DomůNovinkyPirátka Kocmanová kritizuje prodej živých kaprů: „Ryby nemají kyslík,“ říká

Pirátka Kocmanová kritizuje prodej živých kaprů: „Ryby nemají kyslík,“ říká

- Reklama -

S vánočními svátky jsou tradičně spojeny i protestní akce a kritické hlasy, které upozorňují na negativní stránky prodeje živých kaprů. K těmto hlasům se přidala poslankyně Pirátů Klára Kocmanová. 

Ilustrační foto: InRybar.cz

Kritický pohled na prodej živých kaprů zveřejnila poslankyně Pirátů Klára Kocmanová na sociálních sítích. Právě tady zveřejnila příspěvek Vystresované kapry na talíři nechceme! V něm poslankyně Kocmanová kritizuje prodej živých kaprů, a chválí ty obchodní řetězce, které lov živých kaprů „nepodporují“.

 

Ryby cítí bolest jako ostatní zvířata

Mezi obchodní řetězce, kde se živí kapři letos neprodávají, patří podle poslankyně Kláry Kocmanové například Lidl. „V Lidlu vyslyšeli dlouholeté volání ochránců zvířat a zákazníků a kapry budou prodávat jen uvnitř prodejen, balené a už naporcované,“ uvedla Klára Kocmanová.

Politička prodej živých kaprů kritizuje proto, že podle ní kapři zažívají velký stres. „Kapři jsou totiž při převozu a samotném prodeji ve velkém stresu, často nemají v kádích dost prostoru ani kyslíku,“ napsala politička.

A nakonec pirátská poslankyně pak přidala ještě jeden argument – ta uvedla, že podle vědců ryby cítí stejnou bolest jako ostatní zvířata. „Ryby přitom dle vědců vnímají fyzickou i psychickou bolest stejně jako jiná zvířata,“ napsala.

 

Fakta: Jak často dochází k porušení zákona?

Pirátská poslankyně ve zmíněném příspěvku uvedla, že kapři „často nemají v kádích dost prostoru ani kyslíku“. To, jestli tomu tak skutečně je, zjišťuje každoročně Státní veterinární správa. Ta při loňském prodeji vánočních kaprů provedla celkem 878 kontrol prodejců (z 3000 prodejních míst).

Ulovený kapr při rybaření

A co se týče pochybění ohledně poslankyní zmíněné problematiky (welfare), tak v tomto ohledu inspektoři narazili na 4 prohřešky. „Ve čtyřech případech se prodejci provinili proti zásadám welfare při prodeji a manipulaci s rybami. Porušení legislativy v této oblasti spočívala především v nedostatečném okysličování vody v kádích,“ uvedli inspektoři.

„Z dlouhodobého hlediska se výsledky kontrol zlepšují, což přičítám jak osvětě, tak důslednému dozoru. Pozitivně hodnotím zejména fakt, že zjišťujeme méně případů porušení zásad welfare než v minulosti,“ uvedl letos v lednu ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

8 KOMENTÁŘE

  1. Milá paní je to prostě tradice…Jo byla jste se někdy podívat na rybářské lodi na moři…? Chorvatsko?Asi byste po hlavě skočila ihned do moře … klidně si dejde o vánocích z tuby „Amarony“😀😀,ale já jako Jihočech bohužel si koupím kapra, když ne na sádkách tak….

  2. Paní poslankyně zřejmě nemá ani špetku povědomí jak je to s porážkou skotu, prasat drůbeže atd. natož co se týká ryb. Ať si zajde někdy do kravína nebo vepřína a absolvuje celou štaci od naložení zvířat na vozy až po samotnou porážku. Potom ať fyzicky účastní výlovu rybníka a celé následné cesty ryb až k samému zákazníkovi. Ono by jí to plácání kravin přešlo. Takovéto chytrolíny kteří se snaží za každou cenu zviditelnit mám strašně rád. Akorát dokáže spoustu lidí kteří se o vše starají a aby takovíto křiklouni ten žvanec dostali na talíř bez jakéhokoliv přičinění. dokud si to nezkusí tak ať někam zaleze a je radši ticho.

  3. Auta se spalovacím motorem nám zakažte,uhlí a dříví taky a teď i kapry na vánoce???A to to začalo u EU s pomazánkovým máslem.🤦🤦🤦

    • Petře, máte pravdu. Ty porce ryb musel někdo dovézt, zabít, naporcovat a zabalit. Kdyby ta rádoby politička (spíše Milka) žila ve středověku, nebo ještě lépe v pravěku tak umře hlady. Aby jeden žil, musí někdo umřít. Tak to chodí celý život – měla by se starat za NAŠE PENÍZE O DŮLEŽITÉ VĚCI – A NE O TO ČEMU NEROZUMÍ – POKUD VŮBEC NĚČEMU.

  4. Ja nejsem konzument ryb i kdyz jsem vasnivy rybar ale tradicni kaprik k vanocum proste o tom zadna.Jestli se to nekomu nelibi at si koupi mrazenej kureci hambac a nekeca do tradic.No co vzdycky se najde nejakej blb co chce bejt chytrej.

  5. Pokud se jí to nelíbí, tak se může dojít napást na louku a nekecat do věcí , kterým ani za mák nerozumí. Vypadá že by měla změnit prášky nebo doktora.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -