Domů Novinky TÉMA: Budou rybáři chytat 24 hodin? „NON-STOP rybolov nemá negativní vliv na...

TÉMA: Budou rybáři chytat 24 hodin? „NON-STOP rybolov nemá negativní vliv na ryby!“ říká ministerstvo

- Reklama -

V dokumentech, které byly přiloženy k návrhu na prodloužení povolené denní doby lovu, se objevila i velmi zajímavá pasáž, která pojednává o non-stop rybolovu na daných svazových revírech. Dokument ministerstva zemědělství připouští, že non-stop rybolov na vybraných revírech nemá negativní vliv na populaci ryb. A to je revoluční! Právě negativní dopady na rybí populace byly jedním z hlavních argumentů, které brání rozšíření non-stop rybolovu na svazových revírech. Jak tomu bude ale v budoucnu, když samo ministerstvo zemědělství připouští, že non-stop rybolov až takový problém není?

V dokumentu se píše: „Určité zvýšení tlaku na rybářské revíry nebude mít negativní dopad na rybí populace. Toto lze říci i s ohledem na výsledek vyhodnocení víceletých výjimek udělených na některé rybářské revíry, kde byl povolen nepřetržitý rybolov zejména z důvodu tlumení populace problematických druhů ryb, kdy je z výsledků zřejmé, že ani tento non-stop rybolov neměl negativní dopad na rybí společenstva v daných rybářských revírech.“

Co to znamená? Ministerstvo zemědělství sice připouští, že non-stop rybolov neměl negativní dopady na rybí populace. Ale! Je třeba si uvědomit, že ministerstvo hovoří o tom, že to platí o těch revírech, na kterých dané výjimky platí. Pořád platí, že na některých vodách by 24 hodinový režim mohl negativně ovlivnit rybí populace. Proto je třeba se na celou problematiku non-stop rybaření podívat realisticky – tento lov prostě není možné praktikovat na každém revíru.

„Specifika jednotlivých rybářských revírů s ohledem na reprodukci ryb musí zhodnotit zejména uživatelé rybářských revírů, kde dle potřeb v konkrétních revírech mohou zavést pro zachování bezproblémové reprodukce adekvátní opatření,“ píše se dále v dokumentu.

Pokud se blíže podíváme na revíry, na kterých platí 24 hodinový rybolov, pak jednoduše zjistíme, že se jedná většinou o rozlehlé vody. O revíry, na kterých dojde k „rozmělnění“ rybářského tlaku. A to je důležité! Právě toto „rozmělnění“ totiž dostatečným způsobem chrání rybí společenstva v daných revírech. Jestli by ale non-stop rybolov platil například i na menších vodách, mohlo by to skončit jejich vydrancováním. Proto není moc rozumné mluvit o celoplošném zavedení non-stop rybaření na všech svazových revírech.

A navíc, je třeba si sáhnout i do svědomí: K brzdění udělování výjimek může nahrát i ten fakt, že ne všichni rybáři se chovají u vody vždy slušně. Při schvalování výjimek přitom hrají roli i práva vlastníků a uživatelů pobřežních pozemků, kteří mají právo od 22 do 6 hodin na noční klid. Toto je také zapotřebí brát v úvahu.

Někteří rybáři tvrdí, že uživatelé revírů by měli mít pravomoc k tomu, aby rozhodovali o tom, na kterém svazovém revíru 24 hodinový rybolov zavedou, a na kterém nikoliv.

 

SEZNAM: NON-STOP rybaření 2018

V roce 2018 se bude celkově lovit na 21 svazových revírech. Mezi nejznámější revíry jistojistě patří Lipno, Slapy, Orlík, Těrlická přehrada nebo Nechranice. Rybáři mají možnost na těchto vybraných revírech lovit od poloviny června po celé léto 24 hodin vkuse. A na některých svazových revírech výjimka platí až do konce září.

Kompletní seznam NON-STOP revírů naleznete ZDE

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

2 KOMENTÁŘE

  1. Kdo chce vydrancuje revíry přes den, viz masařky na většině revírů jezdí stejně ráno. Případně mají mazací pero a jedou i odpolko. Malej nebo velkej revír mělo by se to povolit všude, ať se rozmělní nátlak všude. Dalo by se i zakázat v nočních hodinách třeba od 22-6 ponechávání ryb zakázat. Kdyby se chtělo všechno by šlo. Jenže současné vedení ČRS jsou kokoti co jdou na ruku právě masařům.

  2. Hlavně že doba pro lov je změněna jen pro ČRS a pro MRS nic jste svine uz se chováte jak v parlamentu nám vše zakazujete.V ČRS jsou aspoň lidi co dělají něco aspoň pro rybáře nám tady zakazujete pomalu všechno.Chce se mi z vás blejt. JSTE HANBA !!!!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -