DomůNovinkyRybáři bojují: Bude možné na Slezské Hartě bivakovat? Vedení rybářů má řešení!

Rybáři bojují: Bude možné na Slezské Hartě bivakovat? Vedení rybářů má řešení!

- Reklama -

Slezská Harta už několik měsíců budí mezi rybáři vášně. Proč? Právě na tomto největším revíru moravskoslezských rybářů došlo ke zpřísnění ochranného pásma, takže rybáři nově nemohou na Hartě pobývat v nočních hodinách, anebo rybařit non-stop v letních měsících. Přesto! Vedení Moravskoslezského územního svazu nedalo jen „ruce do klína“, ale snaží se jednat. A předseda moravskoslezských rybářů Pavel Kocián se nechal slyšet, že na stole je i řešení, které by v některých místech umožňovalo třeba bivakování…

„Výbor našeho územního svazu přišel začátkem letošního roku s nápadem vybudovat na některých místech tohoto revíru tzv. rybářská zázemí. O co by se konkrétně jednalo? Šlo by o místa dostupná vodě, kde by bylo možné stanovat, bivakovat, a která by umožňovala parkování motorových vozidel. Součástí těchto zázemí by bylo i schválené veřejné tábořiště a nezbytné sociální zázemí,“ řekl předseda Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko.

Velmi důležitým bodem celého tohoto nápadu je, že Povodí Odry by nebylo proti. „Toto naše řešení jsme projednávali i na ředitelství Povodí Odry. Podle jejich vyjádření by s takovým řešením souhlasili. Proto jsou v současné době vytipovávány vhodné lokality pro tato rybářská zázemí. První rybářské zázemí by mohlo být zbudováno na našem pozemku v Rázové. Uvažuje se rovněž o navýšení ubytovací kapacity na pozemcích kolem našeho rybářského ubytovacího zařízení v Roudně,“ vyjmenovává moravskoslezský předseda možné lokality.

Jediným „mínusem“ celého nápadu je, že e pravděpodobně nedostane na všechny zájemce. Vzhledem k tomu, kolik rybářů ročně na Hartu zavítá, tak to prostě není fyzicky možné. Ale! Rybáři si budou moci zarezervovat dané místo dopředu. „Přestože máme zájem vybudovat několik zázemí pro rybáře, jejich kapacita vzhledem k rybářskému tlaku na tento revír nebude neomezená. Aby se předešlo k případům sporům o místo, hodlá náš územní svaz zřídit elektronický rezervační systém, kde bude mít každý možnost si pobyt v tomto zázemí zarezervovat,“ vysvětluje Pavel Kocián.  

Tohle by se týkalo těch rybářů, kteří by chtěli u Harty bivakovat, anebo parkovat na místech, kde by nehrozila pokuta. „Samozřejmě že ten, který jde na Hartu lovit a nepožaduje parkovací místo či bivak, si nemusí nic rezervovat, a lovit může tak jako doposud. O dalším vývoji situace kolem budování rybářských zázemí vás budeme včas informovat, zatím nám držte palce,“ dodal předseda Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko.

 

Územní svaz vysvětluje: Proč došlo ke zpřísnění podmínek na Slezské Hartě?

Na vodní nádrži Slezská Harta, která je nádrží s vodárenským využitím a prakticky plní funkci předzdrže Kružberka, se dlouhodobě nedodržují podmínky na pozemcích kolem zátopy, jako jsou zákaz vjíždění motorovými vozidly k hladině, zákaz stanování, rozdělávání ohňů a poškozování zasakovacích pásů získáváním dříví do ohnišť, zákaz používání spalovacích motorů na vodní hladině, ukládání odpadů apod.

 Také proto, že množství průměrných ročních docházek rybářů dosáhlo neúnosných 70 tisíc návštěv. V přepočtu na období červen až září se jedná o 590 osob za den. Právě z těchto důvodů bylo přistoupeno k rozšíření ochranného pásma II. stupně na plochu zátopy nádrže Slezská Harta. Rozšíření ochranného pásma však není primárně cíleno jen na regulaci rybolovu, ale i dalších rekreačních a volnočasových aktivit.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: Povodí Odry

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

11 KOMENTÁŘE

  1. Situaci na Hartě trochu znám a právě proto tam na ryby skoro nejezdím a můj super revír je Lobník ( menší přehrada na Kružberkem) i když si vlastně kupují další povolenku a mám to tam i 20 km dál. Za tento stav si mohou ( tedy samozřejmě ne všichni, i slušní by se našli) ti rybáři, kteří se na Hartě chovají jako hovada. Asi úplně největší chyba bylo prosazení non stop lovu a od té doby se už tak špatná situace výrazně zhoršila.

  2. Jděte už do !!! Pustíte tam každýho Poláka kteří tam pak ožralý a naše příroda jim je ukradená…Chcete na všem jen vytriskat šmejdi!!!Příští rok už povolenku nechci.Udelam si zbrojak a dám se ke stráži a to se těšte:)))

  3. Já bych navrhoval zrušit bivakování na svazových vodách úplně. Ať si své výpravy realizují na soukromých revírech. Je to kolikrát hnus ,vyhrazený místa i týden v kuse stráž to neřeší, všude výkaly ,neříkám, že jsou všichni stejní, ale zkušenosti mám vesměs špatný.

  4. Doufám, že to bude jen pro rybáře a ne pro rodinky. Proč tábořiště? Na ryby jedu chytat a né grilovat a opékat párky! Zase z toho uděláte Camping. Totálně přísná pravidla pro byvakovani.

  5. Ale klidně aby byl povolen bivak ale ať má každý ten přenosný chemický záchod aspoň a každý po sobě udělá poradek

  6. Chemický záchod je blbost. My máme sebou vzdy vojenský rýč a vzdy si na kázání:-) vykopeme díru a vše zakopeme. Ostatní odpadky si odvezeme sebou. Zase platí, že hovada to zkazí všem.

  7. A zdražíme povolenky bo musíme to a to ! Tak si tu Hartu strčte někam pro mnoho lidí už nemá význam si kupovat povolenku či být dokonce členem vyděračské organizace čti rybářsky svaz . Zlaté soukromé revíry

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -