DomůNovinkyRevoluce na Pálavě? Rybáři protlačili horní míru kapra! Začne někdy platit na...

Revoluce na Pálavě? Rybáři protlačili horní míru kapra! Začne někdy platit na jezerech?

- Reklama -

Povedlo se! Nově na revíru Svratka 1, která je jedním z přítoků do Nových Mlýnů, začala platit horní míra kapra. Pod touto změnou je „podepsán“ známý moravský rybář Rudiko. Právě ten má výrazný podíl na tom, že větší kapři budou chráněni.

Foto: rybář Rudiko

O změně informoval sám „moravský matador“ Rudiko ve skupině Kaprařina na Pálavě na facebooku. Právě on vyfotil stránku ze soupisu revírů, na které si lze horní míru přečíst. „Jak už jsem se zmínil, tak se mně, a pobočnému spolku Vranovice, podařilo na výroční členské schůzi odhlasovat spodní a horní míru kapra,“ raduje se rybář z Moravy, který je známý svými rybářskými aktivitami okolo Nových Mlýnů.

„Následně to šlo na Svaz a návrh byl přijat. Od 1. ledna 2022 na revíru Svratka 1 je povinné kapra nad 70 centimetrů pustit zpátky. Myslím, že je na čase ty větší kusy chránit! Pobočný spolek Pohořelice by se měl inspirovat a zajistit horní míru na řece Jihlavě,“ myslí si Ruda.

V rybářských diskusích jde často vidět, jak rybáři rezignovaně mluví o tom, že členské schůze nic nevyřeší. Není to pravda! „Chci motivovat ostatní rybáře, které něco trápí na jejich vodě, aby se snažili o změnu. Na tomto případě jde vidět, že členské schůze mají smysl!“ řekl pro magazín InRybar.cz moravský rybář Rudiko.

 

Hlídejte ryby, největší tlak se blíží!

Revír Svratka 1 je jedním z přítoků do Novomlýnských nádrží. Konkrétně tato řeka teče do Věstonické nádrže, která je uprostřed celé soustavy. A právě Svratka 1 je velmi oblíbeným rybářským revírem, kam se každou sezónu sjíždí velké množství rybářů. Bohužel, podle svědectví některých rybářů tam jezdí i takoví, kteří si odnáší i trofejní kusy. Tomu je ale nyní konec!

Mějte oči otevřené hlavně v době tření, kdy je tlak na řeku největší,“ burcuje pálavská legenda Rudiko, který je „podepsaný“ pod schválením K70 na Svratce 1. Rybář tak apeluje i na ostatní, aby hlídali tamní revír před odvážením velkých ryb, které se nově musí pouštět.

 

Bude horní míra někdy na Nových Mlýnech?

Pálavský rybář Rudiko, který je autorem celé řady iniciativ na Nových Mlýnech, se v minulosti pokusil o „protlačení“ horní míry na Novomlýnských nádržích, konkrétně na revíreh Dyje 5 a Dyje 7. Rybář navrhoval, aby se na tomto vyhlášeném revíru prosadila K80, čímž by se chránily ty největší ryby.

Rybář dokonce sepsal petici, která kolovala po nejrůznějších rybářských akcích, a pod kterou se podepsaly tisíce rybářů. V tomto ohledu šlo o opravdu rozsáhlou petici, kterou ale nakonec Moravský rybářský svaz vůbec nebral v úvahu.

„Moravský rybářský svaz není státní orgánem, a ani mu jako právnické osobě nebyly přeneseny kompetence týkající se státní správy. Po právní stránce je MRS spolek, z toho plyne, že se na něj nevztahují ustanovení zákona o právu petičním, a v tomto ohledu nelze petici přijmout ani ji projednat,“ citoval v minulosti vyjádření organizátor petice Rudiko.

Pokud by tedy moravští rybáři chtěli zavést horní míru u pálavských kaprů na Nových Mlýnech, musejí svou snahu vyvíjet na členských schůzích. „Předloženou petici by bylo možné posuzovat pouze v souvislosti se Stanovami MRS, tudíž řádní členové mají právo obracet se s dotazy, návrhy, podněty a stížnostmi na orgány pobočných spolků,“ doplnil v minulosti pálavský srdcař Rudiko.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

7 KOMENTÁŘE

 1. To je pěkná blbost, za chvíli budeme chtít vše v předpisech, zákonech a nařizeních i jak dlouhou můžeme čekat a podobně.

  • To je v naprostém pořádku. Zamezí se tím prodávání trofejních ryb do soukromých revírů, kterými se někteří jednotlivci slušně živí. To už potom není rybařina , ale prasečina.

 2. Kaprovi dají míru 45-70cm a candátovi 50cm,to je směšné. Je vidět za co tady kdo lobuje, ať žije to vodní prase.

 3. Vše co se děje ve světě je proti normálnímu rozumu ,dědové se asi obracejí v hrobě.
  Ale počátek je opět jen v mamonářství.Vždy se nejstarší kusy stříleli,to platí i o rybách .
  Kdopak řekne pravdu ,co je tu za problém ?? Dnes má zvíře větší hodnotu než člověk ,peníze než zdravý rozum.
  Kdo má peníze,koupí si členství ,na brigády se nechodí (zaplatí si je).Přibývá soukromích revírů ,skvělý bysnys. Na státních revírech přibývá jen zákazů a to i samotným rybářům. Když jsme chtěli zvednou spodní míru kapra ,bylo to nemožné kvůli ekonomice. A teď se začala zvedat horní míra ,tak ještě jednou „Jeden jednoduchý důvod“

 4. Kapr a zase kapr.
  Amur, lin atd jsou podradne ryby. Lobbing skrz jeden druh ryby je už hodně uchylný. A především v MRS kde je D5 a D7 vydrancovaná je tohle teď k smíchu. A úplně nej nej je to, že na D6 budou mít krásne ryby které budou moci agregatem lupat jednoho za druhým.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -