Domů Novinky LIKVIDACE: Rybáři zlikvidovali 90 tun ryb, které měly smrtelný virus! Za nákazou...

LIKVIDACE: Rybáři zlikvidovali 90 tun ryb, které měly smrtelný virus! Za nákazou stojí barevné ryby!

- Reklama -

Nedávno se v médiích objevila smutná zpráva, která sdělovala, že rybáři v Břehách na Pardubicku musejí zlikvidovat až 90 tun ryb v rybníku Buňkov. Tuto bohatou rybí obsádku museli rybáři zlikvidovat proto, že ryby měly nebezpečný herpes virus. Jedná se o onemocnění, které zabíjí kapry a koi kapry, ovšem přenašečem mohou být i ostatní rybí druhy. Rybáři tak na příkaz veterinární správy museli zabít všechny ryby, kterých bylo až 90 tun. Škody se odhadují na 5 až 6 milionů korun, ovšem nejedná se o konečné číslo. Další náklady představuje ještě likvidace ryb a dezinfekce rybníku. To ale ještě vyčísleno není…  

Rybník Buňkov má rozlohu 50 hektarů a jeho vypouštění trvalo 20 dní. Práce rybářů započaly minulý týden ve středu, kdy začali vylovené ryby umisťovat do asanačního kontejneru, kde byly humánně usmrceny. Takový asanační kontejner pojme až 7 tun ryb. Tyto speciální kontejnery jsou naplněny vodou bez kyslíku, takže ryby udusí oxid uhličitý. Následně rybí mršiny zlikviduje kafilérie.

Rybáři se kromě nakažených ryb musejí postarat i o zasažený rybník. Ten je po výlovu nutné dezinfikovat. Dno revíru se posype vápnem, břehy a loviště se vydezinfikují speciálními dezinflačními prostředky. Následnou nutností je, aby rybáři nechali rybník až 6 týdnů ladem.

Radek Axmann z Krajské veterinární správy řekl: „Je velká výhoda, že rybáři plánují rybník naplnit až na jaře. Bude ležet celou zimu a dojde k důkladnému přemrznutí dna.“ Jak se vlastně do rybníku tento nebezpečný virus dostal? „Mohlo se stát, že tam někdo hodil ryby ze zahradního jezírka, které už měly problém. Což je nejpravděpodobnější hypotéza, protože ve dvou slovených rybnících byly barevné ryby, které tam rybáři vůbec nenasazovali,“ dodal Axmann.

V rybníku Buňkov rybáři chovali kapry, ale také dravé ryby. Drtivá většina ryb měla už tržní váhu. Rybáři museli už v dřívějším období zlikvidovat ryby i v nedalekých dvou rybnících. V Račanském rybníce se rovněž objevil nebezpečný herpes virus. Druhý rybník byl poté rybníkem Buňkov napájen, proto hrozilo riziko, že se nákaza dostane i sem.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -