DomůNovinkyBoj o amura v Česku: ministerstvo chce omezit vysazování nepůvodních ryb

Boj o amura v Česku: ministerstvo chce omezit vysazování nepůvodních ryb

- Reklama -

Český rybářský svaz informoval, že pokračují jednání o zásadní prováděcí vyhlášce k zákonu o rybářství. Pro rybáře je klíčová z hlediska nasazování nepůvodních druhů ryb do revírů.

Jednoduše řečeno: V únoru roku 2022 skončilo připomínkového řízení vyhlášky 197/2004 Sb. Tuto vyhlášku bylo nutné novelizovat kvůli novelizaci zákona o rybářství (vstoupila v platnost od 1. 1. 2022). A právě tím se do zákona dostalo Nařízení EU č. 1143/2014, jehož součástí je potom seznam invazních nepůvodních druhů.

 

Maximální počet nasazených ryb

Jádro celého problému tkví v tom, že rybářům se může výrazně ztížit vysazování některých druhů ryb. V praktickém rybářském životě by to podle ČRS znamenalo třeba to, že rybáři by měli určený maximální počet možných vysazených nepůvodních druhů ryb.

„V rámci připomínkového řízení k novele předmětné vyhlášky uplatnilo Ministerstvo životního prostředí mimo jiné připomínku, na základě které by mělo dojít k zastropování vysazování nepůvodních druhů do rybářských revírů,“ uvedl Lukáš Mareš, tiskový mluvčí Českého rybářského svazu.

Mezi tyto druhy patří například amur bílý, ale také pstruh duhový nebo siven americký. Rybáři s touto připomínkou resortu životního prostředí tak zásadně nesouhlasí.

„V tomto ohledu shledáváme návrh Ministerstva životního prostředí jako další snahu o omezení rybářského hospodaření, se kterým by souvisel další nárůst byrokracie,“ vysvětluje mluvčí ČRS.

 

Vznikne nepořádek v pravidlech?

O celé problematice budou ještě jednat jak zástupci rybářů, tak resortů životního prostředí a zemědělství. Český rybářský svaz pak apeluje na urychlené řešení situace, už jen z důvodu chystaného tisku rybářských řádů a soupisů revírů, ve kterých by tato legislativa neměla chybět.

„Věříme, že 264 000 našich rybářů dostane na začátku příštího roku do ruky ucelený materiál včetně všech platných pravidel rybolovu. To je v zájmu jak Českého rybářského svazu, tak i ministerstva zemědělství jako ústředního orgánu státní správy rybářství,“ dodal Lukáš Mareš.

Zdroj: Český rybářský svaz, ilustrační foto: InRybar.cz 

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

4 KOMENTÁŘE

  1. Tož teda a co kapr? Ten taky není původní 😉😁😁a jen tak na okraj není náhodou nepuvodni invazivní ryba ta,co se dokáže u nás rozmnožovat? Což ani jedna z tří jmenovaných v našem pásmu nedokáže!!!!! Beru Karase stříbrné, střevličku východní, hlaváče,trumena. A bude ministerstvo tak striktní i vůči myslivcům a nakáže jim zlikvidovat daňky,siky,muflony,kamzíky? To jsem zvědav,jak naši činovníci zaboduji🤔🤔😁😁😁

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -