Domů Rybářské rady Rybářské tipy a triky Zatraktivnění nástrahy: Klíč k rybářskému úspěchu

Zatraktivnění nástrahy: Klíč k rybářskému úspěchu

- Reklama -

Pro efektivnější lov ryb můžeme zatraktivnit naši nástrahu na háčku hned několika způsoby. Tyto úpravy mohou napomoci k snadnějšímu přelstění ryb či jejich přilákání na naše lovné místo. Pojďme si představit několik způsobů, jak na to!

Naši fantazii při úpravě nástrah můžeme upustit jak při lovu nedravých, tak i při chytání dravých ryb. Můžeme upravovat klasické rostlinné nástrahy buďto změnou jejich zbarvení, vůně i chutě. Zkusit více zatraktivnit ale lze i nástrahy určené dravým rybám, ať už jde o živočišné či umělé nástrahy. Nesmíme ale ani opomenout triky na zvýšení atraktivity našich návnad.

 

Drcení, krájení, namáčení, vaření

boiliesZačněme u návnad. Suroviny, které vhazujeme na naše lovné místo, abychom přilákali hladové ryby, můžeme upravit hned několika způsoby. Základní, a také nutné, je úprava semen rostlin vařením. Pomocí vaření upravujeme zejména semena kukuřice a hrachu, která velice často při vnadění používáme. Díky vaření semena krásně změknou, a navíc začnou vydávat intenzivnější vůni. Tato úprava je velice důležitá i proto, že tvrdá semena by mohla krmící se ryby poranit, zejména jejich trávicí trakt.

boiliesDrcení, krájení a namáčení pak používáme zejména u těch návnad, které jsou vyrobeny z těsta (boilies, pelety). Drcené suroviny pak smícháváme dohromady a vytváříme jakousi směs drobných částic, která zaručeně přiláká mlsné ryby. Touto nadrcenou směsí pak můžeme plnit i PVA sáčky či punčochy, pomocí kterých zatraktivňujeme naši nástrahu.

Pokud chceme poskládat krmnou směs z větších částí, pak není na škodu suroviny nakrájet. Tím nám vzniknou větší částice. Například boilies můžeme krájet na polovinu či čtvrtiny. Záleží, jak velké části, z kterých je následná krmná směs poskládaná, potřebujeme.

boiliesKrmné suroviny, a vlastně i směsi, můžeme i namáčet. Obyčejné suroviny v podobě semen rostlin můžeme namáčet v obyčejné vodě. Pobytem ve vodě nám tyto suroviny krásně změknou, a proto mohou být pro ryby atraktivnější. Atraktivita se pak zvyšuje i v případě, když necháme semena naklíčit. Ve vodě upravujeme menší zrna (pšenici, řepku), větší je zapotřebí uvařit. Namáčením pak můžeme ale vylepšovat rovnou krmné směsi. Nejčastěji do nich naléváme nějaké atraktivní látky, které směsi vylepší chuť i vůni (melasa, rozemletá játra).

 

Tuning nástrah

boiliesNaše nástrahy jde zatraktivnit řadou způsobů. Rostlinné nástrahy určené pro nedravé ryby můžeme namáčet či obalovat v nejrůznějších atraktorech. Nejčastěji nástrahy namáčíme v dipech, které zanechávají ve vodě pachovou stopu. Sypkými atraktory pak obalujeme nadipovanou nástrahu. Tento sypký obal, který utvoříme na povrchu nástrahy, se ve vodě svůdně rozpouští. Dipovat lze ale i živočišné nástrahy, které můžeme namáčet v nejrůznějších „masových“ roztocích.

Naši nástrahu ale někdy rovnou obalujeme v hutném těstě. K tomuto účelu můžeme použít speciální obalovačky, které jsou k dostání v sypkém stavu. Jejich příprava je velice jednoduchá, připomíná to přípravu šrotu. Pokud se nám nechce utrácet peníze za speciální obalovačky, můžeme nástrahy obalovat v klasickém těstě či těstě z pečiva, jejichž výroba není vůbec složitá.

 

Vylepšení šidítek

Samozřejmě vylepšit lze i umělé nástrahy, s jejichž pomocí lovíme dravé ryby. Nejčastěji pak jde o „vylepšováky“ typu přidání pruhů či puntíků na tělíčka nástrah, anebo připevnění chuchvalců peří či jiných výrazných materiálů na trojháčky. Zatraktivnit ale můžeme i „gumy“, přesněji řečeno jigové hlavičky, na kterých drží. Tuto část rybářovy výbavy zbarvujeme nápadnými odstíny, nejčastěji pak červenou či žlutou, což někdy platí na pasivní dravce.

Autor: Viktor Krus

 

Přidejte i vy své hodnocení

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

1 komentář

  1. skusal som vsetko mozne a vôbec sa mi nedari na rybach a este som aj vystriedal kolegu a chital som na jeho mieste na tu istu nastrahu ako on aj ten isti sistem som mal naviazany aj som zakrmoval tim istim aoko on jemu sa darilo aj pochital ryby a ja nic

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -
Přidejte i vy své hodnocení