DomůOstatníRybářské komentářeKOMENTÁŘ: Kapr z Pálavy o váze přes 37 kilo je klenot. Musíme...

KOMENTÁŘ: Kapr z Pálavy o váze přes 37 kilo je klenot. Musíme ho ochránit

- Reklama -

Letošní sezóna na Nových Mlýnech je na obrovské kapry opravdu neskutečná. A před několika hodinami přišla z ikonické vody další fascinující zpráva. Kapraři na Moravě zažívají historickou sezónu.

Jen zavzpomínejte se mnou: není tomu tak dávno, co se o pálavských kaprech přes 30 kilogramů váhy jen nesměle šuškalo. A jen málokomu se chtělo o této magické hranici mluvit nahlas. Teď je to ale realita! V průběhu posledních dvou sezón se ulovilo hned několik ryb přes 30 kilo váhy. Ten poslední úlovek je ale neuvěřitelná senzace!

 

Ryby, které boří hranice

Dneska se na rybářském internetu objevily fotografie a informace o gigantickém úlovku kapra z Nových Mlýnů, které sdílela například oficiální stránka věhlasného rybářského závodu Stairs2Hell.

U zmíněných fotografií se pak objevila váha ulovené ryby. A teď se podržte – neuvěřitelně stavěný šupináč podle zveřejněných informací vážil 37,9 kilogramů. Tohle je ryba, která se zapíše do historie české kaprařiny. Tak velkého a těžkého šupináče budete na české svazové vodě hledat jen těžko…

Z té uvedené váhy leckoho může mrazit. Ale ano: tohle je snová realita pálavské kaprařiny, která zažívá historický okamžik. Čeští rybáři, kteří za podobnými rybami museli jezdit dlouhé cesty do zahraničí, teď mohou takové ryby chytat u nás doma… Tohle je prostě sen, který se ale může proměnit v „rybářskou noční můru“.

 

Měli by rybáři více tlačit na horní míru na Pálavě?

V souvislosti s takovými úlovky pak někteří rybáři znovu otevírají téma ohledně ochrany těch největších kaprů na Nových Mlýnech s pomocí horní míry. Když totiž celou situaci doženeme do extrému, pak jakýkoliv úspěšný rybář, který uloví i třeba onoho 30kilogramového kapra, si může tuhle rybu ponechat.

V rybářských předpisech pro revíry Dyje 5 a Dyje 7 totiž nenajdeme notoricky známé pravidlo z jiných vod, které rybářům nařizuje ty skutečně největší ryby pouštět. A i když se o zavedení tohoto pravidla leckteří srdcaři snaží už dlouhé roky, pořád nebyli vyslyšeni.

A teď nemluvíme pouze o ochraně těch ryb, které na Pálavě přesahují hranici 30 kilogramů. Stačí si jen vzpomenout na letošní Stairs2Hell. Právě na ročníku 2023 závodníci nachytali hned 30 ryb přes 20 kilogramů váhy. Tyhle ryby přece také musíme chránit, nemyslíte?

Nastal čas, aby se co nejširší počet českých kaprařů spojil, aby se povedlo ochranu těch největších pálavských mohykánů prosadit. Protože hlad rybích překupníků je nenasytný. Takže ta neuvěřitelně sladká rybářská pohádka může skončit pořádně hořkým koncem. Je třeba konat!

Text a ilustrační foto: Viktor Krus (InRybar.cz)

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

10 KOMENTÁŘE

 1. Ahoj není to jen o Pálavě a kaprech. Horní míra se musí zavést po celé republice. Není na co čekat a jsem i pro horní míru na všechny druhy původních ryb. Jinak je to však o svědomí každého rybáře . ..

 2. Na D6 loví rybářstvi Pohořelice velky kapry agregatem na kseft. Z tohoto duvodu na D5 postrádá horní míra jakykoliv smysl. Stejně tak na Svratce 1 a Jihlavě 1 je to vsechno propojeny a ty ryby tam bězně proplouvají. Na D7 horni mira snad jo, ale aspon 80

  • Pokud by horní míra kapra platila i pro Rybářství Pohořelice tak hurá. Konečně by přestali drancovat Pálavu a ty trofejní kapry prodávat jak na tržišti. Nicméně tyto vody jsou extrémně úživné takže nějakou regulaci množství kaprů to zase vyžaduje

 3. Jenom sebere kapra trofej ní ho na žrádlo nebo prodej. Jsem rybář ryby jím nemám jich 20 v mrazáku raději občas čerstvou a od vody ne odnáším pokaždé 2 kusy i když se mi daří ale jen když máme na ní chuť. Je to vše o člověku jestli je nenazranej a debil

 4. Tady se bavíme jenom o kaprech a co dravci candát, štika, okoun ,taky by si zasloužili horní míru. Kaprů se vysazuje oproti dravcům xxx víc. Roční zarybnění vody 260ha 500kg dravce 10 tun kapra. Veliký nepoměr.

 5. Aby se zavedla horní míra 70(75,80), tak k tomu musí být vůle hlavně nahoře. Vedení mrs se k tomu staví stále zády. Neprosadí se nic co bylo k dobru nejenom pro ryby ale i pro rybáře. Vedení je prohnilý až do morku kosti. Když vidím ty masaře co poberou tak je to k pláči. Když někdo řekne celý rok celkem nic ale za poslední týden jsem si to vynahradil ( 4-6 kaprů denně, zabít a šup do mrazáku, napsat jednoho), tak to je přes tlamu

 6. Tohle je dokonalé popření ucel světí prostředky.
  Jakpak je možné že ty ryby pres 30 kilo tam chytli, kdyz by meli byt logicky davno na pekaci nebo v soukromaku prodaný?
  Ty ryby tam sou a budou a dorustaji porad nový i když si občas nekdo stastny nejakou velkou odnese. Velka voda= moznost velke ryby. Násilím do hektarovyho rybnika 20 kilo kapra nedonutite, navíc každá ryba jednou chcípne ( driv nebo pozdeji). A nemusi mit tlamu jako cedník od háčků.

 7. Pane Rambousek, vy pravděpodobně chytáte ryby takzvané konzumní, protože kdybyste chytal na Pálavě velké ryby, tak byste vědě,l že každá velká ryba má tlamičku čistou. Tyto ryby mají rozspíchané tlamičky, když je někdo odnese do soukromých rybníků, čemuž je nutno zabránit právě zavedením horní míry!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -