Domů Novinky Elektrický zabiják: Rána o síle 860 voltů! Vědci objevili nového elektrického úhoře

Elektrický zabiják: Rána o síle 860 voltů! Vědci objevili nového elektrického úhoře

- Reklama -

Média před několika dny informovala o tom, že vědci v Amazonském pralese našli nového elektrického úhoře. Na tomto objevu je fascinující také to, že se jedná o rekordmana, co se týče vyvinutých voltů. Tento nový druh dokáže dát ránu o síle 860 voltů! Podle dostupných údajů takové elektrické napětí nedokáže vyvinout žádné jiné zvíře na planetě…

Električtí úhoři, kteří žijí v Amazonském pralese, jsou si velice podobní. Přesto! Analýza DNA prozradila, že vědci v Amazonii skutečně našli dva nové druhy elektrických úhořů. Pro lidstvo je doposud známý úhoř Electrophorus electricus, ovšem právě s ním se neshodovaly jiné vzorky. Noví úhoři dostali jména Electrophus voltai a Electrophus varii.

A právě úhoř Elctrophus voltai je novým rekordmanem. Vědci změřili, že tato ryba dokáže vyvinout elektrické napětí o výší 860 voltů! Dosavadním rekordmanem byl druh úhoře, který dokázal vyvinout napětí o síle 650 voltů. Živočišná říše má tak nového rekordmana! Jak je možné, že úhoř dokáže vyvinout tak obrovské napětí? Vědci si myslí, že je to dáno tím, že úhoř-rekordman žije ve vysokohorských vodách, ve kterých je nižší vodivost.

Vědci na základě objevu nových elektrických úhořů poukazují na to, že i přes velké zásahy ze strany člověka v pralese, pořád v Amazonii můžeme nacházet zajímavá zvířata. A tihle dva úhoři jsou toho jasným důkazem. Pravděpodobnost, že tyhle dva nové druhy budou posledními objevenými novými druhy živočichů, je minimální. I proto ale vědci volají po vyšší ochraně amazonského pralesa, který je pod stále větším vlivem lidského konání.

„Navzdory tomu, jaký dopad mělo lidstvo v posledních padesáti letech na amazonský deštný prales, tu stále můžeme objevit nové živočišné druhy, jako jsou právě dva nově nalezené druhy elektrických úhořů,“ řekl David de Santana z Národního muzea přírodní historie ve Washingtonu.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -