DomůNovinkyOchránci přírody uklízí po rybářích utrhnuté montáže. Zamotávají se do nich ptáci!

Ochránci přírody uklízí po rybářích utrhnuté montáže. Zamotávají se do nich ptáci!

- Reklama -

Ornitologové a ochránci přírody z Děčínska uklízeli na Rybníku pod zámkem utrhnuté montáže po rybářích. Tuto vodní plochu se snažili vyčistit od utržených montáží s pomocí člunu a kotvy. Ty totiž způsobují nemalé potíže vodním ptákům. Ornitologové častokrát narážejí na vodní ptáky, kteří mají zapíchnuté montáže v těle. Řešení je ale velice složité, protože vlasec je neodmyslitelnou součástí rybářské výbavy. A montáže se trhají. Přesto! Je nutné, aby se rybáři snažili co nejméně nechávat montáže a vlasce v přírodě.  

„Na začátku listopadu jsem při běžné kontrole narazil na labuť, která táhla za sebou vlasec, pět dní poté kolega vytáhl tu samou labuť s háčkem a nástrahou v noze,“ nechal se slyšet ornitolog Miroslav Půlpán. Problémem podle ornitologů jsou i samotné vlasce. Do nich se totiž může zamotat kterýkoliv pták, a vše může skončit i jeho úmrtím. O zraněných labutích se ví více, jelikož jsou sledované. Co se týče zranění: Zraněné labutě, které ornitologové sledují, se počítají na desítky. Rybáři by si tak měli uvědomit, že i zcela nevědomky mohou způsobit zranění.

Jak probíhalo čištění rybníka? Ornitologové si na pomoc přizvali strážce ze Správy národního parku České Švýcarsko. Ti totiž mají k dispozici člun a kotvu. Ochránci tak pomohli vyčistit i ty úseky rybníku, kam se není možné ze břehu dostat. „Usoudili jsme, že je nutné jednat rychle, abychom předešli dalším zraněním, poté teprve budeme jednat dál s rybářským svazem o dalším postupu,“ řekl Tomáš Salov, který je mluvčím správy parku.

Rybáři, neberte tuto zprávu jako „útok na ego“. Jen si prosím všichni uvědomme, že utrhnutá montáž nebo odhozený vlasec může způsobit poranění jiného živočicha. A to přece nikdo nechce! Jak my, rybáři, tak i ornitologové nebo ochránci máme poslání chránit přírodu. Proto prosím mysleme i na okolní prostředí na březích vod. Neodhazujte starý vlasec na břeh, při uváznutí montáže se pokuste utrhnout co nejmenší kus vlasce.

Chovejme se u vody zodpovědně! Děkujeme!

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: ekolist.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -