DomůRybolovné technikyKaprařinaPodzimní lov kaprů na pískovně (2. díl): Jak ulovit velkého kapra? Je...

Podzimní lov kaprů na pískovně (2. díl): Jak ulovit velkého kapra? Je zapotřebí snaživost!

- Reklama -

Na to, že včerejšek byl prvním dnem naší výpravy, celkem jsme zabodovali. Na břeh jsme vytáhli hned několik slušivých kaprů, kteří pořádně prověřili naše rybářské nádobíčko. Jenže i malá změna počasí může všechno zhatit! Tak jako nám! Večer se oteplilo a ráno nás přivítaly teplé sluneční paprsky. Navíc, po včerejším větru nejsou žádné stopy. Chladné období je na čas pryč. Ryby přestaly brát! Co teď?

Včera jsme nejvíce záběrů dostali z hloubky okolo 6 až 7 metrů. Silnější vítr totiž spolehlivě zatlačil všechny ryby směrem ke dnu. A ty se v hloubkách pořádně nacpávaly. Masové pelety, které jsou unikátní nástrahou na rychlé chytání, s přehledem přechytaly i masové boilies. Jenže první hodiny lovu jsou už dávno za námi, takže naše taktika pomalu směřuje právě k masovému boilies. Na místech, kde chytáme s masovými kuličkami, rozhazujeme i několik hrstí krmného boilies. Je jen otázkou času, než tato krmná místečka ryby najdou. Zatím ale nic.

Ale sázka na masové boilies nakonec nese po delší době své ovoce! V nočních hodinách se rozjasní světlo signalizátoru. Záběr! Ryba jen opatrně pozvedává a povoluje swinger. Tohle je opatrný záběr! Jakoby masovou kuličku olizovala velká a zkušená ryba. Pak je tu ale ještě jedna možnost. Na boilies narazila malá ryba, která se snaží velkou kuličku spolknout. Uvidíme, která možnost je správná. Přichází zásek! V těle prutu jde cítit mocný tah. Je to pořádný kus! Rychle na loď. Než ale k rybě dojedeme, vlasec povolí. Kde jsme udělali chybu? Vše je přece v naprostém pořádku! Asi jen ryba měla více štěstí…

podzim

Máme tady nový den. Jenže ouha! Jak už jsme si postěžovali, počasí se za pár hodin překotilo úplně naruby. A na zmíněné změny ryby okamžitě zareagovaly. Hluboká místa jsou už několik hodin zcela bez pohybu. Přidáme krmení? Ale proč? Pokud ryby nesbírají, je zcela zbytečné přidávat další návnadu. Po poledni už začínáme nervózně přešlapovat. Ryby z našich míst odjely. Je zapotřebí úplně překopat taktiku!

 

Nebojte se dělat změny!

Teď máme dvě možnosti. Buďto budeme tupě zírat na naše pruty, anebo vymyslíme plán B. Není na co čekat! Na zkoušku bereme dva pruty, na kterých jsou nastražené kuličky masového boilies. Na jedné montáži visí kulička o průměru 20 mm, na druhé potom kulička o průměru 24 mm. Je totiž zapotřebí zjistit to, které velikosti rybám budou více chutnat. Tak uvidíme.

navazec-na-boilies

Bereme obě montáže a vezeme je směrem k druhé straně pískovny. Na druhém břehu rostou husté porosty vysokých stromů, ze kterých padají jak suché větve, tak hromady listí. Potravy bude na dně habaděj! Co je ale ještě důležitější? Hloubka a složení dna! U protějšího břehu jsou sotva 3 metry, spíše ale méně. A samotné dno? Svým strmým úhlem vytváří nádherný svah, který připomíná švédský stůl. Sluneční paprsky určitě vytáhnou ryby do mělčí vody, které se budou na svahu houfně krmit. Tak snad se nám naše teze potvrdí.

Obě nastražené montáže pokládáme kousek od břehu a míříme pomalu zpátky. Dáváme pruty do stojanu, zapínáme hlásiče, připevňujeme swingery a dolaďujeme brzdy. Vše je připravené k útoku! Uvidíme, jak se bude dařit. Stojíme na břehu a v obláčcích cigaretového dýmu se bavíme o dalších možných krocích, které by mohly vést k úspěchu. Jenže to ještě netušíme, že jsme už možná našli účinné řešení. Přichází totiž záběr! Píííp! Píííp! Nebude to nic velkého. Swinger pozvolna klesá směrem dolů. Zásek! Ryba se na chvíli opře do prutu, cukne hlavou, a je pryč! Kruci, tohle je škoda! Tahle ryba nám mohla spravit náladu.

navazec-na-kapra

Rázem se ozve druhý prut z dálky. Co to je? Že by najelo hejno? Jo, najelo! Swinger totiž bouchne do prutu a cívka navijáku se rozkvílí jako malé dítě. Zásek! Prut se pořádně ohne. Kruci, tohle bude fakt parádní ryba! Protivník vůbec „nekope“, jen tupě míří do strany. Tohle bude velká ryba! Rychle na loď! Hlavně všechno v klidu! Jenže co čert nechtěl. Napnutý vlasec rázem povolí. Nééé! Ryba je pryč…

 

Nepropadat davovému šílenství!

Zdá se, že ryby jsou u druhého břehu v mělké vodě. Jenže ani přes jasný signál nepanikaříme. Dozadu posíláme jen půlku prutů, zbytek necháváme v hloubce. I přes přesvědčivé záběry od ryb soudíme, že všichni kapři nebudou natlačeni na jednom místě. Proto je zapotřebí ke změně taktiky přistupovat rozvážně a zodpovědně. Hejna ryb se mohou pohybovat skutečně kdekoliv, a proto je zapotřebí být připravený na cokoliv.

boilies

Montáže, které posíláme ke druhému břehu, zase zatraktivňujeme hrstkou boilies. Tato taktika se nám už několikrát osvědčila, určitě bude fungovat i teď. Vše je vyvezeno. Teď už jenom čekat. Počasí je takové všelijaké. Před chvílí svítilo sluníčko, teď už se na nebi zase přehánějí olověné mraky. Dešťové kapky si ale schovávají na jindy. Jak budou ryby na toto proměnlivé počasí reagovat?

Píííp! Krátké pípnutí se ozve krajinou. Swinger jemně poskočí. Píííp! Zase! Píííp! Jemné natahování vlasce prozrazuje, že u nástrahy stojí zkušená ryba. Píííp! Je třeba zkusit štěstí. Zásek! Je tam! Prut se nádherně ohne! Tohle bude pěkná ryba! Nebo ne? Hned ze startu nás trochu zklame několik „kopanců“ do prutu. Tohle dělají malé ryby. Jenže i ty tady bojují srdnatě. Musíme na loď! Jen tak zabráníme zamotání ryby do ostatních prutů.

Už jsme na lodi. Silon řeže křišťálovou vodu a míří kamsi do temné hlubiny. Brzda navijáku pod náporem ryby jenom jemně cvaká. Tenhle protivník zase asi tak malý nebude! Rybě se souboj s námi nelíbí. Teď míří do strany. Točí se okolo lodě a svou silou roztáčí i náš člun. Dech beroucí souboj! Nádherný zážitek! Rybě se ze studené vody nechce. Pořád se drží v hloubce.

kapr-lysec

První bublinky pukají na hladině! Protivníkovi asi už docházejí síly. A taky že jo! Světlý obrys se divoce kroutí pod naší lodí. Pořád je ale ve velké hloubce. Jak je velká ta ryba? Najednou se ale na hladině rozstříkne gejzír vody. A v něm se zjeví mohutné tělo nádherného lysce! Obrovská ryba! Teď opatrně! Hlavně ho nevyříznout! Tento kapr, oproti zdejším menším rybím obyvatelům, nijak divoce neřádí. V klidu jej tedy navedeme do podběráku. Jo! Suprová ryba! Kapr má mohutný hřbet, je v perfektní kondici. Nejvíce nám imponuje ale jeho obrovská „medvědí“ hlava. Tenhle kapr je opravdu nádherný! Jeho váha? 23 kilogramů.

Zdá se, že karta se začíná obracet. Tahle výprava ještě bude pořádné eldorádo!

Příští díl a nové video vyjde již zítra na InRybar.cz!

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -