DomůNovinkyVzácný úlovek při rybářském závodě: na české přehradě se chytila hlavatka!

Vzácný úlovek při rybářském závodě: na české přehradě se chytila hlavatka!

- Reklama -

Hlavatky jsou nefalšovanými královnami říčních proudů v mnoha evropských zemích. Čeští rybáři za těmito nádhernými rybami míří třeba na Slovensko nebo do Slovinska. Věděli jste ale, že hlavatku je možné chytit i na českém území?

Rybářský závod FT Fishing Cup Štěchovice, který se konal v polovině května na stejnojmenné přehradě, přinesl nejen sportovní napětí a řadu krásných úlovků, ale i jeden zcela mimořádný. Chytila se zde hlavatka podunajská. Tento druh ryby patří mezi nejvzácnější zástupce lososovitých ryb v Evropě a v českých vodách je její výskyt extrémně vzácný. Co dělá ve Štěchovické přehradě?

Překvapení na přehradě

Podle dostupných fotografií šlo o rybu dlouhou přibližně 40 cm, která zabrala na přívlač. Šťastný lovec musel být z úlovku velmi překvapený, poněvadž hlavatku by na přehradě nečekal asi nikdo…

Hlavatka podunajská je totiž původní rybou karpatské oblasti a přirozeně se vyskytuje v tocích Dunajského povodí. V Česku byla historicky vysazována do některých řek, například do Moravy, ale její populace u nás prakticky vymizela. Případný výskyt v přehradě na Vltavě je tedy zcela mimořádný – mohlo by jít o uniklý kus z umělého chovu, případně o přežívající relikt z dřívějšího zarybnění, což ale zůstává otázkou, protože ryba byla poměrně mladá. Rybáři také spekulují, že ji tam tak někdo vysadil svévolně.

Hlavatky se historicky vysazovaly na východě Čech

Východočeští rybáři v roce 2022 vysadili 20 000 kusů hlavatek o celkové hmotnosti 30 kilogramů. Hodnota této atraktivní násady byla 80 000 korun. Hlavatky rybáři vypustili do 4 lokalit z celkového počtu 164 rybářských revírů.

„Jak jistě všichni rybáři vědí, aby se hlavatce dařilo, potřebuje prostorné řeky s kyslíkatou, chladnější vodou, s dostatkem úkrytů a potravních ryb. Takový biotop vybíráme k vysazení v případě větší nabídky na násadové ryby. Je potřeba mít na vědomí, že hlavatka je původní druh naší ichtyofauny, i když ne každému rybářskému hospodáři se hlavatka líbí,“ vysvětlil tenkrát technik Východočeského územního svazu Karel Němec.

vydra

Snahu rybářů drtí predátoři

O výrazném tlaku rybožravých predátorů na tuzemské populace ryb se mluví dlouhá léta. Ovšem situace mnohdy dospěla do takové fáze, že predátoři likvidují populace ryb do takové míry, že na tenhle tlak nejsou schopné reagovat.

„Predace rybožravými predátory – vydrou, kormoránem, volavkou, morčákem – stále více negativně ovlivňuje původní ichtyofaunu, a která způsobuje totální kolaps v tocích, jež byly domovinou třeba i pro hlavatky,“ zakončuje technik Východočeského územního svazu.

Zdroj: Východočeský územní svaz, foto: InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

11 KOMENTÁŘE

  1. Gratulace lovci,třeba jich tam plave více a ještě větší…..kdo ví co plave za monstra v našich přehradách….

  2. V 70 tkách byly vysazené a hájené na 7 Vltavě známej chytil 120 cm nechal si jí a byl na doživotí.vyloučen z Črs

  3. Vzdyt hlavatky se do Stechovic za totace kdysi vysadily/vysazovaly, to je pomerne znama vec, tak tam asi nejaka populace zbyla, to je super

    • Vltava 7 bývala dříve, přímo hlavatková voda… Za mého dětství… Třeba prostě nějaká malá populace přežívá a přirozeně se množí…

  4. Hlavatku jsem ke svému obrovskému překvapaní chytil pod Bolelouckým splavem na Moravě. Zničila mi dva woblery, než jsem ji vytáhl. Po neúspěších jsem vždy zesílil nářadí, až to klaplo. Bylo to 14. 09. 2007. Dostala pusu a šla nazpět. Od té doby jsem na Moravě hlavatku nikdy více nechytl a ani nevím, že by se zadařilo někomu jinému. Hlavatka je midrující ryba. Nejspíš se do Moravy dostala z Bečvy, kde byly kdysi vysazené. Z Bečvy vyrazila proti proudu a Boleloucký splav ji zarazil, což je škoda. Nad splavem a i nad dalším – Tážalským splavem se to jen hemží ostroretkami – oblíbenou potravou hlavatek.

  5. Jsem místní a vím i o jiné ulovené hlavatce na V9 okolo 60ti před několika lety, musí to být samovýtěr, vysazovaly se na V7 a V8, často byly i vidět na V8 u soutoku s Kocábou, kde se před pár lety ulovila velká hlavatka asi 120cm na rybičku, bohužel byla zmasena. Nejspíš pluly proti proudu a proplavaly komorou na přehradu stejně jako jiné ryby.

  6. Hlavně jeto důkaz toho, že na Vltavě kam hlavně na 7 a 8 byly vysazované se nějací zbylí jedinci vytírají, bohužel běžný rybář malou hlavatku snadno zamění s potočákem. Byť vypadá úplně jinak jiné tečky taková vybledlá ale větší hlava a větší zuby v poměru k velikosti těla. Největší hlavatka na 7 byla chycená nějakých 125cm, ale to je tak 30let zpátky a od Té doby se tam už nevysazují migrovali až pod Slapskou přehradu, kde už dál nemohou…… osobně jsem na 7 chytil malou, tak 35cm 15-20let nazpátek

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -