DomůOstatníOheň spolykal zboží za 50 milionů. Kaprařská legenda jde ale znovu do...

Oheň spolykal zboží za 50 milionů. Kaprařská legenda jde ale znovu do boje

- Reklama -

Ve skladu shořelo jemu a dvěma jeho společníkům zboží za 50 milionů korun a firmu JSA Fish to položilo. Ikona české závodní kaprařiny Miras Poupa si ale na lopatky nelehá a zakládá firmu novou.

Když zvažoval, jestli se raději nevrátit k účetnictví a daním, kterými se živil v minulosti, velmi rychle se rozhodl, že chce znovu prodávat rybařinu. „Já nepotřebuju mít honosný život, potřebuju mít spokojený život,“ říká v rozhovoru pro InRybar.cz Miras Poupa, známá tvář české závodní kaprařiny.

V rozhovoru se dozvíte podrobnosti o nešťastném konci JSA Fish, zjistíte, proč se jeden ze zakladatelů závodní kaprařiny u nás rozhodl ve svém úsilí skončit, a jestli by podle Mirka Poupy měla být položená dotovaná od ČRS podobně jako jiná závodní odvětví.

Na začátku března vaší firmě JSA Fish shořel sklad s veškerým zbožím, kvůli čemuž firma končí. Můžeš na tu událost krátce zavzpomínat?

Stalo se to na můj svátek, 6. března 2025. Můj společník mi volal asi ve dvě hodiny ráno, že nám hoří hala, kde jsme v pronájmu. A když jsme tam ráno dojeli, bylo už po všem. Stáli jsme tam a dívali se na kouřící sutiny a pro mě to byl hrozný pocit bezmoci a zmaru. Poslední tři roky jsme kompletně budovali vnitřní infrastrukturu firmy, věnovali jsme tomu spoustu úsilí, času a peněz a najednou – jako když luskneš prsty –z toho nezbylo nic. Je to opravdu strašné a nikomu nic takového nepřeju. A budovat firmu tak velkého rozsahu z gruntu? Na to už není energie a vlastně ani chuť.

Ví se, co se stalo? Proč požár vznikl?

O tom rozhodne policie. Ale všechno nasvědčuje tomu, že majitel haly šlápnul někomu na kuří oko, protože jeho sklad někdo zřejmě zapálil. A protože byl ve stejné hale jako naše zboží, takhle jsme se s tím svezli.

Lín obecný
Miroslav Poupa s línem

Kolik zboží jste ve skladu měli?

Prakticky všechno. Celkově v hodnotě zhruba padesáti milionů korun v nákupních cenách.

To je pořádný balík. Tvoji dva kolegové už do stejného byznysu znovu jít nechtějí. Ty ses ale rozhodl jinak, je to tak?

Je to tak. Měl jsem na výběr vrátit se k tomu, co jsem dělal před rybařinou – účetnictví a daně – nebo dělat zase rybařinu. Moje původní práce byla dobře ohodnocená, ale nenaplňovala mě. Naopak během těch tří let, co jsem působil v rybařině, jsem se cítil volný, šťastný a v pohodě. Převážilo to, že nepotřebuju mít honosný život, potřebuju mít spokojený život.

Přečtěte si také: Obrovský skládací podběrák na ryby: stojí méně než 1000 korun

Takže pokračuješ jako jediný vlastník JSA Fish?

JSA Fish zanikne, ale nová firma, která se bude jmenovat Miras Fish, bude v podstatě budovaná na základě JSA Fish, rozhodně ne však v tak velkém rozsahu. Plánuju se specializovat na distribuci krmení Stég Product pro feeder a method feeder a rád bych na to časem nabalil to, co mělo podle mě v JSA Fish nejvyšší hodnotu, a to byla značka Ice Fish – vybavení pro rybolov v Norsku. A dost možná také také značky Elegance Feeder Pro a Elegance method – vše pro feeder a method feeder.

Medaile už při druhé účasti na MS

Budeme ti v redakci InRybar.cz držet palce, aby se ti byznys pořádně rozjel a aby ses mohl nadále živit tím, co tě naplňuje. V minulosti tě hodně naplňovala práce pro LRU – položená. V roce 2017 jsi byl ve Středočeském ÚS u založení odboru, stejně jako potom při založení odboru při Radě ČRS. Byl jsi hlavním organizátorem Poháru o předsedu ČRS na Račickém kanále a pak jsi vedl českou reprezentaci na světových šampionátech. Můžeš na tyhle zkušenosti krátce zavzpomínat?

Určitě, vzpomínám na ně rád. Cílem položené od samotného začátku bylo dostat české týmy na mezinárodní scénu.  Kvalifikačním kritériem bylo, že na mistrovství světa pojede vítěz závodu v Račicích. To nám ale zhatil covid, takže jsme se na MS poprvé objevili až v roce 2022. A tam jely vítězné týmy ze dvou ročníku Račic a nejúspěšnější tým ze SÚS.

To bylo v Maďarsku, je to tak?

Ano, v Maďarsku. Tam jsme jako Česká republika vůbec poprvé startovali na mistrovství světa v položené. Já tam jel poprvé jako kapitán, delegát, bafuňář… dělal jsem tam všechno, co bylo pro chod týmu z organizačního hlediska potřeba. Byla to pro nás skvělá zkušenost, skončili jsme tam jako debutanti na solidním 14. místě z 28 týmů.

Přečtěte si také: Nová úroveň zakrmování: vyzkoušejte vrhací tyč z karbonu, která ohromuje rybáře

A už o rok později jste slavili medaili.

Přesně. V roce 2023 se konalo mistroství světa ve Francii, kde jsme dosáhli na náš dosud největší úspěch, když jsme skončili na třetím místě v konkurenci 32 zemí. Pohár z tohohle šampionátu jsem si naštěstí nestačil odvézt do skladu, kde jsem měl všechny ostatní medaile a poháry, takže mi zůstal.

Bronzová reprezentace s MS ve Francii v roce 2023. Miroslav Poupa v horní řadě s pohárem.
Bronzová reprezentace s MS ve Francii v roce 2023. Miroslav Poupa v horní řadě s pohárem.

Blízko stupni vítězů jste byli ale i loni…

To je pravda. Skončili jsme čtvrtí a od bronzu nás dělilo přesně 0,45 kg, což je v součtu úlovků kolem 320 kg naprosto zanedbatelná hmotnost.

Jaký je podle tebe klíč k úspěchu na vrcholné akci typu mistrovství světa?

Aby fungovala reprezentace, nesmí v ní být slabý nebo nefunkční článek na žádném postu. Stčí, aby jednotlivec či dokonce tým upřednostnili své ego nad zájmem celku a je zaděláno na malér. To nejcennější je totiž týmová soutěž. Důležitou roli hraje samozřejmě také práce břehařů, kteří pozorují konkurenční týmy. Svou roli má i kapitán, který chodí na setkání kapitánů. A na těchto setkáních se mnohdy upřesňují či dokonce upravují pravidla probíhajícího závodu. Každý člen výpravy je nepostradatelný a má své jasně dané úkoly.

Položená potřebuje celostátní ligu

Pojďme teď v historii ještě trochu dál a vraťme se do dnů, kdy se LRU – položená zakládala. Ty jsi byl přímým účastníkem. Můžeš zavzpomínat, jaká byla domluva a jaký na to máš názor dnes?

Když jsme to zakládali, podmínkou vzniku bylo, že nebudeme chtít žádné peníze po Svazu. Položená, neboli kaprařina je obor, kde působí spousta silných firem, které mají dobré finanční zázemí a za propagaci utrácí dost peněz. Od začátku mohl ten model fungovat samostatně i bez finanční pomoci od ČRS. Tu dohodu jsem vždycky ctil a peníze po Svazu jsem nechtěl. Jedinou výjimkou bylo, když jsem žádal peníze na závody mládeže, nicméně mi bylo naznačeno, že je to pořád položená, která se má financovat sama.

Miroslav Poupa

A když bychom se podívali na současnou situaci?

Myslím, že když funguje nějaký systém, měl by fungovat korektně na všechny strany – nejenom na tradiční nebo preferované disciplíny. Je fér říct, že chápu Radu ČRS, že se snaží limitovat počet nově vzniklých disciplín, které rostou jako houby po dešti. Jde o to, že je nějaký koláč peněz, který by se musel rozdělit na větší počet dílů.

Vrátíme-li se k položené, myslíš si, že by si měli závodníci a tým peníze shánět sami, nebo by měli aspoň část dostávat od Rady?

Ctím dohody, to znamená, že pokud bylo deklarováno, že položená se má financovat sama, tak by to tak mělo být. Na druhou stranu si dovedu představit, že by se Svaz mohl spolupodílet alespoň na nákladech typu oblečení a podobně.

Miroslav Poupa a amur bílý

Ty jsi byl kapitánem mužské reprezentace až do února letošního roku. Proč jsi vlastně skončil?

Protože je to pro mě nezajímavé do té doby, než to bude znovu o rybařině a ne o politice. Politických třenic v rámci položené a územních svazů se nehodlám účastnit, proto jsem se na to vykašlal. Jinak bych neměl důvod odejít.

Položená se může posunout jen tehdy, pokud bude fungovat plnohodnotná liga. Jenže k tomu, aby fungovala, musí být na územních svazech vůle ke vzniku odborů.

Nedávno to pro mě z nepochopitelných důvodů zamázla Praha, zamázli to Východočeši (Odbor LRU – položená je v současnosti ve třech ÚS – Středočeském, Západočeském a Jihočeském – pozn. red.). Pokud nebude mít většina územních svazů odbor, nemůže vzniknout respektovaná liga, která by měla být nejvyšším kvalifikačním kritériem pro účast na mistrovství světa.

Kde existuje vůle, existuje cesta. Ale tady ta vůle leckde chybí. Je velmi alibistické nedat něčemu šanci a čistě preventivně to nepovolit!

Foto: Miroslav Poupa a InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -