DomůNovinkyKapr ohnivák: rybář ulovil nezvykle červeného kapra o váze 21,5 kilogramů

Kapr ohnivák: rybář ulovil nezvykle červeného kapra o váze 21,5 kilogramů

- Reklama -

Téměř přesně s ročním odstupem Máté Siket opět ulovil obrovského kapra z Dunaje, který oslnil rybářskou obec svým jedinečným vzhledem. Ryba, která má ohnivé zbarvení, nyní zajímavě zhubla.

Máté Siket v březnu ulovil nespočet kaprů, kteří přesahovali váhovou hranici 15 kilogramů. Celkem jich ulovil již 14 nad 15 kilo, a poté 9 ryb nad 20 kilogramů, což nemá v historii rekordní listiny Rybářského sdružení Ráckevei Dunaj od roku 2009 obdoby.

 

Kapra chytil už před rokem

Jméno mladého kapraře se do povědomí veřejnosti dostalo už v roce 2022, kdy začal lovit kapry na Dunaji. V tom roce dosáhl úžasného výsledku: certifikoval celkem 30 rekordních kaprů o hmotnosti nejméně 15 kilogramů. Tím se stal nejúspěšnějším rybářem na tehdejší rekordní listině.

Protože sdružení Ráckevei-Soroksári Dunán (RSD) rekordní ryby čipuje, je v systému uvedeno kdy a kým byly uloveny. Máté Siketovi se letos vrátilo hned několik ryb, ale nejzvláštnější z nich je ohnivý kapr, kterého se mu podařilo znovu ulovit s téměř ročním odstupem. 

Dne 9. března 2023 držel v ruce červeně pigmentovanou šupinatou rybu o hmotnosti 24,2 kilogramů. Unikátně vypadajícího kapra zkoumala také maďarská vědecká společnost. V jejich vědeckém stanovisku bylo uvedeno, že kapr (Cyprinus carpio) má defektní geny, a že jeho tělo se s výjimkou hlavy liší od obvyklých barev.

 

Ohnivé zbarvení kvůli genetické vadě

„V pigmentových buňkách jeho kůže se tvoří méně černého melaninu a perleťového guaninu, ale zároveň více červeného erytrofylu a žlutého xantofylu než obvykle. Jedná se o vývojovou abnormalitu,“ vysvětlili vědci.

Vyloučili také možnost, že by měl předky koi kapry. „Jak víme, koi je také kapr, jehož různé barevné variace jsou vyšlechtěny z podobně geneticky defektních jedinců, ale jakmile se dostanou do přirozených populací, během několika generací se i z vyšlechtěného koi kapra stane běžný kapr,“ dodali maďarští vědci.

 

Ryba za rok zhubla 3 kilogramy

Rybářovi Matému se tento kapr ukázal znovu v letošním roce. „Když se vynořil nad hladinu, byl jsem trochu nervózní, tušil jsem, že je to ten samý, protože takových moc není,“ řekl maďarskému magazínu Pecaverzum. 

Maté jej ulovil asi 2 kilometry proti proudu od místa, kde byl chycen v loňském roce, a velmi zajímavé je, že zhubl téměř 3 kilogramy! Nyní váha ukázala „jen“ 21,5 kilogramů.

„Kaprů je tady tolik, že mají méně potravy a loni v létě došlo k většímu úhynu měkkýšů. Zřejmě nemají dost potravy, protože teď velké ryby berou. Je na nich vidět, že mají hlad. Letos už jsem takto opětovně chytil 4 až 5 ryb, a přitom každé z nich chyběly 2 až 3 kila váhy,“ vysvětlil rybář svůj pohled, proč jsou kapři lehčí. Zároveň pak uznal, že letos bude těžší se přes bájných 30 kilogramů dostat.

Zdroj: Pecaverzum, ilustrační foto: InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -