DomůNovinkyDemolice na Orlíku: Povodí likviduje stovky černých staveb! Náklady jdou do statisíců

Demolice na Orlíku: Povodí likviduje stovky černých staveb! Náklady jdou do statisíců

- Reklama -

Česká televize informovala o tom, že pracovníci Povodí Vltavy začali s likvidací černých staveb na březích Orlické přehrady. Někteří lidé si totiž u přehrady staví nejrůznější přístřešky nebo provizorní chaty. Tento problém ale netrápí jen Orlickou přehradu, s černými stavbami se „perou“ i na jiných místech České republiky.

Ilustrační foto: Povodí Vltavy

Nebezpečí těchto černých staveb se potom projevuje i při vydatných deštích, kdy se zvedá hladina vody v přehradě. Právě potom dochází k tomu, že voda odnese nejrůznější materiál, který může jednak někoho zranit, anebo působit potíže při záchranných pracích, což se podle České televize stalo například v roce 2002 při masivních povodních.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Nástraha z kukuřice na velké amury a kapry za pár korun!

Problémem je i to, že lidé kolikrát při stavbě přístřešků používají rozměrné hřebíky, které natloukají do živých stromů. Jenže! Právě v tuhle chvíli dochází k tomu, že stromy mohou i uschnout. Dalším negativním vlivem jsou i terénní úpravy, které odhalují kořeny jiných stromů, které rovněž usychají. Následně pak hrozí padnutí stromu při silnějším větru.

 

Jak se daří pokutovat za černé stavby?  

Redaktor České televize se vydal s vodohospodáři na demolici černých staveb na Orlické přehradě. Ze záběrů je jasně patrné, že přístřešky jsou kolikrát velmi „kvalitně“ postavené, a že si s nimi lidé dávají nemalou práci. U černých staveb jdou vidět i „zařízení“ pro úschovu potravin, třeba zakopaný buben od pračky. Následná likvidace potom není snadná, je třeba použít motorové pily nebo dokonce naviják.

V reportáži České televize zaznělo, že majitelé přístřešků je obtížené pokutovat, často nejsou na místě nebo utečou. „Likvidujeme stovky staveb ročně a stojí nás to statisíce,“ řekl v reportáži Libor Peška z Povodí Vltavy, který je vedoucím provozního střediska.

Pracovníci Povodí Vltavy začali s likvidací černých staveb už před 15 lety. Jenže! Zdá se, že je to boj s větrnými mlýny. Sotva totiž pracovníci jeden přístřešek zlikvidují, druhý vyroste o kus dále.

 

Černé stavby trápí i další místa

Česká televize upozorňuje na to, že černé stavby trápí i jiná místa. Třeba v Mělicích na Přeloučsku jsou černé stavby už několik let, a úřady jsou proti nic docela bezzubé. Sice se jim povedlo 4 stavby odstranit, jenže hned vzápětí vznikají další.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Nástraha z kukuřice na velké amury a kapry za pár korun!

Na černé stavby si pochopitelně stěžují i místní lidé, kteří by rádi navštívili tamní přírodní koupaliště. Jenže kvůli černým stavbám, které se kolikrát „skládají“ i z plechových plotů, se k vodě ani nejde dostat.  

INFO: Celá reportáž o černých stavbách (nejen) na Orlíku! 

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

3 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -