečteno: 3288x | 22.10.2020 | Žádné komentáře

Česká vláda zavedla další velmi přísná opatření, která se snaží …

Zameteno pod koberec? „Viníka katastrofy na Bečvě asi nenajdeme!“ zní ze státního zastupitelství

admin | přečteno: 753x | 21.10.2020 | 2 komentáře

Už čtyři týdny trvá vyšetřování obrovské ekologické havárie v řece Bečvě, …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.