DomůTrendyRybář chytil extrémně vzácného žraloka. Predátor měl netypické zbarvení

Rybář chytil extrémně vzácného žraloka. Predátor měl netypické zbarvení

- Reklama -

Jedná se o jeden z mála zdokumentovaných případů, kdy rybář ulovil žraloka s vzácným zbarvením. Jeden takový byl naposledy vyfocen před dvěma lety. Od té doby se jiný neukázal. Až teď.

Floridský rybář Jack Appleton chytil již spoustu žraloků. Provozuje totiž společnost na lov těchto pozoruhodných tvorů a téměř denně se potýká s bělavými žraloky, žraloky tygřími a spoustou dalších druhů, které obývají Mexický záliv. Jack však říká, že jeho nejvzácnějším žralokem je tento žralok citronový, kterého se mu podařilo chytit o víkendu.

 

Velmi vzácný žralok s netypickým zbarvením

Appleton v sobotu sdílel na svém Instagramu video zvláštně zbarveného žraloka citronového, kterého popsal jako „neuvěřitelně vzácného“. Žralok je převážně bílý s tmavými tečkami na těle a černými špičkami ploutví a hlavy.

 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Příspěvek sdílený Jack (@huntingforjaws)

„Naprostou náhodou jsem na tohoto krasavce narazil při lovu žraloků bělavých,“ napsal Appleton v příspěvku. V komentáři uvedl, že ho chytil u ostrova Captiva, který je na Floridě oblíbenou destinací turistů. Na videoklipu je vidět, jak strakatého žraloka citronového rybář vytahuje na molo.

Jack Appleton použil zcela běžný způsob vytažení žraloka, kdy poté, co jej chytil, ho zavázal do lasa a vytáhl na molo. Rovněž zjistil, že žralok je již označený, což znamená, že nebyl první, kdo jej chytil. Tyto značky pomáhají vědcům sledovat žraloky při jejich růstu a cestování oceány.

Appleton tak jeho chycením navíc pomohl tyto údaje doplnit a provedl měření žraloka citronového a poslal je do NOAA (Národní úřad pro oceán a atmosféru) spolu s konkrétní lokalitou, kde byl žralok chycen.

Poté žraloka opatrně odvázal a vypustil zpět do zálivu, což je mimochodem v souladu se státními předpisy, protože žralok citronový je na Floridě chráněný a při lovu z pobřeží musí být neprodleně vypuštěn zpět do vody.

 

Pozoruhodné skvrny jsou genetická vada

Jak poznamenala spousta lidí v komentářích na sociální síti, je velmi neobvyklé vidět žraloka s albinismem. A opravdu se jedná o určitou formu albinismu zvanou piebaldismus. Už jste o tom někdy slyšeli? 

Piebaldismus je součástí většího souboru pigmentových vad zvaných hypomelanóza. Patří sem albinismus, který způsobuje úplnou ztrátu pigmentace kůže a duhovky, a leucismus, který způsobuje úplnou nebo částečnou ztrátu pigmentu a modré zbarvení duhovky.

Piebaldismus se vyznačuje nedostatkem melaninu, který je zodpovědný za tvorbu pigmentu a dává zvířatům jejich přirozené zbarvení. Vyskytuje se v celé živočišné říši, od koní a psů až po medvědy a jeleny. A přestože jsou tato zvláštně zbarvená zvířata vzácná, lovci každý rok vídají několik kusů s touto genetickou vadou.

 

2 roky podobného žraloka nikdo neviděl

U žraloků je to však jiný příběh. Podle Roba Chapmana, rybářského influencera, který Appletonovo video přesdílel, byli dosud zdokumentováni pouze dva takovíto žraloci v historii.

V březnu 2022 narazila skupina potápěčů na žraloka vouskatého v Hondurasu, který měl stejné zbarvení jako ten z videa. Podle studie zveřejněné později téhož roku v časopise Journal of Fish Biology to znamenalo první zdokumentované pozorování piebaldismu u tohoto konkrétního druhu žraloka.

Ačkoli se nám to nepodařilo nikterak ověřit, další ze dvou dříve zaznamenaných případů, které Chapman zmiňuje, by mohl být právě ten stejný žralok citronový, kterého ulovil Jack Appleton, soudě podle toho, že tento žralok byl již očipován.

Zdroj: OutdoorLife a Beneaththewaves, ilustrační foto: InRybar.cz

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -