DomůNovinkyKonec levné rybařiny z Číny? Daň z malých zásilek se začne platit v říjnu

Konec levné rybařiny z Číny? Daň z malých zásilek se začne platit v říjnu

- Reklama -

To, o čem se jen dlouze mluvilo, je tady. I z těch nejmenších zásilek do 22 eur (přibližně 560 korun), které míří do Evropy třeba z Číny, se začne platit daň. Prezident republiky Miloš Zeman podepsal novelu zákona o DPH. Česká pošta uvedla, že změna ohledně danění malých zásilek ze třetích zemí začne pravděpodobně platit od 1. října 2021. Tyto změny se tak dotknou i populárních zásilek rybářského vybavení, ze kterých bude nutné platit daň.

Ilustrační foto: InRybar.cz

Novelu zákona o DPH podepsal prezident Miloš Zeman, informovaly o tom Novinky. „Novely nabydou účinnosti následující den po zveřejnění ve Sbírce zákonů, což pravděpodobně nastane 1. října 2021,“ uvedla Česká pošta na svém webu. Co se změní? Zákazníci, kteří si nechávají ze třetích zemí posílat drobné zásilky do hodnoty 22 eur (asi 560 korun), budou nově platit DPH. A to není jediná změna!

VIDEO: Co se změní s novými pravidly?  

„Další výraznou změnou je povinnost i u zásilek do hodnoty 22 EUR nově podávat elektronické celní prohlášení,“ informovali pošťáci. Zákazník si může vybrat, zdali chce celní proces řešit prostřednictvím České pošty, anebo si celní prohlášení podá sám přes aplikaci Celní správy eCeP.

„Česká pošta je v celém celním procesu oním pomyslným pošťákem a řídí se platnými zákony České republiky. Česká pošta dostane zásilky do přepravy a doručí je koncovým příjemcům. V momentě povinnosti vyměření DPH i na zásilky pod 22 EUR je Česká pošta připravena tuto činnost vykonávat a DPH koncovému příjemci zásilky vyměřit,“ stojí na webu České pošty.

 

28 miliónů zásilek bez DPH

Pravidla ohledně zavedení DPH na malé zásilky měly platit už dříve. Původní termín byl 1. července, ovšem kvůli zádrhelům na „politickém poli“ došlo ke schválení novely až 14. září. Nová pravidla by měla platit od 1. října 2021.

Co se týče České republiky, tak tady si podle České pošty zákazníci objednávají okolo 28 miliónů malých zásilek z třetích zemí do 22 eur. A právě tyhle zásilky nepodléhaly DPH, což někteří obchodníci kritizovali jako jejich konkurenční nevýhodu.

Někteří odborníci ale poukazují na to, že nová pravidla nebudou mít na příliv zboží ze třetích zemí skrze asijské e-shopy skoro žádné dopady. Už jen třeba proto, že někteří internetoví giganti z Asie mají v Evropě sklady, ze kterých levné zboží už s připočtenou daní posílají. Zákazníci si tak při objednávce vyberou jen tu variantu, že chtějí poslat zásilku z některého z evropských skladů.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -