skingbranding-banner

Letování háčků: Vyrobte si svůj trojháček!


V tomto článku vám chci představit letování dvojháčků a trojháčků. Letování dvojháčků nebo popřípadě trojháčků je spojení dvou nebo tří jednoháčků v jeden celek s pomocí pájky, cínu a měděného drátku. Díky letování si můžeme vyrobit celou řadu velikostních druhů dvojháčků nebo trojháčků. Dokonce i ty, které nejsou normálně na trhu nikde k dostání. 

Poprvé jsem se o této výrobě háčků doslechl od mého známého, který je sám doma letuje. Než jsem celému tomuto výrobnímu procesu přišel na kloub, stálo mě to dost času i peněz. Mé první trojháčky byly spíše jakési napodobeniny těch, co jsem viděl v obchodech. Samozřejmě všechno má svůj čas a s nově nabytými zkušenostmi jsem zkoušel více a více způsobů, jak dosáhnout co nejlepších výsledků.

 

Výroba trojháčků: Co budeme potřebovat?

hacekPro letování je zapotřebí mít pájku, která dokáže vyvinout dostatečnou teplotu pro tavení cínu. Dále budeme potřebovat kyselinu, která naruší ochranný povrch háčku, a zároveň ho odmastí.

Pozor: Zdůrazňuji, že při letování se uvolňují různé látky, které mohou ohrozit lidské zdraví. Je velmi důležité letovat háčky v dobře větrané místnosti, aby se všechny plyny, které se při výrobě uvolňují, odvětrávaly okamžitě pryč z místnosti.

 

Výroba trojháčku: Jak na to?

hacekAby měl trojháček správný tvar, je dobré si jej upevnit do vrtačky. Pro výrobu očka háčku postačí úplně normální drátek.  Po upevnění háčků je jednoduše omotáme tenkým měděným drátkem.

Poté už jen vše dobře nahřejeme a začneme přikládat cín. Nesmíme ho tam dávat ve velkém množství, protože by nám pak utvořil nehezkou kuličku, která by zbytečně zvyšovala váhu výsledného trojháčku.

 

Letování dvojháčků

Při výrobě dvojháčku jednotlivé háčky přilepím s pomocí lepidla na drátek. Háčky by mezi sebou měly svírat pravý úhel. Mým fíglem je, že dvojháčky vyrábím z jednotlivých háčků o různé velikosti. Až lepidlo zaschne, upevním háček do svěráku a omotám jej měděným drátkem. Další postup je stejný jako u trojháčku.

hacek

 

Jaký druh háčků použít?

Osobně používám muškařské háčky, které nemají protihrot. Některým rybářům, především pak začátečníkům, ale mohou doporučit i háčky obyčejné, které jsou běžně k dostání v každém rybářství.

Je dobré začínat na háčcích o velikosti 10. A až bude váš sletovaný háček vypadat jako ten, co koupíte v obchodě, můžete postupně přecházet k menším velikostem. Já momentálně letuji háčky o velikosti 20, protože sletovat háček takových rozměrů už vyžaduje určitou praxi. Tu nasbíráte s postupem času. Tak hurá do toho!

 

Autor: Michal Machálek

Rubrika: Rybářské tipy a triky
Štítky:

Nové články v rubrice

Domácí výroba: Švestkové těsto na kapry, které ve vodě „kouří“! Perfektní nástraha za pár korun

admin | přečteno: 12924x | 19.08.2020 | Žádné komentáře

Těsto na kapry je ve světě rybařiny už od nepaměti. …

Jednoduchá výroba: Super levné krmení do horkého léta! Úspěšné chytání kaprů a amurů ve sloupci

admin | přečteno: 8777x | 11.08.2020 | Žádné komentáře

Lov kaprů za horkých letních dní častokrát komplikuje vysoká teplota …

VIDEO: Jak jednoduše nasbírat žížaly na ryby?

admin | přečteno: 18790x | 2.06.2020 | 9 komentářů

Žížaly patří k nejlepším nástrahám na ryby vůbec. A ono to …

Komentáře

  • Ahoj Michale,proč u dvouháčků úhel 90 stupňů? Není lepší 120 stupňů? Jakou výhodu má použití různých velikostí u dvouháčků. Čau Aleš

    • Ahoj Aleši.Úhel 90 stupňů je proto, že je možno chytit i menší rybu.Háček má mnohem menší objem.A co se týče velikosti háčků, tak je to vlastně to samé.Pokud zahákneš rybu na trojháček, tak si to může ryba vypáčit.Je to jenom z taktických důvodů.Mě se zdá, že z dvojháčků ryba padá méně.Je to pro rybu lehčí háček sežrat.Měj se a pozdravuj doma Michal.

  • Díky za odpověď a pozdravy vyřídím. Měj se! Aleš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.