Domů Novinky Ministr zemědělství chce opravit 750 rybníků a dalších 100 postavit! Pomůže to...

Ministr zemědělství chce opravit 750 rybníků a dalších 100 postavit! Pomůže to v boji se suchem, myslí si

- Reklama -

Ministr zemědělství Miroslav Toman chce každý den jeden nový, anebo alespoň opravený nebo obnovený rybník. Tento plán by měl platit v příštích třech letech. Proč tolik rybníku? Ministr zemědělství si myslí, že vodní plochy mohou pomoci v boji proti suchu. A plán je to opravdu cílevědomý! Do tří let chce ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Lesy České republiky zrekonstruovat až 750 rybníků či malých nádrží. A dále se počítá s postavením další stovky rybníků…

„Vzhledem ke klimatickým změnám vnímáme, že je ohrožena voda. V současné době je chráněna jako ostatní přírodní zdroje, třeba uhlí. Podle nás by ale měla být prioritou číslo jedna,“ nechal se slyšet ministr zemědělství Toman. A představil cílevědomý plán: Ministerstvo chce spolu s Lesy České republiky opravit 750 rybníků nebo menších nádrží, a další stovku rybníků nově postavit. Obnovu a stavbu vodních ploch bude z 80 procent hradit stát.

Na výrazné sucho v posledních letech upozorňuje i ministerstvo životního prostředí. „Máme za sebou pět suchých let, nejvíce od roku 1918. Loňský rok byl v některých parametrech sušší než drastický rok 1947,“ upozorňuje ministr životního prostředí Richard Brabec. A i když se může zdát, že letošní zima byla na sněhové srážky bohatá, přesto jsou na našem území oblasti, kde sucho přetrvává – například na jihu Moravy nebo v Polabí.

Ministr životního prostředí dále říká, že je nutné udržet vodu na našem území – ročně ji u nás spadne na 60 miliard kubíků. „Musíme připravit jak přehradní nádrže, tak rybníky a mokřady,“ říká Brabec.

Ministerstvo zemědělství na boj se suchem od roku 2015 rozdělilo 29 miliard korun. Dalších 6 miliard je připraveno na budování vodovodů a napojení na vodní zdroje s dostatečnou kapacitou. Masivní investice jsou pak připraveny například na stavby přehrad. Pod Skaličkou na Bečvě se vykupují pozemky, studie proveditelnosti pak byly dokončeny u středočeských Kryr, Senomat a Šanova. Podána je také žádost o vydání územního rozhodnutí k Novým Heřminovům.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Mapa: ČHMÚ

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -