Domů Novinky KATASTROFA: Hromadný úhyn úhořů! Ryby pozabíjel nebezpečný parazit!

KATASTROFA: Hromadný úhyn úhořů! Ryby pozabíjel nebezpečný parazit!

- Reklama -

Rybník Oborník, který leží v Zábřehu na Moravě, zasáhl hromadný úhyn úhořů. Za hromadným úhynem úhořů podle provedené pitvy na mrtvých rybách stojí nebezpečný parazit. Jde o krevnatku úhoří, která vážně napadá imunitu úhořů. Tamní rybářská organizace konkrétní počet uhynulých úhořů nesdělila. Rybáři varují nad tím, aby nikdo nepoužíval nástražní rybičky právě z tohoto revíru! Právě přes ně by se mohl parazit dostat do dalších lokalit, ve kterých by opět mohli začít hynout úhoři. Nepřenášejte nástražní rybičky z rybníku Oborník!  

Na stránkách rybářů ze Zábřehu se píše:

V tomto týdnu došlo na rybníku Oborník (revír Moravská Sázava 1A, 471 122) k hromadnému úhynu úhořů zapřičiněnou parazitem Krevnatka úhoří (Anquillicola crassus) jak potvrdila pitva uhynulých kusů. Jedná se o parazitální nákazu úhořů, která může způsobit úhyn celé úhoří obsádky v revíru.

Apelujeme tedy na všechny rybáře, aby v zájmu zachování populace úhořů na všech ostatních revírech zvážili chytání dravců mimo tento revír právě na rybičky nalovené na Oborníku. Ačkoliv tato nákaza zabíjí výhradně úhoře, není vyloučený přenos ostatními druhy ryb. Pokud najdete větší počet uhynulých úhořů i na jiném revíru, můžete toto nahlásit našemu hospodáři panu Jaroslavu Hamplovi.

 

Co je to krevnatka úhoří? 

Krevnatka úhoří je parazitická hlístice, která napadá plynové měchýře úhořů. Tento parazit napadá úhoře přes „mezihostitele“ – krevnatka se dostane například do korýše, kterého uloví úhoř, a tak se parazit dostane do ryby. Napadení úhoři jsou náchylnější na nemoci, trpí krvácením a konečným zhroucením. Právě krevnatka patří k jedněm z největších hrozeb pro současné populace úhořů! Jde o velice nebezpečného parazita!

Zdroj: crszabreh.cz

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -